Storož

Drama / Thriller

Rusko, 2019, 103 min

Jurij Bykov

Jurij Bykov

Klasika Bykov. Pár postav, malý prostor. Každá postava má neskutečnou hlubinu a drží si linearitu. Postavy tím, že se střetnou, tak vytvoří děj, zamotaný, psychologicky propracovaný, epicky se rozvíjející k vyvrcholení na konci. Vcelku si postačil ve filmu s ústřední trojicí. Mentálně rozloženou alkoholičkou, jejím mužem a správcem sanatoria. Láska. Záplaty na duši. Mafie. Každý si nese svůj kříž a svůj příběh. A jde tu o - jak jinak - život.(12.12.2020)

Možná jsem až příliš benevolentní po bezmála sračkoidním Заводе, nicméně ruská kinematografie zase jednou dostala zástupce, za kterého se nemusí stydět. Samozřejmě i jako jiné z Bykovovy tvorby i tento film vyvolává otázku, s čím má Jurij furt problém. Jestli ve své tvorbě reflektuje vlastní kariéru a to, jak negativně byl ještě v nedávné době přijímán a dělá ze sebe mučedníka. Nicméně své pohnutky jako vždy podává v exkluzivním vizuálním podání, využívá naplno nehostinnosti otevřených prostor, do kterých je příběh zasazen, podtrhuje to patřičnou hudbou a jako vždy si nabral to nejlepší ze současné herecké školy, co si ještě neuzmul Zvjagincev. Při budování atmosféry a vyprávění si vystačí s málem a jako vždy mu jeho minimalismus velmi pomáhá, byť podle mě odkrývá karty stále zbytečně moc. Ale nakonec proč ne, výsledný dojem je oproti Заводу na míle daleko dopředu, čili pojď Juro. Překvap mě znovu!(29.10.2019)

Psychologická ruská dráma v réžii a zároveň v hlavnej postave s Jurim Bykovom. Dej sa odohráva v starej sovietskej zotavovňi ako ich pamätáme za socíku. Počas zimy bez hostí, jediným obyvateľom je Сторож -Strážca. Všetko to navodzuje pochmnúrnu náladu vrátane obeseného psa Strážcu. Bežný pokľudný život mení postupný príchod manželov Very a Stasa autom hodné Novorusov. Žijú v silnom strese, zomrel im 2 ročný syn a Stas si privlastnil lup celého gangu čo je neodpustiteľné. Ako inak, zaváňa to kriminálnymi činmi, neskôr aj manželským trojuholníkom na ruský spôsob. Hodné pozretia je operácie Stasa s guľkou v brucha, kde chirurgickými nástrojmi ex chirurga Strážcu sú kuchynský nôž, 2 upravené vidličky, krajčírska ihla a niť. A postrelený Stas už na druhý mláti Strážcu aj svoju manžeklu a to prosím bez dopingu vodečky. Film sa končí vyrovnávaním účtov bývalých členov gangu, ktorí získali informáciu kde je Stas.... ale to už prenechám divákovi. Psychodráma nie je môj obľúbený žáner, ale 4 dám. Bykov u mňa boduje.(14.12.2019)

Strážnik sa snaží byť veľkou shakespearovskou drámou. Ostáva však len na úrovni slušného štandardu. Hoci atmosfericky skvele vystavaného. Odohráva sa v priestoroch obrovského opusteného kúpeľného sanatória s jediným strážcom. Ten v ňom zároveň žije i vartuje. Uprostred na sneh a mráz bohatej zimy narušia strážcovu samotu a rutinu dve nečakané udalosti. Stratí sa mu pes a o niečo neskôr prerazí bránu sanatória auto, ktoré vrazí do stromu. Od toho momentu nič nie je tak ako bývalo. Uzavreté prostredie, uzavretý počet hlavných hrdinov. Vzťahy, postupne odkrývaná minulosť. Strach, napätie. Čakanie na vyvrcholenie a katarziu. Ok. Ruské reálie opusteného, mamutieho komunistického komplexu, litrov vypitého alkoholu (niet sa čo diviť, že alkoholikov u našich ruských bratov tentokrát plnohodnotne zastúpi žena) a pod kožu sa vrývajúcej zimy, plnej ihličiek ostrého, mrazivo štípajúceho snehu pridali k hodnoteniu hviezdičku naviac.(11.2.2021)

"SKORO SOM TAM ZAMRZOL, TY KRAVA!" ----------- Bykov je konečne opäť späť (hoci pre rusky govoriacich už o rok skôr) v zasneženej pustatine ničoho. Predpokladal som, že Storozh bude ďalšou štúdiou rozkladu ruskej spoločnosti, no mám skôr pocit, že išlo o rozklad človeka a/alebo manželstva. Buď jedno z tých troch, alebo som film nepochopil. Zostáva už len smútiť, prečo tu ani po troch rokoch ešte nie je ďalší Zvjagincevov výtvor. "Komentár" som písať ani nechcel, keďže nemám moc o čom, chcel som sa však týmto poďakovať Danielke za titulky (x), bo bez nej by som si Strážnika ešte asi dlho nepustil.(13.12.2020)

• - Úlohu Strážcu mal pôvodne hrať Kirill Pirogov. (Daddko)

• - Natáčanie filmu prebiehalo taktiež v skutočnom sanatóriu Sosnovy Bor v meste Solotcha neďaleko Riazaňe. (Real Tom Hardy)