Ztraceno v překladu

Scénografie:

K.K. Barrett, Anne Ross

Kostýmy:

Nancy Steiner

Jo, moc pěkné, ale s pěti hvězdičkami bych byl zatím zdrženlivý. Herecké výkony bez komentáře. Vztah Boba a Charlotte je nádherně vystavěný, přesně tam vidíte to porozumění a to, že jsou naladěni na stejnou frekvenci. Asi nejlepší scéna filmu ( pokud nepočítám závěr ) je ta, kde leží na posteli v pokoji a povídají si ( "Nevím co se sebou" ) a Bill na konci udělá jedno nádherné malé gesto - prostě bomba. Jak tady píše Storm, tohle asi bude jeden z těch filmů, kterému opakované shlédnutí jenom přidá...(10.2.2005)

Aby si tenhle film člověk užil, musí sám být asi smutný klaun(bílý obličej), osamělý a zdeptaný životem, trpící splínem. Pak se tam uvidí a možná mu to ukáže, že zas tak sám není. jméno Sophia Coppola jsem slyšel poprvé v životě, a kromě toho, že je to z japonska a je tam Bill Murray jsem věděl jen to, že to není komedie, takže jsem přistupoval se smíšenými pocity, protože bill je sice dobrej herec, ale trpí podobným prokletím jako poslední dobou Leslie Nielsen. Když ho lidi vidí, čekají srandu a ta tady není. spíš jen jemnější a hořký humor. Ale příjemně mě to překvapilo a musím říct, že to nebyl ztracený čas.(9.12.2005)

Tak tohle je dost osobní. S každým dalším zhlédnutím mám film radši a na konci jsem pořád stejně dojatý (ne-li víc než při předchozím promítání). Potencionální divák by se měl připravit nato, že snímek nikam neutíká, vše v něm má svůj čas. Není to žádné ukecané komorní drama, hodně toho Sofia říká obrazy, hudbou, ale i tichem ve správné chvíli. Každopádně role Boba i Charlotte jsou napsány jejich představitelům přímo na tělo, zvláště Billovi. Jinak je tenhle film hodně o pocitech, ale nechybí zde ani decentní humor. Podstatnou část tvoří také závěr, který mě osobně, jak už jsem poznamenal, neustále dojímá (ikdyž je takřka bezeslov, každý divák docela přesně vycítí, co si ti 2 "říkají"). Nebudu moc originální, ale označení "milý film" snímek velice dobře vystihuje a mně nezbývá než ho všem vřele doporučit.(16.12.2007)

Tak já nevím, asi jsem byl zrovna ve svém okoralém a cynickém období, protože "Ztraceno v překladu" mě zrovna nezasáhlo. A docela mě to mrzí, po tom, co jsem o tomhle filmu slyšel...Herecké výkony ústřední dvojice jsou bez debat výborné, pomalé tempo vyprávění mi nedělá problémy a scénář jakoby o ničem, ale přitom o něčem - to vše by mělo být zárukou skvělého zážitku. Nevím, kde se stala chyba, ale tenhle film se mě přes všechno zmíněné nedotknul...A poměrně silně mě odradil od návštěvy Japonska.(21.3.2005)

Som veľmi vďačný tomu, že sa gény po rodičoch dedia, a že Sofii sa preniesli práve tie otcove, hlavne čo sa týka režisérskeho umenia. Veľmi príjemný filmík, citlivosť, akou je nahradená vtipná scéna s neopísateľným humorom scénami ponorených do úplnej melanchólie je nevídaná. Pomalé plynutie a iluzionická hudba síce dodávali svoje čaro, no nie vždy mi tam pasovali. Mám aj trošku slabosť na Ribisiho a to, že nedostal viac priestoru sa mi nepáčilo. No všetko mi to vynahradil superpohodový Murray. 80%.(17.5.2006)

• - Jména filmu v Jižní Americe „Perdido en Tokio“, v Číně „Mi Shi Dong Jing“ a „Avudim be-Tokio“ v Israeli znamenají „Ztraceni v Tokyu“. Jsou jakýmsi „knižním obratem“, jelikož samotné názvy jsou doslova jako ztraceny v překladu. (HellFire)

• - Sofia Coppola napsala film na základě vlastního života. Postav Johna byla volně založena na jejím manželovi, kterým byl Spike Jonze. Postava Kelly, kterou hrála Anna Faris, je napsána podle Cameron Diaz. (Kulmon)

• - Výhled na Tokyo byl natáčen z druhého patra hotelu Starbucks. (HellFire)