V hradisku Veľký stôl sa koná slávnosť postrižín. Bylinkárka Draha (Polina Nosykhina), zistí, že počas nich hrozí jej bratovi veľké nebezpečenstvo. V susednom hradisku sa zatiaľ starešinov syn Radúz (Tomáš Maštalír) rozhodne zobrať svoj osud do vlastných rúk. (TV JOJ)

Dechman odpad!

Dúfajme, že to lepšie nás čaká...ono ťažko to hodnotiť po prvej časti, nenudil som sa, vcelku niečo podarené , avšak nechápem kvalitu obrazu a vonkoncom tú spisovnú slovenčinu. Malo to byť surovejšie, vulgárne, drsné a možno vhodne vsunúť nejaký ten dialekt z tej doby ak je vôbec známy. Všetci tak akosi čistý, biele zuby, inak to líčenie teda otras, pred filmovačkou stačilo, aby sa všetci nechali prirodzene zarásť bez úprav aspoň mesiac, a vtedy by to vyzeralo prirodzene, v tej dobe nemali hygienické návyky, brady mali byť špinavé, ľudia exémy a poranenia. Mladík evidentne prišiel od barbiera, to sú strašné chyby. Jediný reálny moment tak bol keď sa zubatý mladík vykadil a neutrel si zadok...Nezhadzujem to, málokto sa pustí do takto exponovaného projektu. Akurát sme si museli prvé minúty začať zvykať na našich hercov v inej polohe ako v trápnych denných seriáloch. ()

jigsaw44

Vzhladom na rozpočet slovenskej kinematografie sa nedá čakať, že to bude plné efektov, takže ich tam je iba minimálne, tak tam dali aspoň mnoho color gradingu, ktorým sa inšpirovali asi zo seriálu Vikingovia, GoT, prípadne zo Zaklínača. Dej je zatiaľ dosť veľmi jednoduchý. Možno sa to časom rozbehne. Potenciál to má, tak snád dalšie časti budú už len lepšie. Maštalír trochu pripomína Kratosa, mohol by časom ukázať nejaké súboje s mečom a dej by sa mohol presúnut na nejaký hrad, nech to nie je celé len v tých dvoch mini malých dedinkách. ()

RavenSpector

Nulový děj, fantasy namísto historie, tragický zvukový doprovod snímku, Vašut, mizerná kamera. A pozitiva? Hm, hm, hm... Těšil jsem se na moderní Osadu Havranů, ale dostalo se mě parodie na Vikingy s tragickou hudbou rvoucí uši. Risknu ještě druhý díl, ale asi už vím jak to dopadne. Mělo to být dospělé historické drama, ale bohužel je to fantasy. Škoda ()

ezop1012 odpad!

Na začiatok vykradnutý Romulus (2020) a ďalšie filmy, ale to by až tak nevadilo, čo mi vadí je kamera - furt sa hýbe otáča sa okolo postavy, v tmavých miestach nevidno detaily. Dialógy - toto je hrôza, zlátaniny o ničom, nepripravené nelogické. Herci - akože sorry, ale toto ma byt, čo? Všetko čisté upravené, vyžehlené v tej dobe, naozaj? A naozaj také správanie, medzi mužom a ženou? Konečne už by niekto mohol vysvetliť filmárom, že ak robia film z ďalekej minulosti, z minulosti treba si naštudovať vtedajšie správanie ľudí. Hudba - to je snáď žart! Tá hudba je absolútne nevhodná. Výprava - nulová, jedna dve dediny dookola zobrazované, les tie isté pohľady, neprofesionálne používanie kamery! Celkovo, nemám dôvod to ďalej pozerať, tak nekvalitne urobený film som už dávno nevidel, pritom s dnešnými technológiami ach, škoda reči. P.S. Toto, keby videli vaši rodičia prarodičia, ktorí boli hercami, kameramanmi, režisérmi,... tak by vás hnali palicami a motykami. Hanba toto, čo ste vytvorili, hanba vám! ()

BlackDemon

Peter Bebjak je režisér európskeho formátu. Martin Žiaran je kameraman svetového formátu. Autori dialógov sú... Ťažko hľadať slová. Normálne som sa zdesil, keď som v prvej časti seriálu, ktorý sa odohráva v 2 storočí nášho letopočtu počul slovo "znásilnenie" a neskôr dokonca slovné spojenie "žerú ma mrle". Viem, nejde o čisto historický seriál, netreba byť upjatý, lenže ak postavy žijúce v dávnej minulosti používajú slovník súčasníkov, niečo je zle a divák tomu príbehu, ktorý stál obrovské peniaze a úsilie tvorcov, verí menej ako na začiatku. Ak to tu niekto z tvorcov číta - prejdite si ďalšie nakrútené epizódy, skontrolujte slovník postáv a radšej to predabujte. Mimochodom - a možno som si to nevšimol len ja - zvuk, hlasy hercov znejú neprirodzene /akoby boli upravené nejakým efektom/. Ak to má byť minimálne "európska" produkcia, na takéto veci si treba dávať pozor. ()

roabe

Chválím výběr tématu a odvahu tvůrců. Je skvělé, že konečně někdo přijal výzvu pokusit se o podobný žánr podle seriálů Vikingové či Barbaři, ze slovanského prostředí. Logické bylo obrátit se na Ukrajinu, nejenom kvůli pěkným holkám, ale především ceně za výpravu a herce. Bohůmžel, absence dobrého filmového architekta, odborných poradců a supervizora výpravy se vymstila. Je to velká škoda, protože mohlo vzniknout něco víc než jen další televizní fantasy seriál s béčkovými kulisami. Přitom se to dalo zvládnout za stejné peníze, jen s lepším odborným dohledem. Mnozí opět namítnou, že nejde o dokumentární film, že málokdo rozpozná realitu. Jenže to je právě to, co by dodalo snímku věrohodnost, šmrnc, jiný vizuální rozměr.. Je toho mnoho špatně. Počínaje volbou podoby sídel. Zatímco "hradisko" Furnau má alespoň jakžtakž uvěřitelnou polohu nížinné ohrazené osady, druhé "hradisko" Velký stůl je v lese a pod skalou, což jsou dva nesmysly – obvykle bývalo vše včetně blízkého okolí vykáceno a použito na stavbu, širší okolí přeměněno na pole. A ze strategických důvodů se k založení opevněných sídel vybíraly polohy přirozeně chráněné tj. na výšinách, ostrožnách, poloostrovech, nikoliv v údolí sevřeném skalou a řekou. Dále krajina – rozsáhlé louky, aniž by se na nich pásla hospodářská zvířata, bez polí (Slované byli přeci zemědělci) neodpovídá vůbec realitě. Zvláštní kapitolou jsou domy – kdo přišel na tak nízké střechy v tupém úhlu? Ví dotyčný, co s takovou konstrukcí udělá váha sněhu v zimě? Kde je klasická krytina ze slaměných či rákosových došků? Kde jsou typické slovanské polozemnice? Kromě srubů také drážková konstrukce, vyplétané a hliněné stěny? Ze zařízení domů se toho zatím nedá moc posuzovat, ale kostelní svíčky, to opravdu ne.. Máme množství dokladů, jak vypadaly pohanské svatyně – zde naprosto nevyužito. Potom kostýmy – nechápu, že zatímco ženské oblečení včetně doplňků (čelenky, pokrývky hlavy, výšivky, šperky, opasky) téměř nemá chybu, mužské jsou strašlivé fantasmagorie okoukané v Xeně (včetně holých hlav a "barbarských" kožešin v parném létě) a třeba žrec Čarad se tam zřejmě připletl z Hvězdné brány. Zbraně se sice snaží kopírovat velkomoravské meče (což je sice o dvě století jinde), ale proč Radúz má meč s čepelí skoro dvojnásobné délky? A bez pochvy? Jsou to zbytečnosti, přitom hrozně rušivé. Odvádí to pozornost od samotného děje, který toho zatím mnoho nenabídl, ale dávám tomu ještě naději, líbí se mi ten záměr přiblížit slovanské duchovno. ()

Papo123

Dám Vám takú hádanku? Čo vznikne, keď sa spojí slovenská, ukrajinská a (čiastočne) česká filmová tvorba? Áno, uhádli ste- SRAČKA A HOVNO. Vzhľadom nato, aký humbuk tu okolo toho bol, pomerne dlhé natáčanie od polovice mája do konca októbra 2019 som čakal, že tento seriál bude aspoň nadpriemer. Ale, žiaľ, nie je to tak. Mnohí v komentároch píšu, že je to celkom fajn fantasy. Lenže ono to nemá byť fantasy! Má to byť historický seriál! Herecké výkony sú vcelku znesiteľné. Niekto hrá dobre, dakto iný hrozne. Hlavne v dabingu. Vynechám chyby typu: postrižiny sa robia 18-ročným mužom (robili sa asi 7-10-ročným deťom) a iné... Ale späť k veci. Napätie sa tu občas vyskytne, ale je ho málo, náš "Muž bez mena" sa objaví až nakonci filmu a dokopy po ňom ani pes neštekne, hudba otrasná, ALE ČO JE NAJHORŠIE- dialógy (ak to tak mám nazvať) a masky. Rozpočet to má vraj na slovenské pomery dosť vysoký, ale vidno, že na maskách si záležať nedali. Asi im ich robili deti v škôlke. Dialógy ani nehovorím. Píšu to traja scenáristi a ani jeden nie je schopný spraviť poriadny dialóg? Je to, akoby som teraz na kolene napísal scenár a zobral sa s kamošmi a išli natáčať. Viem, veľa som nato nadával, preto sa vám moje hodnotenie nebude zdať príliš objektívne, ale je tam aj pár dobrých scén, a predsa len je to prvá epizóda, takže Výsledok:** ()