Reklama

Reklama

Konec stalinismu v Čechách

  • angličtina The Death of Stalinism in Bohemia
Animovaný / Krátkometrážní
Velká Británie / Československo, 1990, 10 min

Režie:

Jan Švankmajer

Scénář:

Jan Švankmajer

Kamera:

Svatopluk Malý

Busta J. V. Stalina rodí císařským řezem dějiny komunistické ideologie a moci v Československu. Tak přibližně vypadá originální zkratka minulosti i současnosti v prvním polistopadovém filmu Jana Švankmajera. Nepopsatelná smršť jeho metafor a asociací plynule přechází mezi animací a dokumentem a míří na všechny smysly i do sféry podvědomí. Výsostně surrealistické dílo nám zároveň dává pocítit, jak bizarní byla a může být sama takzvaná realita. (NFA)

(více)

Recenze (70)

klichem 

všechny recenze uživatele

Niekomu kto nezažil tú dobu (ako napr. ja) tento krátkometrážny film príde ako dielo psychicky narušeného človeka. Musím však uznať, že symboliku akú použiva Švankmajer som ešte nevidela. Je to nápadité no pre mna už veeľmi neaktuálne, A k tomu v roku 1990 by som čakala aj lepšie prevedenie. Myšlienka filmu by mala silno valcovať aj tieto nedostatky - u mňa to však tento dojem nevyvolalo. ()

gjjm 

všechny recenze uživatele

Vymknuta z kloubů doba šílí... Na ploše deseti minut je tu pološíleným švankmajerovským způsobem podáno vše podstatné o šílené komunistické epoše. Samozvanost dělnických vůdců, debilní písničky, překabátění, popravy. Válečky na maso i střelba i spartakiády, oči tajné policie, které se proloupávají z mrtvých soch... i ten podivný způsob, jakým komunismus skončil. Chcete se podívat? http://www.youtube.com/watch?v=V1BEJIoh_D8 ()

Reklama

Marigold 

všechny recenze uživatele

Vynikající metafora komunismu, která je podstatná přesně tím, co nezobrazuje explicitně - nejsou to ani symboly vůdců. ani zmagořelé masy lidu, ale právě ty tajemné ruce chirurga-demiurga, které jsou skutečnou temnotou Švankmajerova snímku. Kdo je to? Snad Velký druhý v lacanovském pojetí, ono temné nesymbolizované místo Skutečnosti, které nás žene do náruče všemožných totalit a jejich ikonických tváří. Velký druhý nemá tvář ani tělo, přesto hněte naši existenci... Možná se tak v důsledku nejedná ani tak o poznamenání transformace fantomem totalitarismu, ale o poznamenání jakékoli lidské snahy o pokrok směrem k pravdě tímto "neexistujícím" fantomem. ()

MarekT 

všechny recenze uživatele

Potom, co jsem se podíval podruhé (sledoval jsem po sobě), se musím přiklonit k čtyřem hvězdám. Jsou tu sice vtipy geniální - například symbolická lebka rozežírající plakáty, pitva Stalinovy busty nebo (a to mě na rok vzniku celkem překvapilo) satira na naši společnost, která ráda tehdy nosila vlastenecké motivy. Jenomže na druhou stranu plastelínoví pionýři jsou trošku mimo, stejně tak přehnaný je graf plánu a trochu jsem nepochopil zařazení písně "Kávu si osladím". Přesto však Švankmajer dokázal, že má cit pro hororové scény (myslím tu operaci, ale to berte trochu s nadsázkou :-)) a opravdu břitkou politickou satiru, díky které jsem si ještě více uvědomil, jak velké břečky jsou dnešní pořady typu Politická střelnice. ()

MM_Ramone 

všechny recenze uživatele

Švankmajerove porevolučné umelecké zobrazenie ťažoby krutej totality, ktorá dusila náš národ dlhé roky je bravúrnym dielom. Pôsobivý film s jeho jedinečnými animáciami. Je možné, kebyže som Angličan, Američan, Nór, Austrálčan, skrátka človek, ktorý nezažil desivú absurditu komunistického režimu, že by moje hodnotenie asi nebolo sto percentné. Ale dávam plný počet tomuto krátkemu snímku aj ako protiváhu nepochopiteľne vysokých hodnotení socialistických sračiek, ktorých sa na csfd dostalo od pár uživateľov. Keď môže niekto oceniť napríklad Majora Zemana piatimi hviezdami, tak ja dávam s kľudným svedomím rovnaký počet "Koncu stalinizmu v Čechách". ***** ()

Galerie (10)

Reklama

Reklama