Loli paradička

Loli paradicka

(festivalový název)

Komedie / Drama / Romantický

Slovensko, 2019, 86 min

Prijemne prekvapenie. Nie je to samozrejme ziadny vrchol kinematografie, no potesilo. Najma chemia medzi ustrednou dvojicou funguje na jednotku a prva polhodina venujuca sa ich zblizovaniu je (na nase pomery) nadmieru funkcna. Len skoda, ze to je take pruderne. Myslim, ze jeden bozk by nikoho nezabil. Takisto nepotesilo, ze film postupne kvoli zbytocnemu natahovaniu straca stavu. Zaver to vsak opat hodi na spravnu kolaj. Slecne by som velmi prial nominaciu na Slnko v sieti. Good job a som zvedavy s cim pridu tvorcovia najblizsie. P.S. vazne som netusil, ze budem niekedy pri slovenskom filme citat anglicke titulky. To sarisske narecie je salene 😊(18.6.2019)

• teplic

Toľko potenciálu rovno do hajzlu výmenou za lacný smiech. Vtipy ako šité na mieru pre pobratislavčených východniarov, cigánske stereotypy, absolútne nezvládnuté herectvo, zlé postsynchróny, zlý strih, zlý melodramatický scenár, pomalé tempo. Meanwhile polovica Lumieru: Á, ta ja šem še šmial, bo my vihodňári táki zmeee, TA ŇEEE, ta koňéčňe dóbra komedía, ta ja ŇEKUKAM SLOVÉNSKE FILMY, aľe ta tento bars dobri bul, bo piju a šmešni su.(25.7.2019)

Veľmi som sa tešil na tieto novodobé Pásla kone na betóne, a ak tam bol aj skrytý odkaz na ne od tvorcov tak myslím, že som ho vo filme aj našiel. Pásla kone na betóne sú však nedosiahnuteľné no Loli paradička má čo ponúknuť a reflektuje aj stále živé sociálne témy, no predsalen nie je to ako už tu niekto spomínal vrchol kinematografie. Zo začiatku sa mi výkon dvoch hlavných predstaviteľov javil veľmi umelý a neprirodzený ale postupne aj s príchodom Michala Soltésza na scénu sa obaja uvolnili a vcuclo ich to do prirodzenosti tak ako celé publikum do deja. Trošku prekvapivý koniec no s odstupom času si myslím, že správne zvolený. Príjemná oddychová letná komédia no všetkých ľudí si myslím podmanil najviac Michal Soltész, ktorý si pokojne zaslúži aj nejakú sólovku ako vychodňarsky marvelovský hrdina :D(16.7.2019)

• Arsenal83

Už dávno som nevidel tak silnú amatérčinu. Miestne nárečie je nepočúvateľné (pritom sám pochádzam z miest, kde sa film natáčal), ale čo je najhoršie je ešte aj zle vyslovované. Samotní aktéri majú teda pôsobiť ako autenticky východniari, ale oni tak ani nedokážu rozprávať. Amatérske výkony nehercov sú neznesiteľné, vypnúť som to chcel už po 10 minútach. Ešte tam hrá aj Fedor Vico, čo je nikto iný ako rusínsky karikaturista, známejší skôr ako vymetač prešovských barov 5. cenovej skupiny. Tento film chce byť novodobým Pásla kone na betóne, lenže ten film natočený pred skoro 40 rokmi vyznieva mnohokrát modernejšie než tento mega neprofesionálny projekt.(2.9.2019)

• hygienik

Viem, že je moje hodnotenie asi prísne, ale subjektívne je tento film asi najhorší, čo som videl za posledného pol roka. Skôr než komédia je to paródia s vtipmi hodnými základnej školy. Ako telesne postihnutý mám dojem, že film uráža postihnutých aj Rómov. Ústredná dvojica pôsobila, že má v obyčajných ľuďoch vzbudiť dobrý pocit - Ja na tom nie som tak zle ako títo dvaja (mám rodinu, prácu, zdravie atd). Takže je to komédia na pozdvihnutie morálky dolných 4 miliónov, ktorí sa lopotia celý život a nestúpajú hore. Scenár mal potenciál riešiť veci, to však neurobil a záver diváka utvrdil v tom, že životný údel je vec nemenná. Naprosté nízkorozpočtové zlyhanie. Ale čo, je to po našemu a to stačí. Zme še pobavili, ta ne?(26.7.2019)

• - Film sa točil najmä v mestách a obciach na východnom Slovensku: Bardejov, Spišská Nová Ves, Sabinov, Prešov, Tulčík, Záhradné. (Juraj.Stavia)

• - Loli paradička je názov rómskej pesničky. (Juraj.Stavia)

• - Pôvodne sa mal film volať Veronka, no kvôli právam ho museli autori premenovať. (Juraj.Stavia)