Jentl

Yentl

Drama / Muzikál / Romantický

Velká Británie / USA, 1983, 132 min

Hezkej film. Barbra Streisand dobře zpívá, pár písniček je hezkých, občas je to i dojemné, ale především zde hraje ještě mladý, hodně dobře vypadající a jako vždy charismatický Mandy Patinkin. :) Objektivně by Jentl byla spíš na 2,5*, ale kvůli němu dám klidně tři, protože podle mého názoru táhl celý film.(18.6.2016)

Túžba po vedomostiach, to je niečo, čo sa dnes už veľmi nenosí. S touto túžbou mali ženy niekedy problém, keď bolo štúdium výsadou mužov. A nešlo asi len o židovskú komunitu, ktorej sa film venuje. Vo filme si viem odmyslieť otázku, prečo nikto nepoznáva v Jentl ženu, ale problém som mal s pesničkami, ktoré ma na to, že ide o muzikál, dosť otravovali. –––– Už po tisíce let mají muži a ženy jiné povinnosti... A neptej se proč! –––– Je to žena! Nemůže myslet sama za sebe!(15.11.2018)

Maso!! Když jedete s Yentl na jedné vlně, když víte, co cití a chápete její myšlenkový pochody, který jsou někdy naprosto mimo, máte vyhráno. Ta její situace se do mě trefila jako bomba vyslaná z děla. To, že "nothing´s impossible", že mám jít za tím, čím chci jít a s kým chci, je strašná perda do hlavy. Barbra zpívala div si nevyřvala hlasivky, snad si vyzpívala duši. A i když nedosáhla až do nebe, strašně mě tou svou kurevskou pílí a vytrvalostí dohnala div ne ke skoku z okna. Má to chyby, ale babrat se v nich je hloupý, zvlášť když se jedná o Streisandky životní téma i výkon. Nehci sahat až do nebe, mě stačí můj prostor, tam je to stejně nejhustější. Kde se ve mě ta uvědomělost bere, to fakt nevim...ba jo, viděl jsem Yentl a chci žít!!!!(24.8.2009)

"Jentl" - One (wo)man show Barbary Streisandovej. Prísne pravidlá ortodoxných Židov zakazujú ženám štúdium textov Talmudu. Je to čiste mužská výsada. Preto sa odvážna, ctižiadostivá deva musí prestrojiť za mládenca, aby mohla nastúpiť do tradičnej, uznávanej školy. Príheb je skutočne dobre vykreslený, taktiež aj zaujímavý. Ale na nosatú Streisandovú s krátkym, chlapčenským účesom, oblečenú v mužských šatách sa nedalo pozerať. Aj hluchonemý slepec by ihneď spoznal, že sa baví so starou štyridsať ročnou vydrou a nie s mladým študentom judaizmu. ***(22.2.2010)

Poctive natoceny film o zenske touze studovat, kdy tato vysada byla urcena pouze zidovskym muzum. Ac Streisand neposloucham, uznavam, ze je dobra zpevacka, hudebni slozky ve filmu jsou ale zbytecne. Jeji herecky vykon taky neni spatny, do te role se mi ale vubec nehodila a misty jsem mel problem se na ni divat. Patinkin dobry. Vim jiste, ze uz tento film nikdy neuvidim, ackoliv neni spatny.(6.10.2013)

• - Barbra Streisand si při natáčení zajela do Karlínského divadla na muzikál "Hello, Dolly", kde byla uchvácena hlavní rolí Laďky Kozderkové. (M.B)

• - Natáčelo se v Praze, Českém Krumlově, Roztylech - okres Chomutov.a v Žatci. V Źatci se přitom nefilmovalo náhodou, přestože jde o jinak velmi oblíbené filmové město. Babička Barbary Streisandové pocházela ze Žatce a bydlela v ulici, kde se natáčely scény s filmovými krámky, nedaleko synagogy. Při natáčení v Žatci bydlel štáb i s Barbarou v bývalém hotelu Družba na náměstí. (M.B)

• - Spoiler: Speváčka a herečka Barbra Streisand sa o túto látku zaujímala už v roku 1968 a výsledkom bol štyridsaťštyri stránkový námet na filmový scenár. K realizácii došlo podstatne neskôr, ale celý projekt sa ocitol v ohrození po neúspechu Nebeskej brány (1980), ktorá zaznamenala 40 miliónovú stratu a štúdio malo obavy, že židovský príbeh nebude dostatočne príťažlivý. Barbra ale zásadne zmenila záver príbehu, pretože v pôvodnej verzii sa Yentl kvôli kríze pohlavnej identity rozhodne predstavovať ako Anshel až do konca života. (classic)