Jídlo

Československo / Velká Británie, 1992, 16 min

Jan Švankmajer

Jan Švankmajer

Svatopluk Malý

Surrealistické výrazové prostředky slouží zcela nesurrealistickým účelům. Napoprvé může Jídlo šokovat i znechutit, ale z toho jeden vyroste, pak se nějakou dobu baví vymýšlením interpretací a nakonec v něm třeba zůstane pocit, že je to sice ohromně povedená, zkušeně provedená a vůbec ne plytká, ale přece jen hlavně hříčka.(3.1.2013)

Kapitoly odlišné jako voda a oheň. Snídaně těžká a zároveň lehká, záleží na tom, z jakého pohledu se to vezme. Člověk jako automat? No, nechtěl bych vidět ty vnitřnosti. Při 2. zopakování už vědomost pointy začala nudit, takže jen průměr...3*. Zato oběd byl velmi vydatný, jak porcí, tak zážitkem. Rčení "jste to co jíte" se zde zároveň mění i na "jíte toho kým jste", noblesa v podání Krause s chudobou Pavla Marka byla předvedena ukázkově, ovšem to, co mě rozsekalo, byla závěrečná pointa...5*. Večeře mě nestihla řádně nasytit, byla příliš krátká a řekl bych dodělaná do poloviny. Šulín a kozy stály za to, ale pak rup, a už byl konec...2* Celkem 65%.(3.11.2016)

Hmm, klobouk dolů nad nápadem, první a třetí část (Snídaně a Večeře) byly opravdu super, vitpné a děsivé tak jak to Švankmajer umí, a taky trochu nechutné... Oběd mi přišel trochu moc dlouhý, takže se výborný nápad lehce rozplil... ale celkově spojitý celek, který vypráví o vztahu člověka k jídlu a skrze jídlo k sobě samému.(29.7.2008)

Jídlo (nebo spíš žrádlo?) obvykle hraje ve Švankmajerových filmech výraznou roli, takže nepřekvapí, že mu jeden film věnoval celý. U snídaně, oběda i večeře přitom přišel s originálními nápady, které pasují k jeich obvyklým rolím: Snídaně je taková každodenní rutina, trochu i nuda, kdo by také pořád vymýšlel něco nového? Oběd je považován za hlavní jídlo dne, takže by měl být vydatný (předehra k Otesánkovi?). Večeře, to by mohlo být něco extra, třeba nějaká opravdu neobvyklá kulinářská specialita. A leckterého diváka u toho přejde chuť k jídlu. ;-)(31.12.2011)

Všichni jsem jen stroje fungující na jídlo, aneb hamty hamty, ať mám víc než tamty, aneb nakonec stejně dožereme sami sebe, nebo-li krátkometrážní diktát od mistra krátkometrážních diktátů. Originalita, nekompromisní osobitost ztvárnění, undergroundové absurdno a skvělý humorný nádech. Jan Švankmajer je mistr svého oboru.(24.5.2013)

• - Jako dítě byl Jan Švankmajer poněkud neduživý a dospělí jej do jídla nutili. Tato zkušenost se v něm hluboce usadila a v dospělosti se trasformovala v jakousi zvrácenou obsesi jídlem - projevuje se téměř ve všech jeho filmech a vrcholí právě ve snímku s příznačným názvem Jídlo. (Zuzanyje)

• - Ve filmu je v jednom ze záběrů zachycena dnes již těžko představitelná cena 9 Kčs za párek s hořčicí, půl krajíce chleba a pivo. (ledofredo)