Veverka a kouzelná mušle

Pohádka

Československo, 1988, 67 min

• zdeny99

Veverka a kouzelná mušle je klasický rodinný film určený spíše pro menší děti do deseti let. Má dvě roviny. Tou první je epická část, kdy malá Kačenka žije v reálném světě s rodiči a dědou na chalupě. S ním chodí k řece, hraje si na zahradě a na půdě chová puštíka. Tato část filmu je pěkná, jednoduše lidová, akorát hodná rodinného filmu. Její lidskost je nejvíce ukázána na smrti dědečka a následném pohřbu, což bylo podle mne nejhezčí na celém filmu. Ovšem film v sobě má ještě lyrickou část, a to když si Kačenka představuje, jak žije u moře. Její sny jsou prazvláštní a podle mě absolutně zbytečné. Celý film tím zkazily. [1234. hodnocení, 17. komentář, 45%](10.3.2020)

Jo, jo, Vera Plivova -Simkova detske filmy tocit vzdy vedela - a vlastne u mna je to najlepsia reziserska detskej cesko-slovenskej kinematografie. Oproiti Nefnukej Veverko tu uz ide o depresivnejsi film - malej Kacenke umrel deda, ktoreho si najviac oblubila - a cely film sa s tym vyrovnava. Slusne, ked uz sa za normalizacie mali tocit filmy oniecom, tak beriem Plivovu -Simkovu, a urcite nie Uhera a povedzme Kosenie Jastrabej Luky : 65 %(10.7.2018)

Připadá mi to takový opravdický, dokonce i přesto, že dospělý postavy se dlouho zdají plochý. Postupně se ukazuje, že takový nejsou (ač nemaj moc prostoru k tomu, aby se projevily). A děti jsou skvělý (Monča, Jožan i Kačenka), ty fantazie mi do jejich světa skvěle pasujou. Jo, filmařsky by to šlo natočit i o dost líp, ale i tohle je mezi dětskými filmy výjimečná a hlavně svým pojetím zřídka vídaná záležitost. Líbilo se mi to, a to neznám první díl, nebo si ho spíš z dětství už nepamatuju.(14.1.2007)

Slabší než první film, i když i zde se najde jeden či dva silné momenty - ať už jsou to hadi lezoucí po hlavě Kačenky nebo zasypávání hrobu prokládané bouří na břehu moře, která má tvář čarodějnice. Režisérka se tu se smrtí nijak nepáře a co chvíli se nějaká ta mrtvola objeví (myši, racci, mrtvý puštík).(21.12.2010)

Možná přemíra rozervanosti a deprese. Možná přesně něco třeba tak, jak tady padlo o halucinacích či noční můře… Těžký film pro dospělé, natož pro děti. Budu se chtít na něj podívat ještě jednou v klidu. S prostředky, které na film režisérka mohla mít ve své době ...a co nakonec dokázala, tiše smekám.(30.1.2012)