Reklama

Reklama

Inzerát

(TV film)
Dokumentární / Publicistický
Československo, 1968, 61 min

Obsahy(1)

Vynikající dokumentarista Jindřich Fairaizl v roce 1968 dostal na obrazovky dokument, který se věnoval problematice rodičů a dětí v socialistickém Československu. Filmový štáb nechal otisknout v novinách inzerát, který nabízel výměnu tuzexového auta za dítě. Na inzerát zareagovalo téměř 300 lidí. (Česká televize)

Recenze (15)

sportovec 

všechny recenze uživatele

Špičková publicistika Pražského jara imponuje svou opravdu reportérskou pohotovostí a odbornou poučeností, která navíc neskrývá ani vysokou estetickou kvalitu zpracování. Nepřekvapí, že Fairaizl měl uměleckou průpravu (brilantní dikce komentářů, skvělý střih směřující k psychoportrétům dotazovaných) a  navíc byl nadán darem ostrého, neosobního vidění a mravního náboje, který byl prostě v něm. Trapné dodatečné zastírání některých zpovídaných klade i choulostivou srovnávací otázku po míře demokracie v roce Pražského jara a také demokracie po listopadu 1989. Zcela chybí údaj o ocenění snad celého seriálu Zlatou růží festivalu v Montreux. ()

Sandiego 

všechny recenze uživatele

Terénní sociologie metodou šoku. Na svou dobu nebývale odvážná, otevřená a komplexní společenská sonda, která vede k více principiálním otázkám, než se zpočátku může zdát. I díky příhodné formě s pozoruhodnou střihovou skladbou a souznění uváženého tázání s přesně zamířenými úvahami v komentáři i z odstupu padesáti let mrazí. ()

Reklama

evapetra 

všechny recenze uživatele

Zdá se, že v roce 1968 měli tvůrci volnost ještě větší než v době dnešní. Kdoví, jestli by dnes vůbec mohl být proveden takovýto experiment a výsledný dokument pak odvysílán na veřejnoprávní TV. Když i tváře vypovídajících lidí, které mohl divák v původním materiálu vidět, musely být pro současné vysílání zakryty, jak se píše v obsahu. ()

Tominecek

všechny recenze uživatele

Scénář a režie Jindřich Fairaizl. Hlavní cena Zlatá Praha a cena čs. televizních diváků v kategorii dokumentárních a publicistických pořadů, cena kritiky - MTF Zlatá Praha 1968. Hlavní cena v kategorii dokumentárních pořadů - MTF Prix Italia 1968. ()

Castrator 

všechny recenze uživatele

U výpovědí některých týpků z řad pracující inteligence jsem řval smíchy. Komentář čtený jako smuteční řeč, aby soudruhům necvaklo, že si z nich někdo dělá prdel (aspoň já to tak vnímám), tomu dodává korunu. Tenhle dokument se po všech stránkách povedl. Pobavilo použití skladby, kterou filmoví fandové znají z úplně jiného snímku a povyšuje Inzerát na majstrštyk, který hezejčt víc než veryvuel. Kéž by se ty staré dobré časy, kdy se lidi měli rádi a lépe se jim žilo, vrátily. P. S. Vyměním fakana v kleci za zánovní motocykl. ()

Galerie (4)

Reklama

Reklama