Loli paradička

(festivalový název)

Komedie / Drama / Romantický

Slovensko, 2019, 86 min

• Lacike

Zase som to po čase riskol so slovenským filmom a zase žiadna sláva, pretože to pôsobí opäť strašne amatérsky. Najviac mi vadili nezvládnuté postsynchróny. Celý film som mal pocit, jak keby som ho sledoval s mizerným dabingom z nejakého lokálneho štúdia. Čomu nahrávalo aj šarišské nárečie s ktorým asi budú mať bratia češi problém. Ja som rozumel všetkému. No a k príbehu. Je to tuctová romantika okorenená antirasistickou agitkou proti rómom. Bohužiaľ film skôr dáva za pravdu rasistom. Matka hlavného hrdinu je síce klasická rasistická karikatúra, ale postavy rómov sú presne také ako si ich rasisti predstavujú. Nezodpovední zlodeji. Takže kvôli čomu by na nich mal človek zmeniť názor? To tu nejak chýba. Vo výsledku film pôsobí skôr rasisticky, keďže utvrdzuje ľudí s predsudkami v ich názoroch. Keby to bolo aspoň vtipné ako MOST, ale je to strašná nuda v amatérskom prevedení. 4/10.(11.9.2019)

Prijemne prekvapenie. Nie je to samozrejme ziadny vrchol kinematografie, no potesilo. Najma chemia medzi ustrednou dvojicou funguje na jednotku a prva polhodina venujuca sa ich zblizovaniu je (na nase pomery) nadmieru funkcna. Len skoda, ze to je take pruderne. Myslim, ze jeden bozk by nikoho nezabil. Takisto nepotesilo, ze film postupne kvoli zbytocnemu natahovaniu straca stavu. Zaver to vsak opat hodi na spravnu kolaj. Slecne by som velmi prial nominaciu na Slnko v sieti. Good job a som zvedavy s cim pridu tvorcovia najblizsie. P.S. vazne som netusil, ze budem niekedy pri slovenskom filme citat anglicke titulky. To sarisske narecie je salene 😊(18.6.2019)

Toto je naozaj lokálna záležitosť, kde boli predovšetkým uspokojení diváci východného slovenska :-) ...Atmosféra v kine bola vynikajúca, smialo sa celé kino, na hláškach, ktoré su typické pre nás východniarov. Bola som veľmi milo prekvapená, lebo film vykresľoval realitu takú, aká naozaj je. Michal Slotész bol jedným slovom uveriteľný. V hodnotení dávam dole jednu hviezdu za ukončenie filmu, pretože som záverečné titulky v tejto fáze filmu absolútne nečakala. Verím, že sa chystá pokračovanie...(24.7.2019)

• Arsenal83

Už dávno som nevidel tak silnú amatérčinu. Miestne nárečie je nepočúvateľné (pritom sám pochádzam z miest, kde sa film natáčal), ale čo je najhoršie je ešte aj zle vyslovované. Samotní aktéri majú teda pôsobiť ako autenticky východniari, ale oni tak ani nedokážu rozprávať. Amatérske výkony nehercov sú neznesiteľné, vypnúť som to chcel už po 10 minútach. Ešte tam hrá aj Fedor Vico, čo je nikto iný ako rusínsky karikaturista, známejší skôr ako vymetač prešovských barov 5. cenovej skupiny. Tento film chce byť novodobým Pásla kone na betóne, lenže ten film natočený pred skoro 40 rokmi vyznieva mnohokrát modernejšie než tento mega neprofesionálny projekt.(2.9.2019)

"Červené rajčátko" se mi líbilo! Tvůrce chválím. Čarokráska sice na začátku citelně přehrávala, ale odpouštím, protože jakmile se film rozběhl, neměla chybu. Toto je slovenský film, který se povedl. Bude mít samozřejmě řadu kritiků, kteří budou plivat jed a síru už z podstaty tématu, ale s tím nic nenaděláme. Příběh je zajímavý, autentický, hořkosladký, úsměvný, výborně natočený, vtáhnul mě do děje ihned, chlapíka v hlavní roli neznám, ale byl tak dobrý, že ho chci vidět ještě, východňárskému dialektu jsem rozuměla v pohodě, ale to je možná tím, že mi maličko zaváněl i polštinou, na kterou jsme v Ostravě zvyklí. Těžko říct, jak by si s tím poradili například Středočeši, každopádně já problém neměla. Filmu přeji mnoho pozitivních ohlasů a za ten závěr, za ten vám pánové děkuji. Neměl chybu! Zdravím.(23.8.2019)

• - Pôvodne sa mal film volať Veronka, no kvôli právam ho museli autori premenovať. (Juraj.Stavia)

• - Loli paradička je názov rómskej pesničky. (Juraj.Stavia)

• - Film sa točil najmä v mestách a obciach na východnom Slovensku: Bardejov, Spišská Nová Ves, Sabinov, Prešov, Tulčík, Záhradné. (Juraj.Stavia)