Nevěsta s nejkrásnějšíma očima

Годеницата с най-красивите очи

The Bride with the Most Beautiful Eyes

Pohádka / Poetický

Bulharsko / Československo, 1975, 80 min

Ted pri opakovane projekci jsem si uvedomil, ze uz jsem to kdysi videl... Cikan dostane za ukol se ozenit, a protoze se mu zadna cikanka z vesnice nelibi (coz se trochu divim), vyrazi do sveta... Neni to spatne, ale zadnou moc velkou pohadkovou atmosferu to nema. Je to spis jako takova letni balada o cikanech (kteri ani nejsou opravdovi cikani). Na druhou stranu uznavam, ze Elena Dimitrova byla opravdu velmi krasna. 3-(28.12.2014)

Poeticky (kamera se přímo mazlí s každým záběrem) pojatá etnografická pohádka, tak jak uměl v českém filmu jen Jan Schmidt (nebo Václav Krška), problémem je jen dabing, v těch dobách předimenzovaně používaný i na slovenské herce, a typická Liškova hudba (syrový folklor by byl ještě více umocňující). Symbol slepičky ve folklorním pohledu na sexualitu je celkem průhledný - a je koneckonců důkazem nesmyslného chápání pohádkového folkloru jako dětského žánru (přesto mě už v dětství dokázala baladičností a fantazijní imaginárností tato pohádka získat do svého světa).(31.3.2013)

Velmi jednoduchý příběh, čekáte pointu, nějaký háček, ale žádný tu není. Mladý Milan Knažko se ráno probudí a od staršiny horské vesnice se dozví, že je čas, aby se oženil. Protože slyšel o krásné neznámé dívce, ohrne nos nad Eržikama, co se o něj perou ve světnici a vyrazí do světa. Cestou vykoná několik dobrých skutků na stále stejném kouzelně mizejícím starečkovi, aby nakonec došel do idylické chaloupky u řeky (nebo rybníka, ze záběru nebylo vidět), kde potřebují opravit slaměné došky. Milan tohle sice nikdy nedělal a tak první opravu trochu podcení, protože ale konal dobro, dostane druhou šanci a tu beze zbytku a s vděčností k obyvatelům chaloupky, stařečkům a la Filemon a Baucis využije. Pak jim s jejich dovolením uzme černou slepici, začarovanou dívku s nejkrásnějšíma očima (Dimitrova opravdu pěkná), vyslechne radu, že prokletí ji zbaví jedině právoplatným sňatkem s onou slípkou, bez mrknutí oka nechá koně na protiúčet, a vyrazí zpátky do rodné vísky, kde si přes posměch místních obyvatel slepici vezme. Tvůrci vtipně a chytře obešli situaci, kdy má slípka odpovědět staršinovi, že si Milana bere za manžela, a pak už můžeme slavit se všemi bulharskými cikány (a že jich v záběrech v komparzu uvízlo bylo hodně) až do rána bílého.___ Hezké lokality, kamera, příběh. Neuráží a není v tom politika.(28.11.2016)

Když se u žánru filmu do kolonky napíše "Poetický", vždycky mě to trochu znejistí. V dětských dobách to zpravidla znamenalo, že mě z něj rozbolí hlava. :) Nevím, jestli se mi tahle pohádka dneska ztrefila do nálady, nebo co, ale líbí a baví. Vizuálně velmi povedené. Herecky skvělé (Kňažka nemám moc rád, ale tady mu to sedí). Liškova hudba z toho dělá vyloženě umělecké dílo - je to vlastně takový vizuální melodram, možno-li říci. Bulhaři tomu dávají autenticky exotický nádech. Až při sledování tohohle filmu jsem si uvědomil, jak je ve mně zakořeněno, resp. jak hodně mám rád prostý, ale hluboký projev a neuvěřitelně melodický hlas Bohumila Vávry.(25.12.2011)

• PhillM.

Pohádka je z dnešního pohledu natolik politicky nekorektní (dnešním newspeakem řečeno, obsahuje "sterotypní pohled na ženy a cikány"), že je otázkou času, kdy bude označena za ideově závadnou a přestane se dávat. Za sebe ale v tomto konkrétním případě nemohu truchlit, neboť je to jeden z filmů, který pro mě zničily Liškovy smyčce. Nervní psychadelická atmosféra, tvořená hudbou jako "ze Studny" zcela rozložila mé dětství v pohádkách jako Třetí princ či Princ a Večernice a zde to není v ničem lepší. Naopak...(31.3.2013)