Jídlo

Československo / Velká Británie, 1992, 16 min

Jan Švankmajer

Jan Švankmajer

Svatopluk Malý

Tak to byla opravdu zdařilá Švankmajerovská komedie z prostředí gastronomických chuťovčiček. Neuvěřitelně vyšperkované chody, dá se říct až ujeté nápady jak ztvárnit snídani, oběd a večeři. Nejvíce pobavil asi oběd, Kraus má opravdu vytříbený apetit ... nu což když je hlad tak je hlad. Po zhlédnutí večeře mě přešla chuť i na večeři :-))(20.9.2013)

Jan Švankmajer je člověk se kterym bych na jídlo nešel, prt kdybych věděl, co se mu při tom honí v hlavě...jelikož už interpretovali jiní, tak nemá cenu dál rozvádět stotožňuju se s komentářem dzej dzej /edit:akorát u večeře je hezky vidět, jak pro někoho může být příprava jídla mnohem důležitější než jídlo samotné a pak už je mu úplně jedno, co vlastně jí...(29.5.2008)

Jídlo (nebo spíš žrádlo?) obvykle hraje ve Švankmajerových filmech výraznou roli, takže nepřekvapí, že mu jeden film věnoval celý. U snídaně, oběda i večeře přitom přišel s originálními nápady, které pasují k jeich obvyklým rolím: Snídaně je taková každodenní rutina, trochu i nuda, kdo by také pořád vymýšlel něco nového? Oběd je považován za hlavní jídlo dne, takže by měl být vydatný (předehra k Otesánkovi?). Večeře, to by mohlo být něco extra, třeba nějaká opravdu neobvyklá kulinářská specialita. A leckterého diváka u toho přejde chuť k jídlu. ;-)(31.12.2011)

V pixilaci je Švankmajer absolutně nepřekonatelný. I zde tento způsob animace použil a je nám představen v celé své kráse, především nasnímání a animace živých herců je naprosto kouzelná. Jeden chod lepší než druhý, u snídaně Švankmajer jen tak lehce brnká po povrchu, u oběda trochu přitvrzuje a večeře je již vyslovený hardcore. Teď mě napadlo, co si dám k jídlu, lednice prázdná, asi si půjdu něco uříznout :o).(14.10.2007)

Kapitoly odlišné jako voda a oheň. Snídaně těžká a zároveň lehká, záleží na tom, z jakého pohledu se to vezme. Člověk jako automat? No, nechtěl bych vidět ty vnitřnosti. Při 2. zopakování už vědomost pointy začala nudit, takže jen průměr...3*. Zato oběd byl velmi vydatný, jak porcí, tak zážitkem. Rčení "jste to co jíte" se zde zároveň mění i na "jíte toho kým jste", noblesa v podání Krause s chudobou Pavla Marka byla předvedena ukázkově, ovšem to, co mě rozsekalo, byla závěrečná pointa...5*. Večeře mě nestihla řádně nasytit, byla příliš krátká a řekl bych dodělaná do poloviny. Šulín a kozy stály za to, ale pak rup, a už byl konec...2* Celkem 65%.(3.11.2016)

• - Jako dítě byl Jan Švankmajer poněkud neduživý a dospělí jej do jídla nutili. Tato zkušenost se v něm hluboce usadila a v dospělosti se trasformovala v jakousi zvrácenou obsesi jídlem - projevuje se téměř ve všech jeho filmech a vrcholí právě ve snímku s příznačným názvem Jídlo. (Zuzanyje)

• - Ve filmu je v jednom ze záběrů zachycena dnes již těžko představitelná cena 9 Kčs za párek s hořčicí, půl krajíce chleba a pivo. (ledofredo)