Jídlo

Československo / Velká Británie, 1992, 16 min

Jan Švankmajer

Jan Švankmajer

Svatopluk Malý

Trochu mi to připomíná Byt, nicméně pokud mám srovnat kvalitu s tímto filmem, první jmenovaný pokulhává. Dle mě nejlepší Švankmajerův krátkometrážní film, kde mě nejvíce pobavila část všežravá s Janem Krausem, a kterému z hlediska výsledného hodnocení neublížila ani závěrečná slabší část. No a vím také, že se říká, že lidé nejsou stroje, ale přesto po tomto filmu mám určité pochybnosti, fungovat by to totiž mohlo... P.S. Sledování jsem si schválně načasoval na včerejší večeři a překvapivě jsem žádný naturalistický pocit nezachytil.(26.5.2009)

Mám taký pocit, že u Švankmajerovcov mali nejaké kulinárske problémy a malý Janíček sa ako decko nikdy poriadne nenajedol. Túto detskú traumu preniesol do takmer každého svojho diela a snaží sa nám nanúniť dojem, že robí alegórie na konzumnú spoločnosť :) Samozrejme môže byť všetko inak. Kraus je ako kanibal maximálne presvedčivý a neviem, čo z toho vyplýva.(9.8.2015)

Veľmi zvláštny film. Ide aj o úplne prvé dielo, ktoré som od českého filmára Jana Švankmajera videl. Surrealistický pohľad na tri hlavné chody počas dňa. Animácia a celkovo spracovania je veľmi zaujímavé. Kombinácia živých hereckých výkonov a stop-motion. Tiež sa mi páči ako je to rozdelené na jednotlivé časti dňa. Každá z nich je jedinečná a hlavne neskutočne originálna. Tento snímok má v sebe veľmi čudný humor. Bizarne vyzerajúce scény s perfektne zladenými zvukovými efektami a hudbou. Príbeh, ktorými niekde vo svojej hĺbke ukrýva posolstvo, pochádzajúce zo života samotného režiséra.(10.3.2019)

• Godhaj

Intelektuálně je to možná na výši, možná je to vysoce umělecké, ale mě se to popravdě nelíbilo až tak, že se mi to hnusilo. Jednotlivé příběhy se za každou cenu snaží být šokující a provokující, to je však ale vše. Celou dobu jsem trpěl nehoráznou nudou, ze které mě nevytrhly ani vizuální (nechutné) nápady. Přesto, že je vidět, že si na tomto díle autor skutečně vyhrál, nemůžu dát za můj zážitek vyšší hodnocení než odpad(2.2.2011)

1. část 4* - po Tma / Světlo / Tma už jsem nad Švankmajerem málem lámal hůl, ale první část Jídla je prostě super. Konečně Švankmajer dokázal ten svůj osobitý styl přetavit do něčeho, co mě dokázalo zaujmout a místy i zakroutit hlavou nad skvělým provedením. 2. část 3* - opět nesmírně osobité a povedené, ale tentokrát už mi celkový nápad nepřišel tak dobrý a nosný jako v případě první části, ale za poslední "badass" pohled Jana Krause jsem ochotný uvažovat o přidání čtvrté * :D 3. část 2* - tak aspoň tady Švankmajer nezklamal a opět se se mnou totálně minul___podtrženo sečteno - 3*(2.3.2010)

• - Ve filmu je v jednom ze záběrů zachycena dnes již těžko představitelná cena 9 Kčs za párek s hořčicí, půl krajíce chleba a pivo. (ledofredo)

• - Keď si muž počas raňajok utrie tvár servítkou, zmiznú mu okuliare. (Cybershot)

• - Jako dítě byl Jan Švankmajer poněkud neduživý a dospělí jej do jídla nutili. Tato zkušenost se v něm hluboce usadila a v dospělosti se trasformovala v jakousi zvrácenou obsesi jídlem - projevuje se téměř ve všech jeho filmech a vrcholí právě ve snímku s příznačným názvem Jídlo. (Zuzanyje)