Jentl

Yentl

Drama / Muzikál / Romantický

Velká Británie / USA, 1983, 132 min

Má to přes dvě hodiny a uteklo to jako voda. Je to staré přes 20 let a není to ani trochu znát. Neuvěřitelné! Nečekaně jsem se velmi dobře bavila, trochu jsem se pravda cítila ošizena rozuzlením zápletky, bylo to šup šup, ale možná lepší než kdovíco vymýšlet. Streisandová byla báječná, nejen herecky, ale i pěvecky, a všechny ty věžičky Prahy dokreslovaly příjemnou atmosféru. Doufám, že to skouknu někdy na divadle a budu moci porovnat. A myšlenka dne? Nejen muži dokáží velké věci, ale to už víme.(1.9.2010)

Příšerně přeslazená limonáda, navíc s feministickou a pro mě uhozenou zápletkou (nikdo si nesplete 40letou babu s mladým klukem). Navíc se tu furt zpívá a rovněž šíleně sladce... to už není ani pop, to je jeden šílený cajdák vedle druhýho. Streisandová nezná míru bohužel ani v herectví, ani v režii, šíleně tlačí na pilu. Objektivně to kvalitní film je, ale mě to prostě nijak až na pár detailů nechytilo a chvílemi jsem umíral nudou.(5.4.2009)

V dobách, keď boli ženské sny nekompromisne pošliapané mužským pokolením, sa zrodila žena, ktorej túžba po naplnení predčila mužské sebectvo. Na svojej ceste sprevádzanej knihami, si však uvedomuje, že k tomu, aby otvorila oči a vdýchla pravú múdrosť, učebnice vôbec nepotrebuje, pretože na lásku niet žiadnej teórie. Barbra so svojím zamatovým hlasom umocnila emocionálne vyznenie filmu a muzikálového doprovodu som sa nemohla nabažiť. Každú scénu, každý záchvev spevu či nežného pohľadu určenému tomu pravému, som vstrebávala po celé dve hodiny a nemohla uveriť, že pod rukou ženy vznikol taký silný ľudský príbeh.(27.7.2009)

Hezkej film. Barbra Streisand dobře zpívá, pár písniček je hezkých, občas je to i dojemné, ale především zde hraje ještě mladý, hodně dobře vypadající a jako vždy charismatický Mandy Patinkin. :) Objektivně by Jentl byla spíš na 2,5*, ale kvůli němu dám klidně tři, protože podle mého názoru táhl celý film.(18.6.2016)

Poctive natoceny film o zenske touze studovat, kdy tato vysada byla urcena pouze zidovskym muzum. Ac Streisand neposloucham, uznavam, ze je dobra zpevacka, hudebni slozky ve filmu jsou ale zbytecne. Jeji herecky vykon taky neni spatny, do te role se mi ale vubec nehodila a misty jsem mel problem se na ni divat. Patinkin dobry. Vim jiste, ze uz tento film nikdy neuvidim, ackoliv neni spatny.(6.10.2013)

• - Muzikál Yentl vznikol na základe krátkej poviedky amerického prozaika poľského pôvodu Isaaca Bashevisa Singera s názvom "Yentl the Yeshiva Boy". Snímok dokonca od samotného autora obdržal poklonu: „Pokiaľ je herec zároveň režisérom, producentom a scenáristom, musí byť veľmi múdry. Slečna Streisand bola vždy veľmi láskavá, stále prítomná, ale po Yentl sa tak trochu vytratila." (classic)

• - Všetky piesne vo filme naspievala Barbra Streisand (Yentl Mendel). (classic)

• - Amy Irwing byla za tuto roli nominovaná jak na Oscara za nejlepší, tak na Malinu za nejhorší výkon. (korndaddy)