Santa je na tom špatně a musí vyrábět náhradní díly pro armádu. Dvanáctiletý pomstychtivý darebák si na něj objedná nájemného vraha. (Netflix)

Trailer 1

VanTom

Celý námět stojí na originálně bizarní představě podnikání (vládní, polovojenské) instituce Santa Clause, nic extra nevysvětluje ani neukazuje, ale pro vtipné (dospělé) nuance a narážky nechodí daleko. Plus má vynikajícího Mela Gibsona v titulní roli snad napsané na tělo, stejně jako si chladnokrevného nájemného zabijáka vychutnává Walton Goggins. Ovšem dějově spíš jen směřuje k závěrečné (jediné) akční přestřelce, jež tedy nezklamala (a stejně jako komplet film není vůbec špatně natočená), ale chtělo to něco víc. ()

DonBraso

Tak tohle bylo hrozný šajze.Jediný co na tomhle eintopfu je dobrý,je samotný Walton Goggins,který tu byl jediný koukatelný a měl snad jediný napsaný scénář.Inu scénář je tu nejspíš sprostý slovo,ale tohle je vážně film do odpadních vod.Čekáte akční komedii a za celý film nedostane ani jednu hlášku.Film mohl být hláškující bombou a místo toho tu máte rádoby Fatmana,kterýho hraje nevýrazný Mel,ale není se čemu divit,protože vlastně ani on nevěděl co hrát má a jeho škaredná manželka,pro USA frančízu černé pleti.Do toho absolutní "little shit" kluk,který nařídí právě sejmout nájemným vrahem rádoby Santu,kterýmu poslal uhlí:) Do toho dalších deset minut o hovně o jedný holce,aby byl charakter kluka o kterém ten film vůbec nemá být,ještě víc dechberoucí neherectví.Jestli někdo tomuhle dá pět hvězd,tak musí rád zimu a Mela má vylepenýho i na hajzlu,protože tohle je doopravdy příšerný film,který doopravdy nebýt Waltona jako nájemnýho vraha,tak to vypnu z fleku za půl hodiny a udělal bych dobře.Tolik zářezů a krávovin,jakože armáda někde na statku.Proč proboha.Chemie mezi manželama je asi taky jasná všem.20% za Waltona. ()

Trustme

Pokusme se přistoupit k tomuto filmu zcela nevědomky. Třeba náhodou na Netflixu. První, co uvidíme je název. Tlusťoch. Hm, film o nějakém otylém muži, snad komedie, možná drama. Na plakátu je ale starý muž a má nezaměnitelné oči Mela Gibsona. Stejně tak vousy jako on. Žánr je psáno akční. Ale ouha i komedie. To zavání. Obrázky, ukázky na sněhu a voilà - Mel Gibson je Santa! Asi... A pak film začne. První nejistoty: co je tohle zač? Vánoční film pro děti od bratrů Coenových? Podivný chlapec jak Damien z The Omen, nájemný vrah s nejlepší tváří pro psychopata (bravůrní Walton Goggins) a Santa Claus, co má za ženu...černošku. Trojice, která rozhodně nebude k smíchu. Jako divák si lámete hlavu k čemu jste se to dostal a s připraveným prstem na tlačítku STOP čekáte, kdy film eliminujete a odsoudíte na ČSFD. Moc vám nepřidá ani to, že opravdu se jedná o Santa Clause a ten má za pomocníky ušaté skřítky (normální lidi se špičatýma ušima, co vypadají jako Irové). Pak ale onen "Damien" dostane pod stromek briketu a cesty tří hlavních postav se propojí a začne mela! Pokud si myslíte, že jste už viděli ve filmech vše, mýlíte se. Fatman je jedním z největších bizárů poslední doby a pravděpodobně atakuje i filmy krále této disciplíny - Nicolase Cage. I když teď popíšu děj, nelze to brát jako spoiler, neboť realita této šílenosti je za hranicí představivosti smrtelníků. Nájemný vrah jede do Grónska zabít Santa Clause a je vybaven úctyhodným zbrojním arzenálem, protože osadu, kde operuje veterán Santa střeží armádní jednotka. Dojde k akční sekvenci, která je nepřiznanou poctou Commandu a následně k westernovému souboji Santa (vybaven starým revolverem, jeho paní dokonce křesadlovou pistolí) versus Zabiják (moderní útočná puška). Na jednu stranu mám rád takové atypické přeskoky v žánru, ale zde je prostě jasný element, že Santa Claus je žijící občan a i když nedochází ke kouzlům a krev tu teče musím říct, že tohle je jen režisérský úlet a nebo pomsta americkým neochvějným hodnotám prostřednictvím filmu. ()

Malarkey

Nebudu nic zastírat, na film mě nalákal Mel Gibson. Jenže já jsem celou dobu nepochopil, jestli je to pro děti nebo spíš pro dospělý. Námět, kde nějakej mladej šmejd pošle nájemnýho vraha na Santu Clause jasně nabádá k dětskému divákovi, jenže zpracování je poměrně krvavé, brutální (což popírá tu původní myšlenku) a ve výsledku neskutečně nudné. ()

Djoker

Bratři Nelmsovi přišli s nápadem za milion. Jejich pojetí příběhu Santa Clause je vskutku originální. K ikonické postavě totiž přidali netradiční ingredience, jakými jsou státní dotace, práce pro armádu a nájemné vraždy. V akčním finále se už utrhli ze řetězu a na konci zůstala pachuť nevyužitého potenciálu. ()

• Filmovalo sa v januári a februári 2020 v kanadskej provincii Ontario a americkom štáte Vermont. (MikaelSVK)
  • Na stuze Christin (Ellison Grier Butler) z vědeckého veletrhu je napsáno „1. místo“ a na Billyho stuhách z předchozích let je napsáno „Best of Show“. Když Billy (Chance Hurstfield) později obdrží stuhu letošního vítěze, je na ní napsáno „Best of Show“, nikoliv „1. místo“, které měla Christine. (Untentrauer)
  • Natáčení vrcholné sekvence přestřelky trvalo čtyři dny, přičemž teplota dosáhla až minus 36 stupňů Celsia. (Untentrauer)