Jeho dům

• Velká Británie His House

Mladý pár z Jižního Súdánu chce v Anglii začít nový život. Oba je ale drtí děsivé vzpomínky na hrůzy, před kterými uprchli ze svojí válkou zpustošené země. (Netflix)

Xmilden

Jak je tady v poslední době zvykem, opět naprosto podhodnocený hororový kousek. Zatímco se komiksový Marvel nebo DC vytasí po 101 se stejným originem nějaké postavy a jsou vysoko ohodnoceni, tak příjde jiný tvůrce s nápadem, schopností vytvořit atmosféru strachu a je za to sražen. Netflix občas umí příjemně překvapit menším filmem a tohle byl rozhodně ten případ. Líbilo se mi chování postav, kterému jsem rozuměl a uměl jsem si představit, jak se asi musely cítit daleko v cizí zemi, kam si sebou přivezly bubáky minulosti. Určitě jeden z nejzajímavějších filmů roku. 70% ()

VanTom

Uprchlický pár z Afriky si s sebou do řadového bytu na periférii Londýna přináší kromě odhodlání začít nový život též traumata z kmenových čistek a ztráty dcery při překračování moře, zosobněná šeptavými duchy a plíživým čarodějem ve stínech a zdech domu. Ti straší velice působivě, než zaměří pozornost na kruté příběhové "vysvětlení", co je přivedlo, které si je silným emočním dopadem (na postavy i na diváka) tak jisté, až paradoxně intenzitu sevření povoluje (a tak jsem si párkrát zívnul). Originální lepší 3* ()

Trevor

Toto by mohlo získať Oscara, spomínajú sa utečenci, mŕtve dieťa pri pokuse opustiť Afriku, zlí biely sociálny pracovníci ktorí sa snažia vyhnať utečencov naspäť do vlasti z ktorej utiekli pred vojnou vlastných kmeňov, afroamerická zodpovedná mamba sa pohoršuje nad bielou tínedžerkou ktorá močí pri plote...rasistické správnym smerom je to dostatočne ale Oscar z toho nebude, nie sú tam homosexuáli. Odhliadnuc od týchto rasistických prvkov to je ale celkom solídne spracovaný film s nádherným sídliskom štýlu Gelnica či Jelšava, avšak keď sa muž pýta či sú v Londýne dostáva odpoveď že možno ale nakoniec sa dozvedáme že je v stoke. Teda Stoke, kde väčšinu svojej kariéry strávil Peter Crouch, ktorý sa spomína v chante fanúšikov v pube. ()

TheEvilTwin

Utečenský pár prchá z vlastní země a v Londýně dostává azylový dům, ale začíná je strašit nejen jejich nepříjemná minulost a tragická ztráta dcery, ale i posednutý démon, který se usídlil v domě. A tak začíná neustávající teror v podobě mrtvých vycházejících ze zdí a ducha mrtvé dcery. Začátek slibný, herecké výkony přesvědčivé a atmosféra doplněna o precizní hudbu byla mnohdy dobrá (místy připomínající Jordana Peeleho). Druhá polovina ale značně sešlápne z pedálu a až moc velkou část tvoří putování do myslí hlavních postav, což působí někdy dost otravně a i samotné finále je hodně nešikovně zakončeno. Originalita z filmu přímo tryská a jedná se o netradiční horor, který se bude divákovi buď líbit, nebo jej bude nenávidět. Dalo by se říct, že His House je určitá alegorie na boj s vlastními démony, ale úplne do vkusu se mi to netrefilo a dojem zanechalo dost rozporuplný. ()

ricci.s

Veľmi kvalitný horor. A určite tu nie som od toho, aby som riešil politicko-rasistické sračky o utečencoch v Európe, a aj keby boli hlavné postavy fialové, tak by ma to trápilo najmenej. Film sa ani nesnaží vyvolávať politické diskusie, skôr sa koncentruje čisto na postavy v cudzej krajine, ktoré majú problém s démonmi svojej minulosti - a tie ich strašia noc čo noc. Otravovať môžu iba byrokratické vedľajšie postavy, ktoré našťastie zabrali len malú časť. Mňa zaujímal film najmä ako horor - takže, či dokáže vyvolať nepríjemnú atmosféru, či dokáže vydesiť, či ma presvedčia herci, že to myslia vážne a podobne. A hoci sa určite nejedná o najstrašidelnejší film roka, tak na mňa urobil vo väčšine aspektov veľmi dobrý dojem, pri niekoľkých scénach som dokonca zacítil príjemné mrazenie, ktoré mi tak často chýba. ()

• Premiéra filmu proběhla na filmovém festivalu Sundance 27. ledna 2020. (SONY_)