Jentl

Yentl

Drama / Muzikál / Romantický

Velká Británie / USA, 1983, 132 min

Maso!! Když jedete s Yentl na jedné vlně, když víte, co cití a chápete její myšlenkový pochody, který jsou někdy naprosto mimo, máte vyhráno. Ta její situace se do mě trefila jako bomba vyslaná z děla. To, že "nothing´s impossible", že mám jít za tím, čím chci jít a s kým chci, je strašná perda do hlavy. Barbra zpívala div si nevyřvala hlasivky, snad si vyzpívala duši. A i když nedosáhla až do nebe, strašně mě tou svou kurevskou pílí a vytrvalostí dohnala div ne ke skoku z okna. Má to chyby, ale babrat se v nich je hloupý, zvlášť když se jedná o Streisandky životní téma i výkon. Nehci sahat až do nebe, mě stačí můj prostor, tam je to stejně nejhustější. Kde se ve mě ta uvědomělost bere, to fakt nevim...ba jo, viděl jsem Yentl a chci žít!!!!(24.8.2009)

Túžba po vedomostiach, to je niečo, čo sa dnes už veľmi nenosí. S touto túžbou mali ženy niekedy problém, keď bolo štúdium výsadou mužov. A nešlo asi len o židovskú komunitu, ktorej sa film venuje. Vo filme si viem odmyslieť otázku, prečo nikto nepoznáva v Jentl ženu, ale problém som mal s pesničkami, ktoré ma na to, že ide o muzikál, dosť otravovali. –––– Už po tisíce let mají muži a ženy jiné povinnosti... A neptej se proč! –––– Je to žena! Nemůže myslet sama za sebe!(15.11.2018)

To pořadí žánrů je správné, muzikál by to byl sám o sobě zvláštní, typický spíš jen naivnější dějovou linkou. Židovská komunita, žádné tance, zpívá jen Barbra Streisand, navíc pro sebe a zpívané pasáže jen podtrhují lyričtější místa v příběhu a vnitřní myšlenky Yentl. Spíš než o prvoplánově zapamatovatelné melodie jde o takový expresivnější chanson. Ten zato nádherně podtrhuje citovou stránku filmu, který je tak jako tak kouzelně a osobitě pojatý, že nějaké drobnosti a lapsy, třeba v podobě panoráma Karlova mostu s Pražským hradem při vjezdu do Lublinu, tentokrát milerád odpustím. Hodně ženský film.(3.2.2007)

Barbra je moje favoritka a Yentl na mě zapůsobil hlavně svou překrásnou hudbou, kterou Streisandová opět dokazuje, že je nejen dobrá herečka, režisérka a producentka, ale taky že má v hrdélku zlato. Příběh o židovské dívce, která si jde i přes konvence a tradice za svým, se mi moc líbil a strašně jsem držela palce okouzlujícímu Mandymu Patikinovi, aby se konečně do Barbry, toužící po vědění a převlečené za studenta, zamiloval. Což se také, díkybohu a budiž to scénáři odpuštěno, stalo. Go, Barbra, go!(10.1.2006)

Toto je jeden z filmů, které si nejlépe vychutnám, když na ně koukám sama. Nedoporučuji sledovat film nešťastně zamilovaným, je to jako otáčet nožem v ráně. Nejpůsobivější jsou zpívané monology. Nejsou to hudební vsuvky jako v jiných muzikálech, o kterých přemýšlíte, kdy už skončí, jsou to spíš nosné scény, které posunují děj dál. Kamera je velmi sugestivní. Když Avigdor vyleze z vody nahý, oslněný zezadu sluncem, zamilovávám se společně s Yentl.(5.1.2007)

• - Zdeněk Troška nosil tajně Barbře Streisandové (Jentl) české větrníky, které si velmi oblíbila, ale jelikož ji neustále hlídala její asistentka, musela větrníky jíst tajně. (Standey)

• - Zdeněk Troška dělal asistenta režie. (Zdroj: rozhovor se Zdeňkem Troškou v pořadu Kolo plné hvězd (od r. 2011). (Standey)

• - Natáčelo se v Praze, Českém Krumlově, Roztylech - okres Chomutov.a v Žatci. V Źatci se přitom nefilmovalo náhodou, přestože jde o jinak velmi oblíbené filmové město. Babička Barbary Streisandové pocházela ze Žatce a bydlela v ulici, kde se natáčely scény s filmovými krámky, nedaleko synagogy. Při natáčení v Žatci bydlel štáb i s Barbarou v bývalém hotelu Družba na náměstí. (M.B)