Dubové palice

Dubové palice

Komedie

USA, 1938, 57 min

• nascendi

Iba moja úplná spokojnosť s Predavačmi stromčekov, ktoré som videl po mnohých desiatkach rokov, ma navnadila, aby som si pozrel údajne najlepší film Laurela a Hardyho. A zrazu som mal problém, aby som ho vôbec dopozeral. Nuda kombinovaná s trápnosťou, na výpočet vydarených gagov by mi stačila jedna ruka a všetko ostatné bolo recyklované, nevtipné. Jediným pozitívom je, že určite existujú lepšie grotesky s touto dvojicou. Napríklad tie, ktoré som videl v strihových filmoch Roberta Youngsona. Ale niet sily, ktorá by ma donútila ich vyhľadávať medzi takými skvostami, ako boli Dubové palice a Pochod drevených vojakov.(4.10.2018)

• Houdini

Oscar 1 nominace: Hudba(10.6.2004)

Nejenom podle filmových historiků, ale i podle pamětníků - nejlepší film dvojice Laurel a Hardy. U nás byl znám pod názvem DUBOVÉ PALICE.(10.3.2012)

Česky Dubové palice. Poslední „skutečně přesvědčivý a velmi úspěšný film“ dvojice Laurel a Hardy, jejich labutí píseň. Je rok 1938 a vojín Laurel ještě stále drží stráž v zákopu a svědomitě tak plní rozkaz z roku 1917. Zpátky v USA si ho najde jeho starý spolubojovník Hardy (výborný gag s jednonohým Stanem) a jeho domov se má stát i Stanovým domovem. Cestou domů Stan dokáže, že je to ten starý dobrý Stan, jak ho všichni známe (zasype Ollieho v autě pískem a zdemoluje mu auto i garáž). Protože nefunguje výtah, musí oba zdolat 13 pater po schodech, což se neobejde bez mnoha problémů, mimo jiné i rvačky s Jamesem Finlaysonem. Stan je v tomto filmu ještě větší podivín než jindy – v kapse nosí sklenici s vodou a led, zvláštním způsobem kouří fajfku, na schodišti zatahuje rolety na stínech oken, zkrátka je „jinej“. Ollieho žena je ovšem oproti všem předpokladům „Oliverovým suvenýrem“ Stanem natolik nadšena, že Ollieho okamžitě opustí a ze Stana se tak stane „rozvraceč šťastných domovů“. Oba se pokusí sami si uvařit, což skončí výbuchem v kuchyni. Poté se nevinně zapletou s krásnou sousedkou a nadále film vychází z jejich starší krátké grotesky Ženuška v kufru (Unaccustomed As We Are). Dojde k další hádce s manželkou a nakonec oba hrdinové prchají před rozzuřeným lovcem (manželem sousedky), který je pronásleduje střelbou. Film končí záběrem na ulici plnou prchajících záletníků, které vyplašila střelba (scénu použili už ve filmu Domnělá nevěra (We Faw Down) a stejně tak Ben Turpin ve filmu The Eyes Have It (1928).(25.8.2007)

Trošku pomalejší rozjezd, ale pak, když se ti dva po dvaceti letech setkají, to už je pecka za peckou. Rozhodně doporučuji. Skvělého pana Finlaysona mohli využít více. **** A PŮL(20.11.2016)

• - Původně se ve scénáři nacházel jiný závěr. Billy Gilbert měl pohodlně sedět ve své pracovně, kde by visely trofeje v podobě hlav Stana Laurela a Olivera Hardyho. Hardy pohlédne na Laurela a řekne: "Well, here's another nice miss you've gotten me into!". Producent Hal Roach tento nápad vetoval se slovy, že je to "až moc příšerné". Avšak spisovatel Felix Adler tento gag později použil na konci grotesky I'll Never Heil Again (1941). (Komiks)

• - Jedná se o poslední film režiséra Johna G. Blystona, který zemřel náhle po dokončení dne 6. srpna 1938. (Komiks)