Morava, krásná zem III

• angličtina Moravia, O Fair Land III. (festivalový název)

Co mají společného folklór, blackmetal a zombies? Ivana Slabáková, guru moravské dechovky, ohlašuje historickou událost - nález Rukopisu Mikulčického, jenž odhaluje historický význam Velkomoravské říše. Slabáková dá dohromady moravské patrioty, dechovku, klerofašistu, brněnského satanistu a spolek penzionovaných ochotníků, aby tuto senzaci oslavili velkolepým moravským muzikálem. V Rohatci, srdci moravského Slovácka, se pilně zkouší velkomoravské drama, které však k životu probere mrtvé ze staroslovanských pohřebišť. I při epickém střetu kultur však na Moravě dechovka hraje dál, zombies zastřihují vinohrad a doufají v lepší úrodu příští rok. (Krutón)

Trailer

simply

Viděno jako celá trilogie. Moc mě nenapadá, jak vlastně Moravu hodnotit. Některé scény jsou geniální, líbil se mi nápad s AZ kvízem, zombies a ďáblovy kissáci. U některých jsem naopak uvažovala, proč jsem to vlastně ještě nevypnula (v podstatě celý první díl). ()

Dikaiarchos

Trilogie dovršena, tedy na plátně; v reálu „krásné země“ se leccos bude vršit dál. Líbí se mi, když režisér mrští cihlou do zrcadla, pak jej znovu – nejlépe invenčně – seskládá, nedbaje, zda nějaký střípek chybí (tím líp), a teprve pak zrcadlo nastaví; nebo rovnou soustavu zrcadel. ()

Hanka_M

Je to asi příliš velký úlet na to, abych to byla schopna vstřebat na pouhé jedno shlédnutí a proto raději nehodnotím a počkám si na uvedení v ČT, abych mohla posoudit, jestli se mi to fakt tak nelíbilo, jako tenkrát na předpremiéře. ()

MajklCZsk

Skvělé uzavření celé série o moravském Slovácku. Vůbec zde není kladen důraz na vytvoření nových motivů, spíše staví na otázkách, které předchozí dvě části vytvořily a důsledně je uzavírá. Tedy to jak na Moravě jsou lidé svými rituály schopni vyvolat zombíky, jak je k tomu třeba dead metal a jak jsme všichni vzešli z AZ kvízu. Tvůrci skvěle pracují s moderními prvky, vstřebá do sebe dost podnětu z české bizarní meme culture, věnuje se bizarním a legendárním hudebníkům a někteří z nich zde i hrají - ústřední dvojicí je duo Kateřina a Jindra, která kdysi složila píseň Mosty, v komparzní roli pak hraje Samčo brat dažďoviek, satanistický folkař a jeden z nejpřednějších slovenských slamerů, a spousta dalších. Nechybí ani Root. Jedná se o úsměvné završení, které ale obsahuje tolik nápaditých mnohovrstevnatých scén, že se k němu budu vracet a rád. ()

xxmartinxx

Hodně mě to chytlo - celá ta trilogie, a zakončení s navýšeným rozpočtem a tedy většími prostředky skvěle zužitkovalo jak předchozí vybudovaný "Lore", tak i možnost vykročit dál. Protože nejsem Moravák, cítil jsem místy "tohle bych chápal, kdybych jím byl", ale tím to pro mě bylo zajímavější. ()