Psí láska

• angličtina Doggy Love

Jana se vydává na 1200 km dlouhou trať závodu Finnmarksløpet. Jedná se o nejdelší závod psích spřežení v Evropě. Jana vyráží s nevelkou šancí závod dokončit – je jednou z mála žen na startu, nežije (jako naprostá většina závodníků a jejich psů) trvale za polárním kruhem a její tým je tvořen výhradně čistokrevnými husky, na rozdíl od všech ostatních, kteří závodí se psy k tomu účelu vyšlechtěnými. Je skutečně velká zima, polární pláně čas od času pohltí sněhová bouře, psi se boří v závějích a Jana bojuje o poslední zbytky energie na hranici vyčerpání. Přesto, nebo právě proto, se cítí šťastná.  Léto tráví Jana v Jizerských horách, kde má domek po rodičích a třicet psů. Vydělává peníze pořádáním dětských táborů a přednášek o psech. Když je horko, je evidentně unavená, naštvaná a jediné, co jí drží nad vodou, je myšlenka na odjezd na sever. Znovu se pokusit pokořit nejnáročnější evropský závod. Psí láska je film o relativitě štěstí a spokojenosti, o cestě za snem, dlážděné nepohodlím, které by bylo pro většinu lidí nesnesitelné. (Pilot Film)

Berta

Co víc chtít když jednoduchými výrazovými prostředky se říká jednoduché sdělení. Jdi si za svým i kdyby se to zdálo být nepohodlné protože v tom nepohodlí se právě rodí ten vysněný cíl. A stejně tak působil celý dokument. Přímočará vypověď o tvrdé cestě silné a statečné ženy. Možná by nebylo na škodu přidat víc informací o psech, krajině, minulosti splněných snech, dosažených úspěších a upletených svetrech. Takhle to působili jako 3D zasněžená pohlednice a nebo jako inzerát Hledá se sponzor. Je to škoda. Z filmu jsem si odnesla info o psích spřeženích, zmrzlé ruce a smutek, že na podporu tohoto druhu sportu nejsou peníze. Dávám čtyři hvězdy za snahu. ()

Kivis

Výborně odvedená dokumentaristická práce. Správný mix stylizovaného povídání a autentických záběrů. Měl jsem to potěšení dělat s paní Janou před pár lety také rozhovor a je to člověk, který si takový poctivý dokument zaslouží. Už starší sotva půlhodinový Go! naznačoval dokumentární potenciál jejího příběhu a Psí láska jej potvrdila. Škoda snad jen toho, že se jedná vyloženě o oslavný medailonek. Někdy až sysifovská snaha paní Jany dokázat s čistokrevnými husky tak velké věci, je u řady jejich kolegů vnímána poměrně kontroverzně. Osobně to ponechávám bez hodnocení, Janě a její smečce moc fandím, ale myslím, že pro úplnost dokumentu by bylo fajn do něj tuto linku lehké kontroverznosti přimíchat. ()

krysarr

Jako dokument nic extra, klasicky dokument udelany za statni prachy pro prachy, jiny duvod nevidim. Hlavni protagonistka z oceli, ale protivna na kohokoliv kdekoliv, a s evidentnim problemem s muzi... Jen ti krasni psi to zachranovali. Taky mam sen vyhrat nejaky zavod, ale pristup mam asi podobny, taky se mi to nepovedlo :) ()

horskejvlk

Pěkná kamera, pejsci, nádherný sever, led, sníh a nebe na to měla režisérka klást důraz. Dobrodruh který se vydal za hledáním zlata na Clondike jak popisuje Jack London. Tak nějak cestoval předobraz Járy Cimrmana v podání legendárního dobrodruha rodáka ze Zábřeha na Moravě “Jana eskymo Welzla” , který se psí smečkou cestoval mezi Novosibiřskýmy ostrovy a Aljaškou. Zde je místo Jana Velcla žena. Jana Henychová která se na náročný závod za polárním kruhem nedá odradit a stále znova a znova se poušti do křížku s přírodou, profesionálními týmy a štěstím, aby obstála. Je v tom romantika ? No snad, ale tímto zpracováním ne. Vidíme uhoněnou, padesátiletou, strhanou ženu která si nechce přiznat že na tento závod již nestačí. Bojuje s časem jak Don Quijote de La Mancha s větrnými mlýny stále znova a znova...v tom je ta romantika? Možná kdyby tam byla jen pro tu jízdu ale nikoliv pro závod a užívala si cestu a svobodu, by se mi to líbilo více než honění se za medailí a výkonem aniž si nepřiznat věk. ()

burg

Jo, chápu - extrémní závod, brutální podmínky jak pro psiska, tak mushera, ale kurvafix doprdele - proč se musí ta ženská chovat půlku stopáže jako naprostá 3,14ča?? Přitom měl dokument slušný potenciál - trvale zmrzlá a zasněžená země, kouzelná příroda, úžasní psi... Jediné, co mě tam fakt brutálně sralo, byla Jana. O závodě samotném není třeba se zmiňovat - rozhodně klobouk dolů před každým, kdo se postaví na start. I když možná každý, kdo se zúčastní musí být krapet máčklej, jinak by nic podobného neabsolvoval. Zajímalo by mě, jestli by s ní člověk v Jizerkách vyrazil na pivo a měl si při tom o čem povídat. A co se týče poselství, vidím jen jedno: vytřískat z toho prachy, aby bylo na další sezónu. Nic víc. ()

Bobby_Fisch

Moc mě zaujal příběh Jany, její životní styl, její povaha a vůle dělat to co dělá. Jen mě utvrzuje v přesvědčení, že všichni nemáme být svázaní systémem, že je potřeba sebrat odvahu a vybočit z řady. Velký obdiv a poklona všem, kteří takto žijí, kteří se nebojí. ()

Shellou

Úžasný dokument o jedné výjimečné ženě se psím spřežením. Velice citlivě natočený film včetně hudby... stojí za vidění!! ()