Loli paradička

(festivalový název)
  • Slovensko Loli paradička (více)
Trailer

Romantická komédia o láske dvoch „nešťastníkov“ z východného Slovenska. Smiešno-smutný príbeh o nádeji a trpkosti života. Keď sa Milan, jarmočný predavač cukroviniek, dozvie, že Veronka mu ukradla dva turecké medy, pretože bola hladná, zľutuje sa nad ňou a kúpi jej obed. Veronka sa chce Milanovi odvďačiť a ponúkne sa mu za predavačku do stánku. Medzi oboma to zaiskrí a po búrlivej noci v lacnej ubytovni na okraji mesta sa do seba zaľúbia a začnú si plánovať spoločný život. Veronke pritom neprekáža, že Milan nemá nohu. Milanovi zasa neprekáža, že Veronka je Rómka. Prijme však takúto „nekonvenčnú“ dvojicu aj spoločnosť? Podarí sa Milanovi a Veronke obhájiť svoju lásku? (Forum Film SK)

Trailer

Enšpígl

Když na začátku filmu říkala pani producentka, že je ve filmu použito šariš nářečí nevěnoval jsem tomu příliš pozornost, bohužel pro mně se to nakonec ukázalo jako fatální, protože mnohým dialogům jsem absolutně nerozuměl a na aj title jako pomocníka jsem neviděl. Na druhou stranu to není vyčítka směrem k tvůrcům, protože i já jsem zastánce toho , aby mluva byla co nejvíce autentická, takže je to tak trochu paradox, vyčítám filmu něco, co na druhou stranu chválím. Jenže největší devíza tohoto filmu je ve vtipných dialozích (bohudík části jsem i rozuměl ), důraz na regionalitu a snaha o autentičnost postav z toho právě ty dalogy mě často unikly. Hlavní dvě postavy působily mile a uměly rozesmát. Konec byl povedený, letní pohodová amtosféra s nevtirávým sociálně rasovým podtextem povedená. Když o tom přemýšlím, abych se k tvůrcům zachoval fér, rozhodl jsem se film nakonec nehodnotit, protože není jejich chyba, že se rozhodly pro regionální dialekt, stejně tak ale není moje chyba, že jsem film chtěl vidět. ()

T2

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $760,383▐ Na naše pomery taký skoro oddychoví jarmočný film s rómskou tématikou sadol nadmieru dobre, pobavil, dokonca aj ponúkol dramatickú linku. Téma ponúkne rasové pomery a pohľad na vec, povedal by som že v takých dosť reálnych kritériách. No a na tých nehercov sa dá rýchlo zvyknúť, zaujmú, plus to ich hútoracké náračie tam teda sadne. Pre mňa asi najlepší Slovenský film za rok 2019. /80%/ ()

pepo

Prijemne prekvapenie. Nie je to samozrejme ziadny vrchol kinematografie, no potesilo. Najma chemia medzi ustrednou dvojicou funguje na jednotku a prva polhodina venujuca sa ich zblizovaniu je (na nase pomery) nadmieru funkcna. Len skoda, ze to je take pruderne. Myslim, ze jeden bozk by nikoho nezabil. Takisto nepotesilo, ze film postupne kvoli zbytocnemu natahovaniu straca stavu. Zaver to vsak opat hodi na spravnu kolaj. Slecne by som velmi prial nominaciu na Slnko v sieti. Good job a som zvedavy s cim pridu tvorcovia najblizsie. P.S. vazne som netusil, ze budem niekedy pri slovenskom filme citat anglicke titulky. To sarisske narecie je salene 😊 ()

genetique

Milé prekvapenie tuzemskej filmovej scény, najmä ak zoberieme do úvahy obsadenie nehercami. A možno práve tento faktor pridal filmu najviac autentickosti. Je to neohrabané, kostrbaté a miestami totálne disfunkčné, jednoducho také, aký je miestami obyčajný život obyčajného jarmočného predavača. Je vskutku príjemné a prekvapivé pomaly si zamilovať titulné postavy, ku ktorým som zo začiatku zastával nie príliš pozitívny postoj. V úvode filmu naozaj divák netuší, čo ho čaká, a tak je tomu až do konca. Tento fakt vás buď totálne odradí alebo si nepredvídateľnosť a priam by som povedal až improvizáciu celého príbehu zamilujete. Je škoda, že sa tvorcovia viac nezamerali na hĺbku postáv a viac nepopracovali na scenári, z ktorého sa dalo vyžmýkať oveľa viac. Reálie východoslovenského malomeštianskeho života však vykreslili podľa môjho názoru na výbornú. 70% ()

POMO

Příjemná feel-good oddechovka, která stojí na sympatické dvojce s fungující chemií. Film autentický a milý jako hezká romská představitelka hlavní role, a i stejně tak bezprostřední a dětinsky naivní. Ale rozumně uchopený, s trefně vykreslenými kulturními třenicemi (bez servítků podaný pohoršený výstup konzervativní matky) i smutnou nemožností člověka vymanit se ze společenského zařazení, aby dostál důstojnějšího života. Dialogy místy o ničem, ale pro dané situace a typ postav přirozené. [3Kino Fest] ()

• V hlavní mužské roli hrál Michal Ilkanin, v době natáčení herec divadla Alexandra Duchnoviča v Prešove. Michal prohlásil, že tímto filmem končí svou filmovou kariéru: „Je to tečka za mojí hereckou dráhou, chci žít doma ve Svidniku, protože tady jsem se narodil a vybral jsem si možnost nedojíždět každý den do Prešova.“ Herec v době uvedení filmu vykonával funkci městského zastupitele ve Svidniku a další filmové nabídky neřešil. (Tonula)
  • Film napsala a natočila společnost Staviarsky production s.r.o., kterou vlastní rodina Staviarských. Rodinná společnost vydává knihy a natočila i film Loli Paradička. (Tonula)
  • Kamila Mitrášová o postavě Veronky: „Je jednodušší, z jednoduché rodiny, nezažila v životě nic dobré, ani opravdovou lásku, měla to doma hodně těžké. Chce být navenek velmi dobrá, chce velmi mile působit a většinou i lže – ale jen proto, aby zakryla svůj smutek.“ (Tonula)