Lovci divoké zvěře

USA, 1930, 97 min

Victor Heerman

Morrie Ryskind

Max Reese

Groucho Marx mi v některých scénách připomíná - hlavně svou pohotovostí - Vlastu Buriana, kterého mám ale rozhodně raději. Přesto se bratrům nemůže vzít, že jsou prostě vtipní a navíc celkově umělecky nadaní, což dokazují i hudebními čísly. Zábavné mi přišlo, že až u tohoto filmu jsem si uvědomil, že je Grouchův knírek - a vlastně i jeho obočí - nakreslený.(18.6.2016)

Ešte to nie je dokonalé. Ale chýba k tomu naozaj máličko. Bratia Marxovci jednoducho vedia spraviť podmanivý príbeh ich postavy, ktoré sa stali nezabudnuteľnými vďaka šablónovitosti akou sú prezentované, dopomáhajú filmu tak ako sa to poradilo napríklad Kevinovi Smithovi a jeho Jayovi a Silent Bobovi. Komika bratov Marxovcov nepozná hraníc, gagy sú neskutočne dobre vystavané a väčšina z nich dokáže naozaj príjemne rozosmiať. A aj keď sa jedná o typicky hlúpu zápletku, ktorá by bez ich uvoľnenosti, hravosti a schopnosti komunikovať z viacerými postavami na scéne, diváka nevynímajúc, bolo by to dielko, ktoré by veľmi rýchlo upadlo do zabudnutia. Takto sa jedná o klasiku, ktorej pozretie by nemal ľutovať hádam nikto, kto zbožňuje vypointované vtipy, svojrázny humor a filmovú divadelnosť.(22.4.2010)

Česky nejspíš Psí suchary. Na večírku u paní Rittenhouseové (Margaret Dumontová, které tak později říkali Marxové i v civilu) má být odhalen vzácný obraz. Mezi váženými hosty jsou také kapitán Spaulding (Groucho), který se právě vrátil ze svých dobrodružných cest po Africe, jeho zástupce Jamison (Zeppo), a všeteční pobudové profesor Harpo a signor Ravelli (Chico). Naivní zápletka se točí kolem krádeže obrazu, film je hodně statický, celý se odehrává v domě a je vcelku dost špatně a neuměle natočený, až vypadá spíš jako televizní show, nebo záznam kabaretního vystoupení (film skutečně vychází ze stejnojmenné broadwayské show bratří Mraxů). Marxové jsou tu maximálně anarchičtí, jejich absurdní gagy s dějem filmu příliš nesouvisí a celý film destruují svým nezvladatelným chováním, takže zůstává jen rámcem pro jejich někdy až příliš samoúčelné gagy (problém hlavně Harpa a Groucha, Chico tu působí jednoznačně nejpřirozeněji). Podle mě nejlepší byla ukázka detektivního důvtipu prohnaného Chica v závěru filmu, při které Groucho nevěřil vlastním uším. Oproti jejich debutu Cocoanuts slabší, cestu k optimálnímu využití svých divadelních zkušeností v Animal Crackers Marxové teprve hledali.(4.9.2007)

Druhý film bratov Marxovcov, adaptovaný podľa úspešnej broadwayskej muzikálovej hry Morrie Ryskinda a George S. Kaufmana trpí teatrálnosťou a zápletkou muzikálnej komédie, ale dáva nám veľa dôvodov k smiechu. "Príbeh" má čo do činenia s ukradnutou maľbou, ale to je jedno. Groucho spieva "Hooray For Captain Spaulding". Chico a Harpo hrajú bridge. Groucho strieľa slony vo svojom obleku.atď.(5.10.2011)

70% Místy naprosto šílené gagy - velmi slušný film bratří Marxů, ale mají i lepší kousky.(5.9.2008)