Jentl

Yentl

Drama / Muzikál / Romantický

Velká Británie / USA, 1983, 132 min

Příšerně přeslazená limonáda, navíc s feministickou a pro mě uhozenou zápletkou (nikdo si nesplete 40letou babu s mladým klukem). Navíc se tu furt zpívá a rovněž šíleně sladce... to už není ani pop, to je jeden šílený cajdák vedle druhýho. Streisandová nezná míru bohužel ani v herectví, ani v režii, šíleně tlačí na pilu. Objektivně to kvalitní film je, ale mě to prostě nijak až na pár detailů nechytilo a chvílemi jsem umíral nudou.(5.4.2009)

Túžba po vedomostiach, to je niečo, čo sa dnes už veľmi nenosí. S touto túžbou mali ženy niekedy problém, keď bolo štúdium výsadou mužov. A nešlo asi len o židovskú komunitu, ktorej sa film venuje. Vo filme si viem odmyslieť otázku, prečo nikto nepoznáva v Jentl ženu, ale problém som mal s pesničkami, ktoré ma na to, že ide o muzikál, dosť otravovali. –––– Už po tisíce let mají muži a ženy jiné povinnosti... A neptej se proč! –––– Je to žena! Nemůže myslet sama za sebe!(15.11.2018)

To, že Barbra vie spievať a má nádherný hlas so širokým rozsahom, vie snáď každý .... To však boli veci, ktoré mi na Yentlovi vadili. Tie melodramatické samomluvné piesne len "osladzovali" celý príbeh. Ten však žiadne dochucovadlá nepotreboval ... Barbra Streisand tu spolu s Mandym Patinkinom podali nadštandardný herecký výkon a Barbra sa zároveň prezentovala ako schopná režisérka, spoluscénaristka a herečka . Aj keď ju vcelku nemusím, neubránil som sa miernemu úsmevu na perách v prípadoch detailných záberov na jej mužskú podobu a v duchu som dumal nad tým, či je krásne škaredá alebo škaredo pekná ....(24.4.2007)

Nevím, jestli to platí pro každého, ale v každém případě já mám několik málo zpěváků, jejichž hlas se mě dotýká téměř fyzicky. Jejich zpěv vnímám a slyším jakoby celým tělem. A jednou z nich je právě Barbra Streisand. Hlavně hudební stránka filmu je pro mě neopakovatelná a nikdy nezapomenu na pocit, který ve mě vyvolaly písničky "Papa" a "Piece od Sky". Pokud se Vám film líbil, doporučuju zkusit koncert Barbry Streisand z roku 2001, na kterém zpívá směsku z tohoto filmu, ale - na plátně na scéně běží fragmenty filmu i s hudbou, do toho Barbra zpívá druhý hlas a do toho ještě neuvěřitelně nadaná asi 12letá holčina hlas třetí. Nemá to chybu. Zajímavost: točeno v Česku, hlavně v Českém Kromlově a Praze.(12.3.2005)

Barbra je moje favoritka a Yentl na mě zapůsobil hlavně svou překrásnou hudbou, kterou Streisandová opět dokazuje, že je nejen dobrá herečka, režisérka a producentka, ale taky že má v hrdélku zlato. Příběh o židovské dívce, která si jde i přes konvence a tradice za svým, se mi moc líbil a strašně jsem držela palce okouzlujícímu Mandymu Patikinovi, aby se konečně do Barbry, toužící po vědění a převlečené za studenta, zamiloval. Což se také, díkybohu a budiž to scénáři odpuštěno, stalo. Go, Barbra, go!(10.1.2006)

• - Zdeněk Troška nosil tajně Barbře Streisandové (Jentl) české větrníky, které si velmi oblíbila, ale jelikož ji neustále hlídala její asistentka, musela větrníky jíst tajně. (Standey)

• - Muzikál Yentl vznikol na základe krátkej poviedky amerického prozaika poľského pôvodu Isaaca Bashevisa Singera s názvom "Yentl the Yeshiva Boy". Snímok dokonca od samotného autora obdržal poklonu: „Pokiaľ je herec zároveň režisérom, producentom a scenáristom, musí byť veľmi múdry. Slečna Streisand bola vždy veľmi láskavá, stále prítomná, ale po Yentl sa tak trochu vytratila." (classic)

• - Zdeněk Troška hrál doublera Mandy Patinkina. (M.B)