poster

Neznámý Rangún

 • Velká Británie

  Beyond Rangoon

 • Slovensko

  Za hranicami Rangúnu

Drama

Velká Británie / USA, 1995, 100 min

Režie:

John Boorman

Kamera:

John Seale

Hudba:

Hans Zimmer
(další profese)
 • Bobek15
  ***

  Jediným dôvodom, pre ktorý som sa na tento film dal, bolo to, že mám soundtrack Hansa Zimmera. Inak by som pravdepodobe ani o tomto filme nevedel. A keďže hudba je nádherná a ja som si vždy pri jej počúvaní mohol len predstavovať, čo sa asi na plátne deje, tak som si chcel moje predstavy overiť. Boli pomerne správne, pretože k takémuto štýlu hudby som si niečo iné ako Áziu a prales nevedel predstaviť. Film mal niekolľko nádherných scén v sprievode postupne gradujúcej a povzbudzujúcej hudby, niekoľko smutných scén a niekoľko len čisto panoramatických záberov, pri ktorých som sa vyžíval pohľadom na krásnu prírodu. Particiu Arquette moc nemusím a aj tu mi trošku vadila. Ale tak ako pomohlo Slovákom začiatkom 20. storočia medializovanie ich útlaku zo strany Maďarov vďaka nositeľovi Nobelovej ceny Björnstjernovi Björnsonovi, tak by možno pomohlo aj iným krajinám, keby sa o ich ťažkej situácii viac vo svete vedelo a točilo sa viac filmov na túto tematiku.(15.5.2006)

 • rockwoman
  ***

  "Fotografovi se nakonec podařilo tajně vyvézt film. Jeho fotografie se staly jediným důkazem masakru. Události na Pekingském náměstí v Číně přenášely televizní kamery. Ale do Barmy se nedostaly. Takže pro většinu světa se vlastně nic nestalo." .... Odjela do jiné země, aby se vyrovnala se svou bolestí. Nakonec viděla jen další utrpení všude kolem, které jí probudilo znovu do života a ona našla nový smysl svého poslání lékařky. Hudba Hanse Zimmera pohladila můj sluch a to bylo jediné,co tu bylo příjemné. Smutné drama natočené podle skutečných událostí na které se znovu už nepodívám.(1.6.2013)

 • Hopper
  ***

  Príbeh podľa skutočnej udalosti, kde zďaleka najlepšia je hudba H. Zimmera. Patricia Arquette je nie veľmi sympatická a ak príbeh reflektuje skutočnosť, tak pani doktorka asi nemala všetkých 5 pohromade a najlepšia bola v tom, ako robiť trable. Exteriéry sú pôsobivé a do značnej miery film zachraňujú. Ak by sa niekto tešil na Frances McDormand, tak tá sa tu v podstate len mihne.(16.5.2006)

 • Rimland
  ***

  Tématem, resp. zasazením zajímavý a "důležitý", filmařsky nicméně průměrný snímek, který by udělal lépe, kdyby se (podobně jako Vražedná pole ve své druhé polovině) soustředil čistě na domorodce (zde především postava profesora) a neprezentoval to z pohledu otravné, nesympatické a naivní americké blbky. Atmosféra vojenské diktatury je ke všemu vykreslena poměrně slabě (v porovnání s filmy odehrávajícími se v podobném prostředí) a navíc se u toho člověk vzhledem k nedávným událostem (a vlastně pokračující obecné situaci) v Barmě.. ehm, Myanmaru.. s ohledem na zdejší glorifikaci jedné místní političky neubrání ironickému úšklebku...(2.1.2018)

 • lennyd
  ****

  Lékařka Laura Bowmanová (Patricia Arquette) násilnou smrtí svého manžela a syna ztratila jakýkoliv smysl dalšího života. Její sestra Andy (Frances McDormand) se jí snaží alespoň trochu rozptýlit, a pozve ji na poznávací výlet do Barmy. Lauta ale ztratí pas, a musí v Barmě ještě několik dní zůstat, než jí místní režim umožní odcestovat. Setká se bývalým učitelem Aung Ko, který jí nabídne ukázat i další zákoutí Barmy, mimo tradiční turistické trasy. Vojensky ovládaná Barma a místní odboj je určitě ale něco, co jí pomůže zapomenout na osobní tragédii... Jako asi většina zde jsem se k filmu dostal přes soundtrack, který už drahně let patří k tomu nejkrásnějšímu, co jsem měl tu čest slyšet. Hansi Zimmerovi se hudba k Beyond Rangoon opravdu vydařila, a tak jsem byl přirozeně zvědavý, k jakému filmu toto dílo vzniklo. A ani z filmu nejsem nijak zklamaný - takovéto filmy mám rád, a jistá nereálnost mi ani moc nevadila (myslím tím nereálnost toho, jak se americká doktorka, takřka neschopná se postarat sama o sebe, stane hybnou silou Barmského odboje). Ale jinak je film moc hezky natočený (nádherné exteriéry), o hudbě jsem se již zmínil (už jsem říkal že je super?) a snad jediná škoda, že i Francesca McDormand nedostala větší herecký prostor... A ta hudba..(30.5.2013)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace