Diktátor Stalin (TV film)

• Francie

Staline

Stalin

Dokumentární / Životopisný / Historický

Francie, 2015, 52 min

Karl Zéro
  • radektejkal

Další dokument, z něhož jsem se nic nedozvěděl. Nejen žádný nový fakt, ale ani žádná nová myšlenka. Začněme původem (dále se již nepouštějmě) tohoto zvláštního muže s poškozeným mozkem. Byl skutečně Gruzínec, jak se tu dvakrát tvrdí, nebo byl etnicky Jižní Osetínec, jak se tvrdí jinde (Gori, kde se narodil je poblíž Jižní Osetie). Byl by v tom velký, možná zásadní rozdíl. Osetínci jsou indoevropané, pravděpodobně potomci Skythů, a dříve obývali mnohem větší území než dnes (např. "voda" se osetsky řekne "don", což platí i pro veletok Don; "nart" je hrdina, a nartské eposy se významem poměřují s Mahábháratou)... A tak ho přece jen nechme Gruzíncům, stejně tak vypadal - i když zdání někdy klame (tak jako Stalin). Ale přece. Přece jsem se jen něco dozvěděl: poslední Stalinův spis o hospdářství, je kterém doporučuje bartrový obchod, a který autoři dokumentu považují za "návrat do doby kamenné" (po všem socialistickém usilování). I to by zde mohlo být předmětem diskuse (z mé strany je bártr mezi jiným: možnost zbavit se efektivně přebytků, jasný doklad, že moje zboží je žádané, přijít lacině k žádoucím věcem, vesměs potravinám, možnost rozšiřování produkce). Ale z mé strany už jí mám dost.(2.9.2019)