Dvanáct

Belgie, 2019, 8 h 2 min (Minutáž: 46–55 min)

Epizody(10)

Dvanáct obyčejných lidí s kupou vlastních problémů zasedne v porotě a musí vynést verdikt nad ženou, která je obviněná z vraždy svojí nejlepší kamarádky a vlastní dcery. (Netflix)

TesterX

Zajimava premisa se ukazala jako tou slabsi casti cele serie - tedy vhled do zivota dvanacti porotcu resici svoje minipribehy, nektere nic nereknou, jine jsou moc citelne a popravde ze vsech mne zaujal jen jediny a to vyustenim. Co ale tahne tohle dramicko hodne nahoru je postupne odhalovani velmi nejasneho pripadu, soudni procesy a rekonstrukce z mista udalosti. Herci jsou ve svych rolich velmi uveritelni a zpusob predkladani informaci jde ve stejnem sledu jako je dostavaji porotci, takze si pokladate ty same otazky. Opet ten typ serie, kde nezustane u jednoho dilu. ()

rengers

Velmi dobře propracovaný příběh se vším všudy. Linie všech hlavních postav je skvěle zahraná a odvyprávěna. Osudy všech zúčastněných v soudním procesu dvou vražd, jsou z lehkostí a profesionální režii, nádhernou ukázkou dobré filmové práce. ()

Beata.Zajaco

No.. nebudu lhát, že mě ten konec nepřekvapil. Zajímalo by mě třeba, když toto zjistil jak by to z jeho strany dál pokračovalo. Pochybuji tedy, ale že nějaká další série bude. ()

dalia

Velmi vydařený seriál, v kterém se prolíná napínavé vyšetřování dvou vražd s osudy náhodně vybraných porotců. Seriál tak nabízí hned několik námětů k zamyšlení - jak osobní osudy a zkušenosti ovlivňují rozhodování porotců, že počáteční sympatie a antipatie mohou být klamným zdáním, samotný princip, kdy o osudu člověka rozhodují náhodně zvolení lidé bez předchozí zkušenosti s vyšetřováním a pouze s povrchní znalostí případu získanou při soudním jednání... Že mnozí z nich mají své vlastní hříchy, výčitky a slabosti... Do poslední chvíle nebylo jasné, jak vše dopadne. Velmi přesvědčivé, civilní herectví, závěr alespoň pro mne docela překvapivý... Velmi dobrý divácký zážitek! ()

Swango

Thriller The Twelve je menej známym klenotom belgickej seriálovej tvorby. Dvanásť obyčajných ľudí rozhoduje v porote o osude obžalovanej v prípade vrážd svojej dcéry a najlepšej kamarátky. Dej je kvalitne vyskladaný, informácie sa divákovi dávkujú starostlivo s postupnosťou tak, aby nedošlo k predčasnému odhaleniu jeho záveru. Autori si dali záležať na dôslednom vyobrazení psychológie postáv - porotcov, obžalovanej i poškodených. Miniséria je tichou kritikou porotcovského spôsobu rozhodovania v trestných veciach, zobrazuje pretavovanie osobných problémov a trpkých životných skúseností porotcov do rozhodovania o vine obžalovanej. Z hereckých výkonov vyniká výborná Maaike Cafmeyer v roli obžalovanej Frie Palmers. Záver je vynikajúci, posledná časť famózna. Hodnotenie: 90 % ()