Jídlo

Animovaný / Krátkometrážní / Komedie
Československo / Velká Británie, 1992, 16 min

VOD (1)

Animovaný film Jana Švankmajera o věčné pažravosti lidstva. V animovaném snímku Jídlo Jan Švankmajer svým typickým fantaskním výtvarným vyjádřením ironicky nahlíží na věčnou pažravost lidstva a pomíjivost života. V tomto snímku z roku 1992 výtvarník a režisér kombinuje, podobně jako dalších svých filmech, animaci s živými herci. Ve filmu si zahrál Jan Kraus, Ludvík Šváb, Pavel Marek, Jaromír Kallista a Karel Hamr. (Česká televize)

MarekT

Trochu mi to připomíná Byt, nicméně pokud mám srovnat kvalitu s tímto filmem, první jmenovaný pokulhává. Dle mě nejlepší Švankmajerův krátkometrážní film, kde mě nejvíce pobavila část všežravá s Janem Krausem, a kterému z hlediska výsledného hodnocení neublížila ani závěrečná slabší část. No a vím také, že se říká, že lidé nejsou stroje, ale přesto po tomto filmu mám určité pochybnosti, fungovat by to totiž mohlo... P.S. Sledování jsem si schválně načasoval na včerejší večeři a překvapivě jsem žádný naturalistický pocit nezachytil. ()

dzej dzej

Člověk a jídlo, člověk jako jídlo, jídlo jako člověk. Tři krátké etudy na téma obžerství, což je (jak známo) jeden ze sedmi smrtelných hříchů. V první části nahlížíme na obžerství z hlediska jeho zautomatizovanosti, strojovosti. Ve druhé z hlediska evoluce (lépe stolující „vyspělejší“ hrdina zabíjí a pojídá toho druhého). Ve třetí části se pak setkáváme s vrcholnou formou obžerství – autokanibalismem. ()

Forsetino

Zajímavý snímek jednoho z českých guru moderního surrealismu, který svou tvorbou zasáhl i zahraničí. Kvalitu snímku zhodnotit neumím, a tak jí hodnotit nebudu. Snídaně byla zajímavým rozjezdem, oběd byl překvapující a večeře šokující. Nejdřív jsem měl chuť, pak mě chuť přešla a nakonec jsem cítil odpor jíst. Co autora motivovalo si můžete přečíst zde. A kdo by měl zájem, tak snímek je ke shlédnutí zde. ()

easaque

+4* Když už mám Švankmajera mezi mými oblíbenými režiséry, tak jsem si dal za úkol okomentovat jeho dílka. Jídlo patří k posledním jeho kraťasům a jsou v něm použity všechny známé techniky z dřívějška. Já ho nepovažuji za jeho nejlepší surrealistickou práci, ale na 4 hvězdy to má. Nezkušeným doporučuji a přeji dobrou chuť. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()

Hem.m

Co nás tyto příběhy naučili? První. Nás nenaučil vůbec ničemu.. Druhý. Nás naučil tomu, že pokud necháme zákazníky (štangasty) v hospodě či restauraci hladovět, tak nám sežerou celý nábytek a vybavení a pak se pojí navzájem.. Třetí. Nás naučí tomu, že máme jíst hodně zeleniny a ovoce a taky tomu, že někdo je schopen sníst vlastní penis.. Tento film, jsem si pouštěl u jídla, jelikož mi to bylo doporučeno, však nezasmál jsem se ani jednou, zato kolikrát jsem se pozvracel raději říkat nebudu.. Nejspíš nejsem hoden pochopit tohoto génia a tak to asi nikdy nedocením, ale akceptuji, že se to někomu může líbit. (PS: Tento film mi připomněl film Jedna ruka netleská..) ()

• Keď si muž počas raňajok utrie tvár servítkou, zmiznú mu okuliare. (Cybershot)
  • Jako dítě byl Jan Švankmajer poněkud neduživý a dospělí jej do jídla nutili. Tato zkušenost se v něm hluboce usadila a v dospělosti se trasformovala v jakousi zvrácenou obsesi jídlem - projevuje se téměř ve všech jeho filmech a vrcholí právě ve snímku s příznačným názvem Jídlo. (Zuzanyje)
  • Ve filmu je v jednom ze záběrů zachycena dnes již těžko představitelná cena 9 Kčs za párek s hořčicí, půl krajíce chleba a pivo. (ledofredo)