O loupežníku Rumcajsovi (TV seriál)

O lúpežníkovi Rumcajsovi

Ladislav Čapek

Předloha:

Václav Čtvrtek (kniha)

Václav Lídl

Rumcajs by si měl vážit doby, v které se nachází a nevybuřovat, protože teď by mu v Řáholci protestovali ekologičtí aktivisté, že ničí žaludovými projektily chráněnou oblast, sociálka by mu vzala Cipíska žijícího v nehygienických podmínkách, na základě vyměřených penále za neplacení zdravotního pojištění a za nenahlášenou živnost loupežnictví by mu exekutor zabavil bambitku a Manka utekla za někým, kdo bambitku má a větší.. I přes osobité namluvení Högerem mě večerníčky o ozbrojeném ševci nikdy příliš neoslovily.(23.6.2009)

Zvláštní je, že jsem tuto pohádku sledovala jako dítě. Myslela jsem, že je tato pohádka, pohádkou MÉHO dětství. Ale velmi mě těší, že i desítky let přede mnou už si mohly děti tuto pohádku užívat. Opravdu nevím, zda je to mé zdání, anebo jsme byli v roce 65 a dál animátorsky vyspělí. Hold, šikovné české ručičky:)(8.3.2011)

Rumcajse a i jiné večerníčky a pohádky (např. Wericha, Broučky) mám víc spojené s audiokazetami, které jsem si pouštěl pořád dokola. Ty nahrávky dokázaly tak úžasně povzbuzovat vlastní fantazii. Proto večerníček je až druhej v pořadí za pětihvězdičkovejma kazetama. Ale dodneška miluju, jak Rumcajs nabíjí pistoli tvrdým žaludem. :)(17.3.2010)

Tak předně musím uvést, že Václava Čtvrtka pokládám za geniální spisovatele, který svým laskavým, brilantním humorem a nekonečnou, veskrze, českou fantazií okouzlil mé srdce. Také hlas a přednes pana Hogera, dodal pohádkám nezapomenutelný punc kvality, který k Rumcajsovi prostě patří. Však novým poznatkem pro mě jest, že pan Eduard Cupák nikterak nekulhal za brněnským bardem. Poměrně nedávno jsem měla možnost shlédnout celou sérii, kterou pan Cupák namluvil a smekám. Laskavost, cit a krása sama! Bravo pánové! Jako dítě jsem to ocenit neuměla, ale dnes vám, oběma, tleskám.(6.5.2016)

Trapný závan z dob, kdy žena teprve zahajovala svůj boj o prokázání nadřazenosti puklého pohlaví. Typický archetyp muslimského muže, jakýsi oplnovousený Rumcajs, jenž vede svůj odboj proti pokroku kdesi v jeskynním komplexu, připomínajícím Tora Bora, potkal dvě dívky. Jak to tak bývá, suverenita, bojechtivost a všeobecný přehled jedné z nich mu nejprve učarovaly, aby jí později, po ukojení primitivních pudů a návratu k ortodoxním myšlenkám, zapudil slovy: ,, kdepak Anka, měla to být Manka!". Ano. Mladá a cílevědomá feministka vyděsila tohoto nejistého mužika, proto přijal za choť raději její dementní a nesamostatnou příbuznou. Genderové rozdělení práce, vycházející z překonaného společenského uspořádání ukazuje tento dokument stejně dobře, jako extrémně špatný vliv muže při výchově potomků, neboť ten jim okamžitě po narození započne vštěpovat zcestné vzorce, kupříkladu fakt, že maminka vaří a tatínek likviduje nepřátele víry. A tak je potenciál - byť duševně slabší - Manky nekompromisně potlačen, zatímco Rumcajs i nadále svádí svůj marný boj s modernitou, zastoupenou kupříkladu bezpilotními letouny Predátor. Byť nachází cizozemské spojence, kteří mu prodají protiletadlové střely, maskujíc to před všudypřítomným Echolonem heslem: ,,Zde máte na draka aparátek", všichni cítíme, že s nebohou rodinou to jde z kopce a bylo by jí mnohem lépe, kdyby se otěží zodpovědnosti chopila žena.(9.2.2013)

• - Z náznaků lze soudit, že se příběh odehrává v 60. letech 19. století. Indiciemi je, že císařovna v knize se jmenuje Bětka, tj. Alžběta Bavorská, a mluví se o vojně s Prusem, přičemž bitva u Hradce Králové se odehrála v roce 1866. Několikrát je zmiňován i pruský král Fricek, což by mohl být Fridrich Vilém IV. (Olík)

• - Děj se odehrává v Jičíně, protože spisovatel Václav Čtvrtek prožil svá dětská léta právě v tomto městě. (M.B)

• - V prvním díle, kdy Rumcajs v lese ukradne Humpálovi boty, hraje stejná hudba jako v "bondovce" Thunderball (1965), a to "Mr. Kiss Kiss, Bang Bang". (Kaufman)