Konec stalinismu v Čechách

Scénář:

Jan Švankmajer

Kamera:

Svatopluk Malý

Busta J. V. Stalina rodí císařským řezem dějiny komunistické ideologie a moci v Československu. Tak přibližně vypadá originální zkratka minulosti i současnosti v prvním polistopadovém filmu Jana Švankmajera. Nepopsatelná smršť jeho metafor a asociací plynule přechází mezi animací a dokumentem a míří na všechny smysly i do sféry podvědomí. Výsostně surrealistické dílo nám zároveň dává pocítit, jak bizarní byla a může být sama takzvaná realita. (NFA)

boombang

Husák s rohlíky nemá chybu, jinak to už ale působí trochu zastarale a nemá to tu sílu jako po sametové revoluci. Jako varování to má ovšem trvalou platnost. ()

klichem

Niekomu kto nezažil tú dobu (ako napr. ja) tento krátkometrážny film príde ako dielo psychicky narušeného človeka. Musím však uznať, že symboliku akú použiva Švankmajer som ešte nevidela. Je to nápadité no pre mna už veeľmi neaktuálne, A k tomu v roku 1990 by som čakala aj lepšie prevedenie. Myšlienka filmu by mala silno valcovať aj tieto nedostatky - u mňa to však tento dojem nevyvolalo. ()

Raphaell

Švankmajer neřeže jen mrtvé tělo Stalina, tne přímo do živého. Nebylo mi veselo z pohledu na nás samé, na náš „národ“. Kdo chce, uvidí v tomhle geniálním kraťasu mnoho, kdo nechce, nebo nezná historické souvislosti, uvidí jen ujetou slátaninu, hliněné panáčky na výrobní lince, zmačkané a znovu narovnané plakáty starých pánů, klíče a české vlajky všude. ()

kubilov

Jan Švankmajer na nic nečekal a rok po Sametu vytvořil dílo, na které čekal takovou dobu. Dílo, který mu jeho rudí nepřátelé nemohli zcenzurovat a dílo, ve kterém jim to dal všechno sežrat. ()

Sunwise

Tak tohle byla výborná zkratka, která si dala za cíl vystihnout - jak název naznačuje - průběh a pád komunismu v Čechách. Člověk neznalý historických souvislostí by myslím nic nepochopil, ale já (jako znalá tak průměrně) jsem se dobře bavila, i když některé výjevy byly docela děsivé - třeba panáčci z hlíny - uplácaní, a znovu uhnětení aby bylo možné uplácat další panáčky a tak pořád dokola. ()

diogenés

mytí rukou, pláč dítěte a pohlavek gotwallda, proměna gustava za popěvků slavíka aneb 'idiota hudby' , varšavské válečky na těsto, vlajka vítězí....kam kráčíš... ()

wopizura

Přidala jsem do galerie nějaké fotky z natáčení v Nerudovce (snad budou brzy schválené) Je na nich převážně animátor Bedřich Glaser a na jedné je i Švankmajer. ()