Neznámý Rangún

John Boorman

John Seale

Hans Zimmer
  • Gimli

Toto se fakt nepovedlo. I kdyz namet inspirovan skutecnymi udalostmi je rozhodne zajimavy, je Rangun filmarsky nezvladnuty film, prilis casto upadajici do letargie. A navic (na samotny poslech vyborna) hudba Hanse Zimmera je v tomto pripade spatna, protoze casto neladi s tim, co se na platne/obrazovce/monitoru deje.(2.3.2003)

Jediným dôvodom, pre ktorý som sa na tento film dal, bolo to, že mám soundtrack Hansa Zimmera. Inak by som pravdepodobe ani o tomto filme nevedel. A keďže hudba je nádherná a ja som si vždy pri jej počúvaní mohol len predstavovať, čo sa asi na plátne deje, tak som si chcel moje predstavy overiť. Boli pomerne správne, pretože k takémuto štýlu hudby som si niečo iné ako Áziu a prales nevedel predstaviť. Film mal niekolľko nádherných scén v sprievode postupne gradujúcej a povzbudzujúcej hudby, niekoľko smutných scén a niekoľko len čisto panoramatických záberov, pri ktorých som sa vyžíval pohľadom na krásnu prírodu. Particiu Arquette moc nemusím a aj tu mi trošku vadila. Ale tak ako pomohlo Slovákom začiatkom 20. storočia medializovanie ich útlaku zo strany Maďarov vďaka nositeľovi Nobelovej ceny Björnstjernovi Björnsonovi, tak by možno pomohlo aj iným krajinám, keby sa o ich ťažkej situácii viac vo svete vedelo a točilo sa viac filmov na túto tematiku.(15.5.2006)

Lékařka Laura Bowmanová (Patricia Arquette) násilnou smrtí svého manžela a syna ztratila jakýkoliv smysl dalšího života. Její sestra Andy (Frances McDormand) se jí snaží alespoň trochu rozptýlit, a pozve ji na poznávací výlet do Barmy. Lauta ale ztratí pas, a musí v Barmě ještě několik dní zůstat, než jí místní režim umožní odcestovat. Setká se bývalým učitelem Aung Ko, který jí nabídne ukázat i další zákoutí Barmy, mimo tradiční turistické trasy. Vojensky ovládaná Barma a místní odboj je určitě ale něco, co jí pomůže zapomenout na osobní tragédii... Jako asi většina zde jsem se k filmu dostal přes soundtrack, který už drahně let patří k tomu nejkrásnějšímu, co jsem měl tu čest slyšet. Hansi Zimmerovi se hudba k Beyond Rangoon opravdu vydařila, a tak jsem byl přirozeně zvědavý, k jakému filmu toto dílo vzniklo. A ani z filmu nejsem nijak zklamaný - takovéto filmy mám rád, a jistá nereálnost mi ani moc nevadila (myslím tím nereálnost toho, jak se americká doktorka, takřka neschopná se postarat sama o sebe, stane hybnou silou Barmského odboje). Ale jinak je film moc hezky natočený (nádherné exteriéry), o hudbě jsem se již zmínil (už jsem říkal že je super?) a snad jediná škoda, že i Francesca McDormand nedostala větší herecký prostor... A ta hudba..(30.5.2013)

• Lacike

Cakal som nejaky drsny film, ktory mi priblizi udalosti o Barme z 1988 roku, ale film je skôr o hlavnej postave a o tom ako ju zivot v Barme ovplyvni a zaroven si vyriesi svoj mindrak z minulosti. Udalosti v Barme tu tvoria len take pozadie, takze mi nakoniec bolo uplne jedno, ze tam chcipaju nevinni civilisti. A ani pribeh ustrednej hrdinky ma dvakrat nezaujal. Situaciu tej doby v Barme lepsie priblizi Bessonov film The Lady, ktory tiez nie je ziadna pecka, ale aspon sa naozaj venuje Barme. Jednu hviezdicku davam za sympaticku mladu Patriciu Arquette a druhu za peknu hudbu. 4/10.(24.6.2018)

Príbeh podľa skutočnej udalosti, kde zďaleka najlepšia je hudba H. Zimmera. Patricia Arquette je nie veľmi sympatická a ak príbeh reflektuje skutočnosť, tak pani doktorka asi nemala všetkých 5 pohromade a najlepšia bola v tom, ako robiť trable. Exteriéry sú pôsobivé a do značnej miery film zachraňujú. Ak by sa niekto tešil na Frances McDormand, tak tá sa tu v podstate len mihne.(16.5.2006)