Jentl

Yentl

Drama / Muzikál / Romantický

Velká Británie / USA, 1983, 132 min

Kdyby Barbara nezpívala, tak je to za pět hvězdiček! Nádherný entuziasmus při dosahování vlastního cíle, rozhodnost, bourání konvencí! Člověk musí Jentl fandit až do konce. Jdi holka, nedej se a ukaž jim to. Láska a manželství prostě nejsou jedinou náplní života a pokud cítíte, že chcete víc, tak musíte bojovat. K tomu ještě krásná zákoutí českých měst a dokonalý film je na světě.(6.3.2013)

Historii filmu Yentl jsem sledovala od dob natáčení v Čechách, kdy si Barbra český štáb nemohla vynachválit. Stejně tak ti, kdo jí byli přiděleni, se prý až na 5O cigaret denně nesetkali s takovou profesionalitou a přísností sama na sebe. A tak vznikl krásně dojemný film o židovské dívce, která se chtěla vzdělávat a protože to bylo jen pro chlapy, ostříhala vlasy, oblíkla kalhoty a vyrazila do školy, což bylo v pohodě do doby, než se zamilovala - do muže. Ve výčtu pochval nesmí chybět Mandy Patinkin, Amy Irving, krásná "červánková" kamera, písně...... nádhera.(12.3.2005)

Toto je jeden z filmů, které si nejlépe vychutnám, když na ně koukám sama. Nedoporučuji sledovat film nešťastně zamilovaným, je to jako otáčet nožem v ráně. Nejpůsobivější jsou zpívané monology. Nejsou to hudební vsuvky jako v jiných muzikálech, o kterých přemýšlíte, kdy už skončí, jsou to spíš nosné scény, které posunují děj dál. Kamera je velmi sugestivní. Když Avigdor vyleze z vody nahý, oslněný zezadu sluncem, zamilovávám se společně s Yentl.(5.1.2007)

To pořadí žánrů je správné, muzikál by to byl sám o sobě zvláštní, typický spíš jen naivnější dějovou linkou. Židovská komunita, žádné tance, zpívá jen Barbra Streisand, navíc pro sebe a zpívané pasáže jen podtrhují lyričtější místa v příběhu a vnitřní myšlenky Yentl. Spíš než o prvoplánově zapamatovatelné melodie jde o takový expresivnější chanson. Ten zato nádherně podtrhuje citovou stránku filmu, který je tak jako tak kouzelně a osobitě pojatý, že nějaké drobnosti a lapsy, třeba v podobě panoráma Karlova mostu s Pražským hradem při vjezdu do Lublinu, tentokrát milerád odpustím. Hodně ženský film.(3.2.2007)

Mám dojem, že filmy Streisandové-režisérky mají bohužel sestupnou tendenci. Tenhle je první a tudíž nejlepší. Je na něm znát, že Barbara námět dlouho vybírala a promýšlela a právě proto ji dokonale sedl. Zápletka je sice zbytečně prvoplánově feministická, ale působí v použitých prostředcích spolehlivě tak, jak má. Je to ukázka dobře a kvalitně odvedené práce (ikdyž ničeho víc). Yentl je film, na který se i opakovaně ráda podívám a neurazí to můj vkus.(20.3.2004)

• - Natáčelo se v Praze, Českém Krumlově, Roztylech - okres Chomutov.a v Žatci. V Źatci se přitom nefilmovalo náhodou, přestože jde o jinak velmi oblíbené filmové město. Babička Barbary Streisandové pocházela ze Žatce a bydlela v ulici, kde se natáčely scény s filmovými krámky, nedaleko synagogy. Při natáčení v Žatci bydlel štáb i s Barbarou v bývalém hotelu Družba na náměstí. (M.B)

• - Muzikál Yentl vznikol na základe krátkej poviedky amerického prozaika poľského pôvodu Isaaca Bashevisa Singera s názvom "Yentl the Yeshiva Boy". Snímok dokonca od samotného autora obdržal poklonu: „Pokiaľ je herec zároveň režisérom, producentom a scenáristom, musí byť veľmi múdry. Slečna Streisand bola vždy veľmi láskavá, stále prítomná, ale po Yentl sa tak trochu vytratila." (classic)

• - Barbra Streisand získala ako prvá žena ocenenie Zlatý Glóbus súčasne v kategórii "Najlepší film - muzikál alebo komédia" a "Najlepšia réžia". (classic)