Vizionář Modigliani

Vizionár Modigliani

Dokumentární

Itálie, 2020, 90 min

Valeria Parisi

Škoda, že to nebyl méně film a více dokument. Informativně a faktograficky určitě hodnotné a přínosné dílo, ale radši dávám přednost dokumentu bez rychlé kamery a prostřihů jak z akčního filmu.(28.9.2020)

Dokument spíše pro ty, kteří se zajímají o umění. "Uměl ženy okouzlit slovem, vtipem a břitkým nadhledem". Občas maloval bezejmenné dívky, služtičky a prostitutky. Pobavilo mě, že jeden čas k němu nikdo nechtěl jít domu, aby nechytl blechy. Na hliněné podlaze si s dalším umělcem udělali rýhu, kudy odtékala voda a každý spal na jedné straně čtouce si při svíčkách. Prostě jiná doba. Snímek jsem shlédl na online Festivalu italských filmů v pražském kině Lucerna.(30.11.2020)

Prakticky ideální způsob přiblížení postavy a tvorby Modiglianiho současnému publiku. Jakoby ten dokument byl posedlý tím, aby nepůsobil akademicky. Na jednu stranu díky tomu obsahuje téměř veškeré dokumentární formy, na druhou stranu však tedy i ty, které mi přijdou nesnesitelné (inscenované situace, monumentální hudba, která nás má navést k velikosti díla, monology mrtvých), ke kterým ještě přidává jednu pro mě novou a to srovnání života v Paříži na začátku 20. století s Paříží současnou, ve které se stále vrací ty samé typy bohémských umělců a udržují jejího ducha. Idea, že současný Picasso je skejťák na Montparnassu mi vlastně přijde celkem dobrá, ale asi bych jí chtěl vidět zpracovanou samostatně než takto ilustrativně. Zase na druhou stranu je potěšující závěr, který není věnován zhodnocení autorova díla, nýbrž sebevraždě jeho poslední ženy.(13.12.2020)