Inzerát

(TV film)
Dokumentární / Publicistický
Československo, 1968, 61 min

Vynikající dokumentarista Jindřich Fairaizl v roce 1968 dostal na obrazovky dokument, který se věnoval problematice rodičů a dětí v socialistickém Československu. Filmový štáb nechal otisknout v novinách inzerát, který nabízel výměnu tuzexového auta za dítě. Na inzerát zareagovalo téměř 300 lidí. (Česká televize)

sportovec

Špičková publicistika Pražského jara imponuje svou opravdu reportérskou pohotovostí a odbornou poučeností, která navíc neskrývá ani vysokou estetickou kvalitu zpracování. Nepřekvapí, že Fairaizl měl uměleckou průpravu (brilantní dikce komentářů, skvělý střih směřující k psychoportrétům dotazovaných) a  navíc byl nadán darem ostrého, neosobního vidění a mravního náboje, který byl prostě v něm. Trapné dodatečné zastírání některých zpovídaných klade i choulostivou srovnávací otázku po míře demokracie v roce Pražského jara a také demokracie po listopadu 1989. Zcela chybí údaj o ocenění snad celého seriálu Zlatou růží festivalu v Montreux. ()

Sandiego

Terénní sociologie metodou šoku. Na svou dobu nebývale odvážná, otevřená a komplexní společenská sonda, která vede k více principiálním otázkám, než se zpočátku může zdát. I díky příhodné formě s pozoruhodnou střihovou skladbou a souznění uváženého tázání s přesně zamířenými úvahami v komentáři i z odstupu padesáti let mrazí. ()

evapetra

Zdá se, že v roce 1968 měli tvůrci volnost ještě větší než v době dnešní. Kdoví, jestli by dnes vůbec mohl být proveden takovýto experiment a výsledný dokument pak odvysílán na veřejnoprávní TV. Když i tváře vypovídajících lidí, které mohl divák v původním materiálu vidět, musely být pro současné vysílání zakryty, jak se píše v obsahu. ()

Tominecek

Scénář a režie Jindřich Fairaizl. Hlavní cena Zlatá Praha a cena čs. televizních diváků v kategorii dokumentárních a publicistických pořadů, cena kritiky - MTF Zlatá Praha 1968. Hlavní cena v kategorii dokumentárních pořadů - MTF Prix Italia 1968. ()

Castrator

U výpovědí některých týpků z řad pracující inteligence jsem řval smíchy. Komentář čtený jako smuteční řeč, aby soudruhům necvaklo, že si z nich někdo dělá prdel (aspoň já to tak vnímám), tomu dodává korunu. Tenhle dokument se po všech stránkách povedl. Pobavilo použití skladby, kterou filmoví fandové znají z úplně jiného snímku a povyšuje Inzerát na majstrštyk, který hezejčt víc než veryvuel. Kéž by se ty staré dobré časy, kdy se lidi měli rádi a lépe se jim žilo, vrátily. P. S. Vyměním fakana v kleci za zánovní motocykl. ()