Kolo Ghislaina Lamberta

Le vélo de Ghislain Lambert

Ghislain Lambert's Bicycle

Komedie / Drama / Sportovní

Francie / Belgie, 2001, 119 min

Velmi oceňuji nápad natočit film, který se v podstatě celý točí okolo profesionální cyklistiky. A jestliže máte alespoň hrubé znalosti tohoto sportu a víte jakými pravidly se řídí "týmová politika" nebo kdo je to lídr, domestik, vrchař či spurtér a že nejslavnější závod je přece Tour de France, bude se vám tato hořká komedie líbit o to víc!(22.6.2006)

Cyklistika ma prilis nezaujima, takze je uspech, ze som film bez naznaku nudy dopozeral do konca. Skoda, ze film nebol viac v komedialnom style, lebo najviac sa mi pacili sceny v ktorych Benoît Poelvoorde predvadzal nieco komicke. Na druhej strane ale ukazal, ze sa nestrati ani v dramatickych ulohach. Vysledkom je zaujimavy film o netradicnej teme.(29.10.2012)

Skvělý feeling 70. let (dokonce i kamera respektuje dobové konvence). Cyklistický buildingsromán líčí cestu za úspěchem (a zase dolů) "malého" člověka - cyklisty. Bohužel je tak trochu smolař, neprůbojný introvert, který však dělá, co je v jeho silách, aby dosáhl svého snu a zapsal se do dějin profesionální cyklistiky. Tleskám hereckému výkonu hlavního hrdiny, který vzbuzuje smích už svou pouhou přítomností na plátně. Svět cyklistiky je zobrazen velmi věrně (žádná hollywoodská nerealistická slátanina, chtělo by se říct), jakož i prostý život hlavního hrdiny cloumaného životem (ve své snaze o průbojnost vždycky udělá nějakou hloupost, kterou si všechno pokazí).Tato komedie těží z toho, že realisticky zobrazené věci krapánek zvýrazní či mírně naddimenzuje, ale pořád ještě v mezích realismu. Scény závodu jsou opravdu velmi sugestivní a napínavé. Není to žádná komedie-"řežba", spíš "úsměvný" či "veselý" film, bavit se však budete královsky. A dvakrát tolik, pokud jste někdy seděli na silničce nebo sledovali nějaký cyklistický závod. Bravo!(18.6.2010)

Tenhle filmový kousek si může opravově vychutnat jen cyklo nadšenec, který si ještě pamatuje doby, kdy také, jako zdejší hvězdy, dřel společně s celým pelotonem řemínky klipsen ještě deset minut po startu...ostatní, řadící se do kolonky "plašanů" (v cyklo hantýrce-absolutní cyklo looser s chlupatýma nohama a vytahaným dresem z trička od vietnamců) nechť si Lamberta vůbec nepouštějí...(3.4.2013)

"Jakmile si Ghislain osvojil správné dávkování, neměl už s dopingem žádné problémy." Od profesionálního cyklisty se liším tím, že na těle nosím pár gramů tuku, mám třetinová stehna, nechutná mi Kortizon a neholím si nohy. Přesto na kole najíždím nejeden kilometr každý rok a taktické záměry týmů na Tour de France odhalím ještě před startem, takže jsem se odborným okem podíval i na výkony Ghislaina Lamberta. Ty nestály za moc, takže vybízely k zábavě, ale obávám se, že humor nebyl zpřevodován zcela dle mých potřeb.(4.10.2017)