Obušku, z pytle ven!

• slovenský

Obušok, z vreca von!

Stick, Stick, Start Beating!

Pohádka / Komedie

Československo, 1955, 70 min

Možná si ten socialistický podtext namlouvám... Jinak zlatý fond, pohádka, jak má být. Hrdina sice vypadá jako největší kořala (s tím červeným frňákem), ale je tu přítomno všechno, od magických předmětů, po překážky a závěrečnou katarzi a potrestání padoucha. Plus kouzelná scéna, kdy se stmívá a pasáčci na sebe halekají přes kopce.(2.12.2010)

Roztáhnout dvacetiminutový scénář na hodinu a něco opravdu není dobrý nápad. Děj ubíhá příšerně pomalu. Dokonce i dramata Františka Vláčila vedle něho vypadají celkem akčně. Nebýt toho, tak by pohádka neměla chybu. Výprava je krásně kouzelná, příběh je jedna nezapomenutelná scéna za druhou a Josef Beyvl v roli hostinského je zkrátka úžasný. A na konci přijde naturalistický výprask, který ve mě kdysi dávno zanechal hluboký dojem.(20.1.2017)

Byly doby, kdo se dařilo lidu obzvláště těžko. A těžká doba se lépe snáší s humorem a zpěvem. V těžkých dobách hladu pak vznikají pověsti a pohádky o kouzelných ubrouscích, kouzelných dobrosrdečných dědečcích a zlatých oslících. Dětem pak, když rodiče vyprávěli takovou pohádku už tolik v žaludcích nekroukalo. Obzvlášť, když nenasytný hostinský dostal za vyučenou a spravedlnost zase jednou zvítězila (alespoň v té pohádce). No, ... v pohádce nemusí být vždycky nějaký král. No, ne?(20.10.2007)

• Doudis19

Veleotravná pohádka s neuvěřitelně nesympatickou ústřední postavou, uši trhajícími říkankami a i na tento žánr slaboduchým dějem. Navíc postava kouzelného dědečka je velice zvláštní, co se týče jeho "vztahu" k dětem. Sám s nimi několik dnů v chaloupce s potupitelným úsměvem, no nevím. Vrcholem této slátaniny je pak fakt, že se z dědečka vyklube sám Pán Bůh :-D. No tohle mi opravdu nesedlo a moc nechápu vesměs kladné ohlasy.(31.12.2012)

Já jsem toho Peška nikdy moc nemusela, ale jo... pohádka je to hezká, obušek mě jako děcko fascinoval a neviditelná jitrnice mi voněla i přes televizní obrazovku. Měla jsem teda období, kdy mě tahle pohádka srala a vyhýbala jsem se jí jak cigán práci, nicméně pak přišla stařecká demence a zase "Obuška" snáším bez alergické reakce. 70%(9.12.2009)

• - Nůž, kterým si Muzikant (Ladislav Pešek) krájí „jitrnici jakou svět neviděl“, je známá Rybička od firmy Mikov. (koca999)

• - Píseň, kterou zpívá Ladislav Pešek v hospodě, je básnička od F. L. Čelakovského - Pocestný. (Hromino)

• - Film natočený na motivy pohádky Karla Jaromíra Erbena Kouzelné dary. (contrastic)