Hrozny smrti

(festivalový název)
  • Francie Les Raisins de la mort (více)

Názorný příklad toho, co se může stát, když použijete špatný postřik. Farmáři by pro své milované víno udělali cokoli, a tak se rozhodnou postříkat své vinice zvláštním pesticidem. Za to však již brzy všichni zaplatí krutou daň. Kvůli tomuto záhadnému postřiku se začnou měnit ve vraždící monstra... a tak místo vínka rádi ochutnají i čerstvé masíčko. (Chupacabre)

J*A*S*M

"Co se těm franouzským vidlákům stalo?" - "Přehnali to s chlastem." To není citát z filmu, to jsem sám vymyslel :-D, ale klidně by být mohl. Les Raisins de la mort je naprosto klasická ukázka eurohororu sedmdesátých let. Skvělá atmosféra, kvalitní gore, jihoevropský venkov, malé vesničky, poměrně tragičtí herci a nulová logika příběhu a konání postav - příklad (bohužel ne doslova): Slepá: "Popiš mi, jak to tu vypadá!" - Hrdinka: "Jsou tu nějaký skály..." - Slepá: "Aha, vím kde jsme" - a odvede hrdinku neomylně přímo do daleké vesničky. Za tu atmosféru a poměrně hnusné nakažené tomu ale čtyři hvězdy dám. Horror movie of the year ()

Flipnic

Excelentní!!!!! Absolutní skvost v oblasti evropského horroru, naprostý skvost v oblasti horrorového subžánru "nakažení" (můj osobní pojem, který občas používám, ve filmu se neobjevují klasické oživlé mrtvoly, ale nakažení lidé, kteří jsou velmi nebezpeční těm nenakaženým ...). Osobně jsem se tímto filmem poprvé setkal s tvorbou Jana Rollina a musím říct, že mě tento režisér naprosto přimrazil ... Ona již samotná skutečnost, že film je francouzského původu má něco do sebe ... Itaská i španělská horrorová tvorba byla na vrcholu v 70. letech, ale Frantíci prostě horrory umí a uměli asi vždycky na jedničku, jen se začali projevovat až o několik desítek později, kdy Itálie a Španělsko v této oblasti již dávno "shořeli" ... Touto úvahou chci jen říct, že od prvního okamžiku jsem z filmu cítil neopakovatelný francouzský horrorový rukopis ... Totální tíseň, mrazení a brzo v podstatě i klasický strach ... Tento film se dá dějem trochu přirovnat k mnohem starší špičkové italské klasice Let Sleeping Corpses Lie (1974), ale to jen námětem, nikoliv obsahem děje. V podstatě sledujeme od začátku do konce tíživý útěk dívky z vlaku, který napadne jeden z "nakažených", cestu úžasnou francouzskou přírodou, incident v první vesnici, incident v druhé vesnici a vyhrocení její situace ve vesnici třetí, kde nalezne svého snoubence, za kterým cestovala ... Tuto cestu musí od náhle zastaveného vlaku absolvovat pěšky s hordami nakažených v zádech ... Neuvěřitelně tísnivá atmosféra je navíc posilňována skutečností, že dívka nemůže opravdu nikomu věřit, občas narazí na člověka, který působí nenakaženě a přesto na ni někteří v nestřeženém okamžiku zaútočí ... Nakažení jsou postiženi nějakými těmi odpornostmi v obličeji či po těle, zde snad mohly být na svoji dobu vzniku trochu lepší masky, ale hlavně jsou postiženi neuvěřitelnou tendencí k násilí a sadistické brutalitě. A tady se dostávám k další důležité složce filmu, na které film ale nestojí, ale je jí jen bravurně doplněn - smrti, zabití, gore, mordy, nahota, magnumka, kulovnice, útoky nakažených ... Některé scény mě fakt dostaly, brutalita a sadismus nakažených si v některých scénách nezadá s kdejakým exploitationem ... Nebudu prozrazovat ani jednu scénu, to si musí prostě divák vychutnat sám ... Násilí je zde ale opravdu nepříjemné a o to větší strach o hlavní hrdinku jsem měl ... Použití magnumky a kulovnice s běháním mezi nakaženými mi trochu s úsměvem připomnělo kultovní videohru Resident Evil (nikoliv filmovou verzi!!!) ... ale zřejmě se jednalo jen o souhru náhod. Filmu nemohu absolutně nic vytknout, je to pro mne absolutní horrorový skvost a docela se divím rozporuplnému hodnocení zdejších horrorových nadšenců ... Tenhle film má prostě "koule" ... V 70. minutě jsem měl již nervy na dranc a říkal jsem si, co ještě do konce filmu "schytám" ... A schytal jsem!!! Závěr ... Absolutní špička par exelance!!!! Nemám slov ... a už se nemohu dočkat Rollinova La Morte Vivante (1982) ... ()

Bloody13

Tenhle kousek doslova "zraje jako víno," a jeho účinky rozhodně nejsou smrtící. Atmosféra filmu se během těch let hezky rozležela a jeho chuť tak dostala novou přidanou hodnotu. Grapes of Death je poctivým euro-hororem se vším, co k němu neodmyslitelně patří. Jednoduchý příběh, syrovost, lehká naivita, ale i ženská nahota, nádherné lokace a špičkové gore, jehož sice není moc, ale taková dekapitace nebohé dívky musí zapůsobit i na ty zkušenější. Snímek šlape už od začátku, a lehce zbrzdí až v poslední třetině, ta však útočí na jiné divákovy smysly. 90 minut uteklo jako voda, a já už sháním dalšího Rollina. Ve vedlejších rolí se tu mihnou sám režisér a blonďatá pornohvězda Brigitte Lahaie. ()

misterz

Vôbec nechápem, prečo je B. Lahaie uvedená na prvom mieste, keď tu mala len krátky štek a herečka, ktorá tu hrala prím nie je ani uvedená. V rámci svojich skúseností však bola táto blondínka príjemné spestrenie :). Horšie to bolo so samotným snímkom. Prišlo mi to tu ako na hojdačke. Skvelé, ponuré miesta s príjemnou, gotikou zaváňajúcou atmosférou sa tu striedali s totálnou nudou a amaterizmom niektorých hercov. Niektoré masky boli fajn, tak akurát slizké a nechutné, čakal som však väčší masaker, niektoré scény po gore priam volali. S tým súvisí aj samotný koniec, prišiel mi dosť úbohý a halabala odbitý, párkrát sa vystrelí z pušky, trocha krvi a hotovo. To sa mi zdalo málo, aj preto tento film radím k ukážkovým príkladom premárneného potenciálu. 60/100 ()

Goldbeater

Ví se, že Francouzi jsou národem vinařů. Co se ale stane, když se toto zemědělské odvětví vlivem používání pesticidů zvrhne v líheň podivné nákazy? Jean Rollin natočil poměrně vizuálně působivou ukázku apokalyptického hororu, v němž se obyvatelé jižní Francie mění v šílená monstra (zřejmě se nechal výrazně inspirovat snímkem The Crazies George A. Romera), po jehož zhlédnutí možná párkrát zaváháte, zda místo lahve vína nesáhnout raději po půllitru piva. Záběry vylidněného francouzského jihu a četných rozvalin opuštěných domů mají ten správný punc hororové atmosféry, nicméně ve velmi rozmělněném ději a zcela nelogickém chování všech postav je kámen úrazu. Nad jednáním jednotlivých aktérů není vůbec radno přemýšlet, jinak vám to nenávratně pošramotí zážitek. Je to škoda, bylo tu přitom nakročeno na dost zajímavou hororovou podívanou, která by s kvalitnějším, svižnějším scénářem a lepším vedením herců byla solidní noční můrou. ()

• Podle režiséra Jeana Rollina byly při natáčení nahé scény s Brigette Lahaie tak nízké teploty, že Lahaie nebyla schopna odříkat svůj text. (hladass)

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech