Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Film Generál della Rovere je příběhem bezcharakterního podvodníka, který v sobě najde v mezní situaci netušenou odvahu a mravní sílu. Muž, který sliboval pomoc politickým vězňum a vydával se ve vězení z podnětu nacistů za předáka odboje, aby se jeho spolupracovníci z řad vězňů prozradili. On se však nečekané ztotožní s tím, za koho se vydává, sehraje roli až do konce a dobrovolně jde na smrt. Nikoliv jako mizerný podvodník, nýbrž jako hrdina, jako generál della Rovere. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (15)

dopitak 

všechny recenze uživatele

Začátek, kdy je plukovník na svobodě, je dost dobrý. Jako úhoř se orientuje v divokém prostředí bombardovaného Janova,a nebýt jeho gamblerské slabiny, ovládal by podsvětí města eSeSákům v zádech. Jenomže pasáž ve vězení se natahuje, takže pro film vznosný motiv udělat z obyčejného podvodníčka velké infiltrované zvíře, se dost utopí v přemíře dialogů. Osobně bych ten nápad využít nuzáka a udělat z něj generála využil v novém filmu, protože samotné představení osoby Grimaldiho je na hodinu. Film ještě spadá do černobílých dob italského poválečného filmu. Atmosféra především první části opravdu vtáhne do děje, chco to dobrý obraz a zvuk. ()

Volodimir2 

všechny recenze uživatele

Skutočný príbeh sa týka talianskeho spisovateľa a aktívneho bojovníka proti fašistickému režimu Indro Montanelliho. Na jeseň roku 1943, po nemeckej okupácii Talianska, ho gestapo uväznilo v milánskej väznici San Vittoria a tu spoznal určitého Giovanniho Bertoniho, malého podvodníka, ktorý sa živil vymáhaním peňazí od obyvateľov za ktoré im sľúbil, návrat väznených rodinných príslušníkov domov z nemeckého väzenia. Gestapo ho infiltrovalo do väzenského prostredia, ako generála Della Rovera (vodca odporu proti fašizmu, ktorého náhodne zabili pri razii), aby získaval informácie o podzemných organizáciách odporu. Tu ale nastáva prerod tohto väzňa, keď vidí odvahu a pevnosť týchto politických väzňov. A tak ani vidina slobody, peňazí a života v emigrácii ho nezlákala a tento údajný generál nechce byť zradcom a spoločne s vlastencami prechádza všetkými útrapami väzenia vrátane mučenia a zomiera ako hrdina, v roku 1944, vo veku 78 rokov. Ide skutočne o vynikajúci film, ktorý sa zaoberá silnou témou, ktorá svojim zdravým obsahom zaujme diváka aj v dnešnej dobe. ()

Reklama

nascendi 

všechny recenze uživatele

Sú životné okamžiky, kedy aj v tom najposlednejšom lúzrovi začne klíčiť zámer, urobiť aspoň raz v živote niečo veľké a obdivuhodné. A tak nejako sa to prihodilo bezvýznamnému podvodníčkovi, ktorý sa chtiac-nechtiac dostal do bodu, z ktorého už nebolo návratu a tak musel tú nezamýšľanú hru dohrať do konca. Prednosťou toho dobre nasnímaného a dobre zahraného filmu je, že sa neobmedzuje iba na Taliansko, ani na neorealizmus, ani na Rosselliniho filmy, ale má nadčasovú platnosť. Bohužiaľ to vyzerá tak, že nie je málo príležitostí, ale málo podvodníčkov koketujúcich s myšlienkou urobiť aspoň raz niečo veľké. ()

kaylin 

všechny recenze uživatele

Roberto Rossellini uměl natáčet filmy a je jedním z italských režisérů, které mám skutečně rád. Zatím ani s jedním jeho filmem jsem nebyl nespokojený, což je docela dobré, i když pravda, rozhodně jsem neviděl všechny, ani zdaleka. Ale tenhle má dobrý příběh, dobré prostředí a zajímavé rozuzlení, které dovede zasáhnout. ()

Misha 

všechny recenze uživatele

Příběh sympatického ale přitom dosti bezcharakterního podvodníčka, ze kterého se na rozkaz německého SS stane představitel protinacistického odboje, charismatický generál della Rovere. Film obnažuje nitro dvou jakoby naprosto odlišných lidí, vidíme dva různé filmy v jednom, ale hlavně s hlavním hrdinou projdeme tak ohromnou mravní očistou, která vydá na filmů dvacet. ()

Galerie (18)

Zajímavosti (5)

  • Pretože povojnový Janov bol už prebudovaný, nakrúcalo sa v štúdiu a na zadnú projekciu boli použité dobové snímky mesta. (classic)
  • Aby sa snímka stihla uviesť na benátskom filmovom festivale, bola nakrútená za 33 dní a zostrihaná za 10 dní. (classic)
  • Film získal na filmovém festivalu v Benátkách spolu s dalším italským filmem Velká válka (1959) nejvyšší cenu Zlatého lva. (Kmotr76)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno