Loli paradička

(festivalový název)
  • Slovensko Loli paradička (více)

Romantická komédia o láske dvoch „nešťastníkov“ z východného Slovenska. Smiešno-smutný príbeh o nádeji a trpkosti života. Keď sa Milan, jarmočný predavač cukroviniek, dozvie, že Veronka mu ukradla dva turecké medy, pretože bola hladná, zľutuje sa nad ňou a kúpi jej obed. Veronka sa chce Milanovi odvďačiť a ponúkne sa mu za predavačku do stánku. Medzi oboma to zaiskrí a po búrlivej noci v lacnej ubytovni na okraji mesta sa do seba zaľúbia a začnú si plánovať spoločný život. Veronke pritom neprekáža, že Milan nemá nohu. Milanovi zasa neprekáža, že Veronka je Rómka. Prijme však takúto „nekonvenčnú“ dvojicu aj spoločnosť? Podarí sa Milanovi a Veronke obhájiť svoju lásku? (Forum Film SK)

genetique

Milé prekvapenie tuzemskej filmovej scény, najmä ak zoberieme do úvahy obsadenie nehercami. A možno práve tento faktor pridal filmu najviac autentickosti. Je to neohrabané, kostrbaté a miestami totálne disfunkčné, jednoducho také, aký je miestami obyčajný život obyčajného jarmočného predavača. Je vskutku príjemné a prekvapivé pomaly si zamilovať titulné postavy, ku ktorým som zo začiatku zastával nie príliš pozitívny postoj. V úvode filmu naozaj divák netuší, čo ho čaká, a tak je tomu až do konca. Tento fakt vás buď totálne odradí alebo si nepredvídateľnosť a priam by som povedal až improvizáciu celého príbehu zamilujete. Je škoda, že sa tvorcovia viac nezamerali na hĺbku postáv a viac nepopracovali na scenári, z ktorého sa dalo vyžmýkať oveľa viac. Reálie východoslovenského malomeštianskeho života však vykreslili podľa môjho názoru na výbornú. 70% ()

m.a.t.o.

„Čom to tu volaju vietnamske sklady, kedz šicek tovar z Činy?" Vzhľadom k tomu, aký hype sprevádzal film počas uvedenia do kín som čakal viac, než len uťahanú nudu bez scenára, kde na dobrý fór musíte čakať aj pol hodinu. Porovnávanie s Pásla kone na betóne nemá ani zmysel. Z hercov stojí za zmienku iba Michal Soltész, ktorý si každú scénu, v ktorej sa objaví, kradne pre seba. Páčili sa mi niektoré vtípky (krčma, vietnamský veľkosklad), ale celkovo slabota. 40 % ()

marhoul

"Červené rajčátko" se mi líbilo! Tvůrce chválím. Čarokráska sice na začátku citelně přehrávala, ale odpouštím, protože jakmile se film rozběhl, neměla chybu. Toto je slovenský film, který se povedl. Bude mít samozřejmě řadu kritiků, kteří budou plivat jed a síru už z podstaty tématu, ale s tím nic nenaděláme. Příběh je zajímavý, autentický, hořkosladký, úsměvný, výborně natočený, vtáhnul mě do děje ihned, chlapíka v hlavní roli neznám, ale byl tak dobrý, že ho chci vidět ještě, východňárskému dialektu jsem rozuměla v pohodě, ale to je možná tím, že mi maličko zaváněl i polštinou, na kterou jsme v Ostravě zvyklí. Těžko říct, jak by si s tím poradili například Středočeši, každopádně já problém neměla. Filmu přeji mnoho pozitivních ohlasů a za ten závěr, za ten vám pánové děkuji. Neměl chybu! Zdravím. ()

T2

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $760,383▐ Na naše pomery taký skoro oddychoví jarmočný film s rómskou tématikou sadol nadmieru dobre, pobavil, dokonca aj ponúkol dramatickú linku. Téma ponúkne rasové pomery a pohľad na vec, povedal by som že v takých dosť reálnych kritériách. No a na tých nehercov sa dá rýchlo zvyknúť, zaujmú, plus to ich hútoracké náračie tam teda sadne. Pre mňa asi najlepší Slovenský film za rok 2019. /80%/ ()

Rockerman

To nemá chybu! Jednoduchý příběh o lásce dvou nestejně "barevných" lidí, kteří se pochopitelně setkávají s nepochopením okolí. Přes smutný závěr jsem se dost nasmál a také zavzpomínal na dva roky vojny, které jsem strávil na Slovensku a měl možnost poznat několik východoslovenských kamarádů, kteří " hutorili " zrovna tak, jak Milan, Veronika a jiní. ()

• K závěru filmu řekla Kamila Mitrášová: „Myslím, že se Veronce nepodařilo vrátit za Milanem. Zůstala v Dánsku, dělá tam nepěkné věci a nemá velmi hezký život. Je to kvůli tomu, že byla naivní a každému uvěřila.“ (Tonula)
  • Film sa točil najmä v mestách a obciach na východnom Slovensku: Bardejov, Spišská Nová Ves, Sabinov, Prešov, Tulčík, Záhradné. (Juraj.Stavia)
  • Kamilu Mitrášovou dostala k filmu její matka, která oslovila tvůrce filmu. Staviarští nemohli najít herečku hlavní role, a tak jezdili po vesnicích v okolí Prešova, vyhlásili v obecním rozhlase konkurz, a tak se dostali i do vesnice Bystré u Vranova, kde Kamila bydlí. V hospodě pak Kamila zkusila čtení scénáře a na místě se s ní dohodli na natáčení. (Tonula)