Šelomon a Gaenor

Sheryl Crown

Kant Pan

Scénografie:

Hayden Pearce

Film jsem zhlédla s velkým očekáváním (nemohla jsem ho dlouho sehnat) a ani trochu nezklamal, Gruffudd je v něm kouzelný, ostatně jako ve všech filmech, které natočil před svým odchodem do Ameriky, a ač příliš nerozumím ani Welsu ani chudým Welšanům a už vůbec ne ortodoxním Židům, jednoduchý příběh o odlišnosti dvou světů a přesto blízkosti dvou lidí mě, jak je u takových téma obvyklé, dostal. Navíc miluji příběhy se špatným koncem, připomínají mi život... Post scriptum: děkuji tedy Nyckovi za titulky, velmi pravděpodobně jsem film sledovala právě s nimi.(23.9.2011)

Predsudky tu boli, sú a budú. Záleží na konkrétnych ľuďoch a konkrétnych príbehoch. Solomon and Gaenor je naozaj poctivý - ľahko predvídateľný - romantický film, v ktorom každá vypovedaná veta má svoje miesto. Chválim výber hlavných hereckých predstaviteľov ... Ioan úžasný. (filmová výzva 2017 - emma53) FILMOVÁ RULETA 2017(6.1.2017)

Film jsem viděla kdysi na ČT 2 a spoustu scén si pamatuju dodnes. Zamilovaný židovský mladík, ochotný sledovat objekt svého zájmu až do kostela a dojímat se nad tím, když se ona modlí. V každém jejich setkání je úžasné napětí, prostota a syrovost. Krásný a krutý obraz toho, jak v té době lidé žili, jaké měli problémy a jak se vyrovnávali s nevhodnou láskou. No a nakonec si nemůžu odpustit - Ioan Gruffud hraje osudově zamilovaného muže neuvěřitelně věrohodně. Škoda, že v mládí nenatočil víc podobných filmů.(26.2.2011)

Výborně natočený film o zakázané lásce uprostřed bídy a náboženské nesnášenlivosti je vlastně okatou variací na starodávné téma milenecké dvojice jako od Shakespeara. Výborní herci, mrazivě smutný příběh a realistické podání jen podtrhují výborný dojem z tohoto nevšedního milostného dramatu, jehož nejlepší vizitkou budiž oprávněná nominace na Oscara.(21.1.2003)

Úprimne sa čudujem, že je tento snímok tak neznámy. Hlavne keď uvážime, že má v sebe všetko to najlepšie, čo má mať plnohodnotná romantická dráma, ba aj niečo navyše. Krásny romantický príbeh korenený ľudskou zlobou, spiatočníckymi predsudkami, ľudskou malosťou, závisťou, tvrdohlavosťou... Má v takomto prostredí láska dvoch ľudí z rozdielnych kultúrnych svetov šancu na prežitie? Tá tragika tu je neúprosná a doslovne kričí s každou ďalšou klapkou smerom k smutnému záveru. A do toho všetkého nádherná, prenádherná hudba, ktorá sa krásne nesie aj záverečnými titulkami. No a oboch ústredných hercov hádam ani netreba spomínať, vložili sa do toho naplno. Krásna romantická záležitosť, takých veľa nie je.(25.10.2016)