Kolo Ghislaina Lamberta

Vélo de Ghislain Lambert, Le

Ghislain Lambert's Bicycle

Komedie / Drama / Sportovní

Francie / Belgie, 2001, 119 min

Čím víc máte za sezonu na kole najeto, tím víc se pobavíte, dokonce bych řekl, že teprve letmá zkušenost s jízdou v alespoň amatérském pelotonu dovolí vychutnat si zápolení v oblastních závodech naplno. Kavárenský intelektuál by mohl hodnoceni srazit na tři hvězdy, ale třeba ne, ten by zas mohl ocenit třeba povedenou imitaci přelomu 60-70. let 20. století, kdy se dopovalo tak nějak neorganizovaně a kdy profesionální cyklistice suverénně kraloval Eddie Merckx. Film není čistou komedií, Poelvordeeho výraz vzbuzuje často spíše lítost nebo vyzařuje posmutnělou odevzdanost, ale čas od času probleskne až groteskní humor (souboj o Červenou lucernu při TdFm, Ghislainovo "čištění" zadní části pelotonu atd.] Na vícedenní cyklistické sousředění ideální podívaná!(19.5.2017)

Mrazivá komedie, jež je od začátku kritikou profesionální cyklistiky a přeneseně jakéhokoliv profesionálního sportu vůbec. Za možnost sledovat vrcholné výkony mu platíme přeměnou sportu v průmysl. Touha po úspěchu se mění v jeho nutnost bez ohledu na prostředky, kromě nutnosti navenek, mediálně zachovat kredit (kdo přesto promluví, stává se zrádcem). Hrdina začíná v nízkých kategoriích a spíše souhrou náhod, známostí a štěstí se dostává výše. S růstem jeho profesionality roste i tempo filmu. Poslední půlhodinka, kdy se hlavní aktér, zamotaný do pasti reklamy a týmové spolupráce, mění v trosku apatickou k tomu zvrácenému pozdvižení okolo své osoby a posléze v obětního beránka televizního času své firmy, mi vyrazila dech. Film nedoporučuji nikomu, kdo si nechce zproblematizovat případné iluze o kreditu profesionálního sportu. 8/10(21.6.2006)

Černohumorná kritika vrcholového sportu dokáže nadchnout i nás, co o profesionální cyklistice víme pouze to, že existuje. Rozhodně to není komedie, při níž se umlátíte smíchy, ale pár vydařených vtípků se najde. A konečně byl natočen sportovní film, jehož hrdinou není ten první, ale jeden z mnoha ostatních.(18.1.2013)

Velmi oceňuji nápad natočit film, který se v podstatě celý točí okolo profesionální cyklistiky. A jestliže máte alespoň hrubé znalosti tohoto sportu a víte jakými pravidly se řídí "týmová politika" nebo kdo je to lídr, domestik, vrchař či spurtér a že nejslavnější závod je přece Tour de France, bude se vám tato hořká komedie líbit o to víc!(22.6.2006)

• Firebug

Všechny ty peripetie okolo vrcholové cyklistiky jsou sice brány s velkolepým nadhledem, ale výsledkem je stejně snímek, který plně docení jen příznivci tohoto sportu. Od francouzské komedie jsem očekával daleko více humoru a přetáhlá stopáž rozmělňuje i těch málo přítomných vtípků. Mít to větší spád, je výsledný dojem o dost lepší. Pro mě průměr za 2,45*(23.2.2016)