Loli paradička

(festivalový název)
  • Slovensko Loli paradička (více)

Romantická komédia o láske dvoch „nešťastníkov“ z východného Slovenska. Smiešno-smutný príbeh o nádeji a trpkosti života. Keď sa Milan, jarmočný predavač cukroviniek, dozvie, že Veronka mu ukradla dva turecké medy, pretože bola hladná, zľutuje sa nad ňou a kúpi jej obed. Veronka sa chce Milanovi odvďačiť a ponúkne sa mu za predavačku do stánku. Medzi oboma to zaiskrí a po búrlivej noci v lacnej ubytovni na okraji mesta sa do seba zaľúbia a začnú si plánovať spoločný život. Veronke pritom neprekáža, že Milan nemá nohu. Milanovi zasa neprekáža, že Veronka je Rómka. Prijme však takúto „nekonvenčnú“ dvojicu aj spoločnosť? Podarí sa Milanovi a Veronke obhájiť svoju lásku? (Forum Film SK)

novembrs

Tento pomerne krátky film v sebe nesie veľké množstvo vecí, ktoré sa spájajú do nesmierne unikátneho a fascinujúceho celku: dve hlavné postavy, ktoré pochádzajú z úplne rozdielnych sociálnych skupín, no namiesto toho, aby ich to rozdelilo ich to spojilo - dvaja ľudia vyčnievajúci z davu z rôznych dôvodov, avšak práve vďaka tomu majú k sebe o to bližšie. Taktiež aj fakt, že je dialóg filmu takmer úplne vo východniarskom prízvuku je niečo, čo ma okamžite zaujalo. A hoci patrím do tej skupiny ľudí, ktorí z východu nepochádzajú a nárečiu veľmi nerozumiem, bola som schopná porozumieť väčšine replík, za čo som rada (hoci si film chcem pozrieť ešte minimálne 10x, len tak pre istotu). Čítala som niekoľko recenzií, ktoré označili tento film za dobrý, no nehodný označenia “kultová klasika”, s čím však nesúhlasím. Tento film má príliš veľa skrytej hĺbky a ohromného citového dopadu na to, aby sa kultovým nestal. Minimálne je to však najlepší slovenský film aký som kedy videla a verím, že ešte chvíľu potrvá, kým uvidím lepší. ()

JanB22

Fajn komedia, bavil som sa. Jednoduchy humor, ale potesil. Mne sa to zdalo celkom autenticke, aj ked hrali neherci. Skoda, ze to skoncilo v strede filmu. Na zaver asi neostali peniaze. Alebo sa pripravuju ma dvojku? To by bol lepsi pripad. ()

gentleman

Ako východniar som si veľmi želal, aby sa mi to páčilo, fakt som tomuto filmu držal place. Dôvod, prečo sú filmy ako Pásla kone na betóne alebo Dedictví legendami, je ich autentickosť. V Loli paradička to však chýba. Je tam pár svetlých momentov, hlavne vďaka Michalovi Soltészovi, ale chýba mi tam ta autenticita. Bolo to málo uveriteľné, také sterilné. Verím, že s väčším rozpočtom by dosiahli lepší výsledok. Snáď nabudúce. ()

mixal447

Zatiaľ najlepší slovenský film roka 2019. Akurát ten koniec... Ja viem, že život býva krutý, ale tuto by ten happy end pasoval :) ()

Pavol.Hrnko

Príjemná komédia s horkastým koncom ale snáď sa dočkáme aj pokračovania. Herecké obsadenie solídne príjemný a pohľadný a zároveň zvláštny milí pár vytvorili a východniarčine sa dalo aj rozumieť občas som nerozumel ani ja ale film potešil až na to ukončenie. ()

Drslw

Velmi, velmi velmi som chcel dat 5 hviezd. Bol som pripraveny priviriet vsetky oci. Ale nedalo sa. Su tri hlavne veci, ktore filmu uberaju body. Scenar, rezia a herci. Lebo pribeh povedzme nie je nic moc, ale na film staci. Obzvlast na vychodniarsky. Ale scenar nemusel byt tak doslovny... Vidno z kazdej sceny, ze je napisany ako svate pismo, a herci to musia citat. Rezia - velky detail, pointa, hranie sa s vtipom, improvizacia... skoda ze nebol dramaturg. Herci - bud neherci, alebo herci. Toto nebolo ani-ani. Skoda. Stale je to vsak vysoky nadpriemer slovenskeho filmu. Sanka dole, ale nie obdivom... ()

Crocodylus

Dlho som rozmýšľal, ako by som ohodnotil tento počin. Odpad to vyslovene nebol, keďže boli minimálne „herecké výkony“ na slovenské pomery celkom obstojné. Úprimne sa mi nepodarilo identifikovať nejakú zápletku, tá v podstate prišla spolu s titulkami... Možno teda očakávať pokračovanie(?). Dúfajme, že nie, keďže sa jedná o celkom slušnú stratu času. Absencia humoru a tragiky robia z filmu sledovanie nezáživného dialógu dvoch postáv, ktoré vie divák rovnako zažiť a precítiť za 37 sekúnd na autobusovej zastávke alebo vlakovej stanici. 1/5 ()

rescu

Komunálny humor rules! My, Slováci, sa vieme smiať na sebe, ale nie je to ten zdravý sebaironizujúci smiech, je to váľanie sa v našich alkoholických excesoch a prízemnej krčmovej kultúre. Beda ak sa niekto nesmeje! Nie je Slovák! Nuž, nesmial som sa ani trochu. Mám sa vysťahovať? Čo je smiešne na stereotypoch cigán-gádžo? Čo je smiešne na stereotypoch som-opitý-a-ty-si-vypi-so-mnou-lebo-inak-si-k+k+t!? Fakt tým východniarom nerozumiem... Dve hviezdy za námahu, ktorú autori mysleli zrejme úprimne. ()

EagleSK

Nasmial som sa, ako pri filme uz davno nie. Chvalim autorov za tento pocin, hoci kvoli nepodarenemu koncu davam o hviezdu menej. Film je sice jednoduchy, ale na mna fungoval. ()

Generi

Tak ráda bych film ohodnotila líp, doufala jsem, že to bude něco jako Pásla koně na betoně. I zdejší hodnocení bylo velmi inspirující, abych se těšila. Ale po pár minutách jsem nevěřila ani vlastním očím, ani vlastním uším!!!! Tak amatérskou hlavní hrdinku jsem snad ani ve filmu neviděla. Jako by scénář předčítala někde sedíc na záchodě. Všechno v jedné rovině, bez akce, ale i bez správné intonace, no hrůza. Nechápu, že se našlo spousta lidí, kteří to neslyší a nevidí a hodnotí nespravedlivě vysoce. Možná z falešné solidarity k tématu, nevím. V každém případě pro mně strašné zklamání, jen ze solidarity dávám jednu hvězdu, jinak bych hodnotila jako odpad, protože tohle dílko ani nic jiného není. Bohužel. ()

Tonula

Film mne příjemně překvapil. Navzdory tomu, že je to nízkorozpočtový film, v němž hraje spousta neherců, je velmi autentický a jediným problémem pro některé diváky může být původní "šarišské" znění, ve kterém jsou vedeny skoro všechny dialogy. Hlavní postava Kamila Mitrášová (Veronka) je jednoduchá dívenka, která v některých záběrech vypadá jako Sophia Loren v dobách největší krásy. Celý film provází působivá hudba, která děj dokonale dotváří. Pro ty, kteří se nikdy nesetkali se slovenským nebo dokonce východoslovenským prostředím, asi bude těžké filmu uvěřit, ale východ Slovenska je natolik rázovitý, že každá jedna epizoda se určitě někde přihodila. Škoda, že autoři nešli výraznějšího fyzického kontaktu mezi hlavními postavami (nedají si ani pusu), dodalo by to filmu na ještě větší důvěryhodnosti. Doporučuji nechat se unést prostředím jarmarků a uvěřit filmu. 90% ()

McGuffin

Loli Paradička je písnička, kterou scénáristické a režírující duo Richard Staviarsky a Víťo Staviarsky podbarvuje svůj příběh o tom, že ve dvou se to lépe táhne, zvlášť když jeden je nezadaný muž a druhý nezadaná žena. A aby ho po necelé půldruhé hodině utnulo řízením osudu a svým, že když to nemá vyjít, tak to holt nevyjde. Jestli doufáte, že vám a oběma hrdinům dá duo fatale naději lepšího konce jindy a jinde, tak marně. I pokud by to nebyl takhle nanicovatý příběh, ale hraný dokument o životě stánkařů, slyšet ani vidět ho chtít nebudete. Takže tak. https://www.macguffin.cz/ ()

Tucne.prasa

Trocha toporné, najmô výkon Veronky v prvej časti filmu, či dialógy celkove. Ale sú v tom záblesky emócie, a to sa v dnešnej slovenskej tvorbe vidí málo. Suverénne najlepšia je scéna predstavovania nevesty matke. "Teta, vy ste taká pekná". Nečakajte veľa a budete príjemne prekvapení. ()

jethrotull

Dobre som sa pobavil na tom vychodniarskom nareci a mnohe hlasky nemali chybu. Pre mna top scena o baranovi,debata v krcme a uvitanie matky buducej nevesty. ()