Loli paradička (festivalový název)

Loli paradička

• angličtina

Loli Paradicka

(festivalový název)

Komedie / Drama / Romantický

Slovensko, 2019, 86 min

Nebyť Michala Soltézsa, šiel by som s hodnotením nižšie. Prakticky on zabával celý čas, lebo je to nefalšovaný východniar a neplietol slovenčinu so šarištinou ako sa to darilo ústrednej dvojici, mrzák a čajoris. Ústredná dvojka na mňa pôsobila prvých 15 minút strašne umelo, nezohrato, no potom sa rozbehli. Film spôsobil pekný poprásk, mal veľmi slušnú návštevnosť i kvôli námetu, že spája cigánov s doterajšou majoritou. Veľmi uveriteľne vykreslil jarmoky a ich atmosféru, taktiež cigánov hudobníkov či dzedzinskú šlintak karčmu. Ak rozumiete dialektu, film vás pobaví. Ukončenie nehappyendom je vzhľadom na príbeh netradičné, akurát to čo tomu predchádza (stretnutie s Viktorom a akcia po tom) je málo stráviteľné.(31.12.2019)

Na nehercov veľmi dobré výkony a na prvotinu filmárov ešte lepší film po stránke scenára aj prevedenia. Kamera, kompozícia, obraz, zvuk, všetko je absolútne ok a aj záver nie je vôbec tuctový. Ľem tota reč, jak herci bešeduju še mi ňebars pačila, bo pocťivi vyhodňar by ňigda nemohol povedzec peniaze, auto abo „ja som“. To asi zato, žeby i toti divaci na zapad od Prešova rozumeľi bez titulkoch, no toti na zapad od Moravy mohľi mac probľem i tak. Ta ja še pobavil bars fajňe, no a čakam na pokračovaňe. –––– Tak davaj, i do druhoj barli. –––– Šak to jak mačka. Še zatula a potom še vraci. Ic dagdze na kaveju a še daj do kľudu.(30.12.2019)

• Jaro.Krafcik

Hviezdička za skvelé vychodnarské nárečie, druhá za hlášku v hoteli. Jedno vínko? Veď ste dvaja. Abo, dajce dva. A preto aj ja dám tomuto skvostu 2 hviezdičky, horšie ako ostrým nožom to zas nebolo. Milanové hlášky za to stáli. Ale vidieť to v kine no neviem. Toto netreba brať vážne a iba pri tom stačí vypnúť a človek sa možno aj zabaví, možno. 2*(11.2.2020)

• Trevor

Pokus natočiť ľudový film z východného Slovenska a nadviazať na niekdajší úspech filmu Pásla kone na betóne dopadol katastrofálne. Jednak zlyhala snaha nepôsobiť čiernobielo ale farebne najmä preto, že hneď v 55 sekunde réžia zobrazí dvojicu policajtov, ktorí šikanujú róma. Obaja sú pochopiteľne holohlavý, aby vznikol dojem že policajti sú do nohy náckovia. Dvojica režisérov sa snažila vytvoriť film, ktorý mal rúcať predsudky a sami sa držali svojich predsudkov. V tomto momente si každý normálny človek urobil obraz o ich intelekte. Nasledovali rozhovory, ktoré mali byť akože vtipné a v miestnom nárečí. Pre mňa ako východniara ktorému nerobí problém rozpoznať rôzne typy nárečí nielen preto, že východniari sme jedna veľká rodina ale aj preto že pravidelne trávim čas či už na Spiši kde som doma ale aj na Šariši, Above, Zemplíne či Zamagurí avšak tu som sa strácal, pretože toto rozhodne nebolo presne to nárečie, ktoré sa v okolí Sabinova kde sa dej filmu odohrával používa. Toto bol univerzálny mix z okolia, ktorý sa dvojici režisérov zdal dobrý. Dej bol tiež pomerne slabý s výnimkou niekoľkých dobrých hlášok, ale stačí si zájsť do miestnych pohonstistiev na dedinách na východe a nasmejete sa podstatne viac. Sám pochádzam z obce a to nie je urážka, práve naopak. Je to zážitok a má to svoje čaro, aj keď doba sa mní a už to tiež nie je zďaleka také ako keď som s malou dušičkou v 15 rokoch do pohostinstva vošiel zahrať si biliard a vypiť si kofolu (áno, vtedy pili aj deti z východu v krčmách prevažne kofolu, to iba teraz deti chlastajú prvú ligu aj v Bratislave) a dúfal, či má odtiaľ so smiechom nevyženú...Otvorený koniec príbehu nahneval aj tých ľudí, ktorí sa na filme v kine bavili (ja som na srdce, seno gadžovina do kina nebol ochotný ísť preto, lebo počúvať smiech a poznámky ľudí so slabším intelektom, pretože takýto film ich nepocybne prilákal, mi vadí. Proste som rád v sále v malom počte ľudí ktorý majú radi filmu s vyššou výpovednou hodnotou a umeleckým zážitkom, tým neodsudzujem fanúšikov Loliparádičky ani sa nad nich nepovyšujem. Iba konštatujem svoj pohľad na vec). Jediným svetlým momentom bola hudba pána Štefana Cínu. Jednak ľudové piesne, jednak rómske skladby boli vybrané veľmi dobre a "maďarský čardáš" Johannesa Brahmsa bol jedinou čerešničkou na torte tohto podpriemerne natočeného filmu.(20.2.2020)

• Enšpígl

Když na začátku filmu říkala pani producentka, že je ve filmu použito šariš nářečí nevěnoval jsem tomu příliš pozornost, bohužel pro mně se to nakonec ukázalo jako fatální, protože mnohým dialogům jsem absolutně nerozuměl a na aj title jako pomocníka jsem neviděl. Na druhou stranu to není vyčítka směrem k tvůrcům, protože i já jsem zastánce toho , aby mluva byla co nejvíce autentická, takže je to tak trochu paradox, vyčítám filmu něco, co na druhou stranu chválím. Jenže největší devíza tohoto filmu je ve vtipných dialozích (bohudík části jsem i rozuměl ), důraz na regionalitu a snaha o autentičnost postav z toho právě ty dalogy mě často unikly. Hlavní dvě postavy působily mile a uměly rozesmát. Konec byl povedený, letní pohodová amtosféra s nevtirávým sociálně rasovým podtextem povedená. Když o tom přemýšlím, abych se k tvůrcům zachoval fér, rozhodl jsem se film nakonec nehodnotit, protože není jejich chyba, že se rozhodly pro regionální dialekt, stejně tak ale není moje chyba, že jsem film chtěl vidět.(17.6.2019)

• - Kamilu Mitrášovou dostala k filmu její matka, která oslovila tvůrce filmu. Staviarští nemohli najít herečku hlavní role, a tak jezdili po vesnicích v okolí Prešova, vyhlásili v obecním rozhlase konkurz, a tak se dostali i do vesnice Bystré u Vranova, kde Kamila bydlí. V hospodě pak Kamila zkusila čtení scénáře a na místě se s ní dohodli na natáčení. (Tonula)

• - V hlavní mužské roli hrál Michal Ilkanin, v době natáčení herec divadla Alexandra Duchnoviča v Prešove. Michal prohlásil, že tímto filmem končí svou filmovou kariéru: „Je to tečka za mojí hereckou dráhou, chci žít doma ve Svidniku, protože tady jsem se narodil a vybral jsem si možnost nedojíždět každý den do Prešova.“ Herec v době uvedení filmu vykonával funkci městského zastupitele ve Svidniku a další filmové nabídky neřešil. (Tonula)

• - Pôvodne sa mal film volať Veronka, no kvôli právam ho museli autori premenovať. (Juraj.Stavia)