Série(2) / Epizody(12)

Cestující a posádka na palubě uneseného nočního letu se snaží předehnat slunce, zatímco svět pod nimi se utápí v chaosu způsobeném tajemnou vesmírnou událostí. (Netflix)

Recenze uživatele Anderton k tomuto seriálu (14)

Série 1 (2020) (S01)

Neotrepaný námet poslúžil Netflixu na rozpútanie ďalšieho seriálu, ktorý môže mať potencionálne aj desať sezón. Epizódy sú však pomerne krátke a je ich šesť, takže nakoniec sa dá Into the Night vnímať ako jeden dlhší film na jeden večer. Je sa na čo pozerať, občas ale človek musí pretrpieť nejaké to klišé a slabšiu logiku v konaní postáv. Časovo to asi tiež bude mimo realitu, ale robiť si grafy, kam by kedy doleteli a či by všetko postíhali nemá zmysel. Na druhú sériu sa celkom rád pozriem. 70% ()

Sylvie (2020) (S01E01)

Skutočne zaujímavý a pomerne originálny námet, takže som dal aspoň pilotu šancu. Celé to však stojí na "malom" nezmysle, že o veci v podstate nikto na svete nevie, okrem jedného čierneho pasažiera v lietadle. Vedecké články ale postupne aspoň začnú vychádzať. Pôsobí to tak skôr ako z pôvodného Twilight Zone, kde podobné nedostatky vzhľadom na časový odstup bez problémov akceptujeme. ()

Jakub (2020) (S01E02)

Druhý diel je podľa mňa lepší, dozvieme sa, "o čo slnku ide" a zároveň sa dočkáme aj prvého skutočného konfliktu v lietadle (a aj na pevnine), pretože niektorí ľudia nie sú presne tým, čím sa zdajú byť. Samozrejme sa treba odprostiť od riešenia logiky, prečo by napríklad niekto strieľal na lietadlo, keď ide v podstate o noemovu archu končiaceho sveta. ()

Mathieu (2020) (S01E03)

Kvalitatívne síce na úrovni predchádzajúcich častí, avšak o priemernom hodnotení ma presvedčil záver, kde sa cestujúci a posádka tvária ako súd v situácii, v ktorej by mali riešiť predovšetkým otázky prežitia a nie otázky morálky a etiky. Problém s novým neviditeľným čiernym pasažierom sa našťastie vyrieši v epizóde, kedy sa tento problém aj objavil, čo je určite len a len dobre. ()

Ayaz (2020) (S01E04)

Pre vyváženie z minula sa prikláňam k vyššiemu hodnoteniu. A to asi preto, že sme sa dozvedeli viac o účinkoch slnka, a to jest na jedlo aj na palivo, a i keď asi ide skôr o pseudovedecké teórie, tak pre tento fikčný svet sú dostatočné. Zachytíme aj rádiový signál a jeho zdroj prekvapí. Len je škoda, že väčšie scény, ako napríklad pristátie či panoramatické zábery sú po trikovej stránke slabšie. Ale o nich tento komorný seriál nie je, takže pohoda. Zatiaľ je to celé na 70%. ()

Rik (2020) (S01E05)

Tentokrát tu máme trchu výraznejšiu zmenu prostredia, postavy sa pohybujú v kanceláriách NATO a ocitneme sa aj na operačnej síle. Bohužiaľ sú konflitky vyvolávané len preto, aby tu boli, z Taliana sa vykľuje moslimofób a oheň je na streche. Určite by bolo lepšie, ak by ich konflikt vyvrel z konkrétnej situácie, je ich tu predsa dosť. No a Rik je napísaný ako veľmi naivná postava, kto by nejakej žene, resp. fotky ženy na nete uveril, že žiadosť o peniaze pramení z jej lásky, tomu sa dá ťažko veriť. ()

Terenzio (2020) (S01E06)

Epizóda, ktorá mala v prvej sérii bezpochyby najväčšie tempo a grády. Len škoda, že sa táto charakteristika týka iba finále. Vzhľadom na to, o čo tu postavám a celému svetu ide, cítiť tú skutočnú hrôzu a snahu o prežitie naplno až tu. Ide samozrejme o cliffhanger pre druhú sezónu, našťastie sa ale zodpovedala otázka položená v prvej epizóde, či postavy prežijú a akým spôsobom. ()

Série 2 (2021) (S02)

Druhá séria radikálne zmenila tón a pravidlá hry. Z počiatočných nepriateľov sa pod ťažbou udalostí stávajú spojenci, aby mohli bojovať proti novej skupine, ktorá vytvára absolútne zbytočné problémy. Okolnosti smrti jedného vojaka v takejto vyhrotenej situácii by asi vojaci príliš neriešili, prvoradým cieľom by malo byť prežiť a zabezpečiť potraviny na čo najdlhšiu dobu, ale ide o základný konflikt celej série. Podľa mňa to nie je horšie ani lepšie ako prvá sezóna, skrátka je len odlišná, má pomerne vyysoké tempo, epizódy sú našťastie krátke, vaty je minimum, napriek tomu tu niečo chýba. V mojich očiach je to absencia mysteriózna, ktoré by malo vychádzať zo slnečnej anomálie a vedľajšia dejová línia, kde by sa skupina vedcov snažila vyriešiť problém, možno napríklad aj tým, či by mohlo ľudstvo vycestovať do vesmíru. ()

Zara (2021) (S02E01)

Pilot druhej sezóny mi nepripadal vôbec taký hrozný ako naznačujú ohlasy. Zmena prostredia je nevyhnutná, takže je jasné, že aj atmosféra bude odlišná a spoznáme nové postavy. Len je cítiť, že nečakáme na vyriešenie žiadnej záhady, čo sa deje dávno vieme, a tak ide už len o klasický survival v postapo prostredí. Ale budem rád, ak sa nejakých dôležitých zvratov aj ohľadom toho, čo sa vonku deje, dočkáme. ()

Laura (2021) (S02E02)

Druhý diel druhej série potvrdzuje, že tu máme podobnú atmosféru ako v neskoršom Silo, čo môžete brať buď ako pozitívum, alebo ako negatívum, proste podľa vkusu. Laura má vysoké tempo, postavy sú na kraji zrútenia, stále niečo riešia a vyzerá to tak, že niečo sa možno nevyrieši happy endom. Síce nadhodnocujem, ale najmä kvôli obavám, že štyri hviezdy možno už v tejto sérii neudelím, uvidíme. ()

Ines (2021) (S02E03)

Pokračujeme tam, kde sme skončili, čo znamená, že v podstate nepribúdajú žiadne otázky poháňajúce seriál vpred, ani zásadné zvraty. Sme svedkami dvoch pohrebov, zvyšujúceho sa napätia medzi dvoma skupinami postáv a pokiaľ niekto smútil za lietadlami, tak si v Ines zaspomína na prvú sériu. Celé to smeruje k tomu, že sa nejakým spôsobom vyriešia nové vzťahy a postavy buď v podzemí ostanú, alebo odletia. Osobne by som určite privítal pridanú hodnotu v podobe vedeckých otázok okolo slnka a seriál by oživila aj nejaká vedľajšia dejová línia z inej časti Zeme, napríklad s vedcami. ()

Gia (2021) (S02E04)

Prekvapivo emocionálne najsilnejšia epizóda druhej série. Občas máte chuť sa sami postaviť do ringu a vraziť jednému z vojakov, čo nemyslím obrazne, skutočne tu dôjde na boxerský zápas. Paralelne pocestujeme aj za polárnou žiarou pre semená a zdá sa, že cesta späť bude s novým, nečakaným pasažierom. Len sa treba preniesť cez fakt, že postavy namiesto otázok holého prežitia riešia aj úplne zbytočné osobné spory. ()

Thea (2021) (S02E05)

Aj piata epizóda má našťastie vysoké tempo a je krátka. Stále sa niečo deje, postavy musia okamžite reagovať na danú situáciu, len je škoda, že si tie ťažké situácie vytvárajú sami, aby sa niečo dialo. Ako rýchlo sa dá niekam do noci ísť, tam niekoho čírou náhodou stretnúť a vrátiť sa ešte späť, samozrejme nedáva logiku, rovnako ako rýchlosť, akou sa dajú odstrániť sedačky z lietadla, či človek v amoku ničiaci lietadlo. ()

Asil (2021) (S02E06)

Finále druhej série pôsobí skôr ako predposledný diel, takže ide o mierne sklamanie. Samozrejme sa dobre sleduje, ako sa postavy snažia z posledných síl vyriešiť situácie ako v bunkri číslo jedna, tak v bunkri číslo dva a pred nimi a je to napínavé. Ťažko však uveriť, ako poľahky sa dá prekĺznuť v tme popri vycvičených vojakoch a vzhľadom na Rikovu doterajšiu činnosť nie je jeho posledný krok prekvapením. Dá sa očakávať, kde sa bude odohrávať ďalšia séria, respektíve jedna jej dejová línia, opäť by tak išlo o väčšiu zmenu. ()