Veverka a kouzelná mušle

Pohádka

Československo, 1988, 67 min

Připadá mi to takový opravdický, dokonce i přesto, že dospělý postavy se dlouho zdají plochý. Postupně se ukazuje, že takový nejsou (ač nemaj moc prostoru k tomu, aby se projevily). A děti jsou skvělý (Monča, Jožan i Kačenka), ty fantazie mi do jejich světa skvěle pasujou. Jo, filmařsky by to šlo natočit i o dost líp, ale i tohle je mezi dětskými filmy výjimečná a hlavně svým pojetím zřídka vídaná záležitost. Líbilo se mi to, a to neznám první díl, nebo si ho spíš z dětství už nepamatuju.(14.1.2007)

Režisérka Věra Plívová-Šimková, dětské filmy točit uměla to bez pochyb. Viz. asi její nejlepší díla veleúspěšní Páni kluci nebo Krakonoš a lyžníci. I tento film pokračování neméně úspěšného filmu Nefňukej, Veverko nám tedy těm nejmenším, určitě co nabídnout. Malá Kačka (Helenka Vítovská) tentokráte ve vzpomínkách a ve svých představách na svého dědečka (Lubor Tokoš), který zemřel a s nímž si hrála a prožívala nejedno nádherné i když smýšlené dobrodružství. Ve filmu zazněla tehdy určitě zajímavá hudba od Michala Pavlíčka, kterou z texty Michala Horáčka nahrála tehdy populární skupina Stromboli (Veliké lalúlá, Ó hory atd.), v čele s mojí oblíbenou Bárou Basikovou. O krapek lepší než první díl Nefňukej, Veverko ! Za 3,5/5*.(6.1.2007)

Možná přemíra rozervanosti a deprese. Možná přesně něco třeba tak, jak tady padlo o halucinacích či noční můře… Těžký film pro dospělé, natož pro děti. Budu se chtít na něj podívat ještě jednou v klidu. S prostředky, které na film režisérka mohla mít ve své době ...a co nakonec dokázala, tiše smekám.(30.1.2012)

• blackrain

Divný film. Nikdy jsem ho ráda neměla a nemám ani dnes. Nelíbilo se mi ani prolínání dětské fantazie s realitou. Všechno mi to přišlo jako jedna velká noční můra a nebo blouznění z horečky, i když to je v podstatě to samé.(20.12.2010)

Slabší než první film, i když i zde se najde jeden či dva silné momenty - ať už jsou to hadi lezoucí po hlavě Kačenky nebo zasypávání hrobu prokládané bouří na břehu moře, která má tvář čarodějnice. Režisérka se tu se smrtí nijak nepáře a co chvíli se nějaká ta mrtvola objeví (myši, racci, mrtvý puštík).(21.12.2010)