Jídlo

Československo / Velká Británie, 1992, 16 min

Jan Švankmajer

Jan Švankmajer

Svatopluk Malý

První Švankmajer, který v mých očích dokázal vyplout z vod povrchnosti a konečně nám naservírovat opravdový zážitek. Jiná jeho díla jsou hezká jen na povrchu a schovávají svoji plytkost za bizarně krásné surrealistické pozlátko, bez jakékoli hloubky a jakéhokoli poselství. __ Nejvíce se mi líbila paralela ke konzumní společnosti, silné čtyři hvězdy.(20.11.2018)

Tak to byla opravdu zdařilá Švankmajerovská komedie z prostředí gastronomických chuťovčiček. Neuvěřitelně vyšperkované chody, dá se říct až ujeté nápady jak ztvárnit snídani, oběd a večeři. Nejvíce pobavil asi oběd, Kraus má opravdu vytříbený apetit ... nu což když je hlad tak je hlad. Po zhlédnutí večeře mě přešla chuť i na večeři :-))(20.9.2013)

Tak na tenhle film jsme se dívali taky ve výtvarce. Sice kdyby mi někdo předložil přede mě takovou snídani, oběd nebo večeři, tak bych ji asi nejedl, ale film byl natočenej doopravdy dobře. Nejvíc se mi asi líbila večeře, potom snídaně a oběd byl docela nudný. Za oběd hvězdička dolů, jinak tohle byl geniální filmeček a vidět Krause tak mladého je taky docela sranda. 80%(22.5.2012)

Švankmajer, opět jeho surrealismus, metaforické vyjadřování a úmyslně přepálená, bizarní animace. Se snídaní jsem skvěle nastartoval svůj den - člověk se může v klidu nasytit, ale pak se musí pro dalšího obětovat a dočasně ze sebe udělat automat, všichni jsou eventuálně spokojeni, ale jeden bude vždy sloužit. Na obědě jsem si také pochutnal, přestože číšník mě ignoroval, v okolí se dá vždy najít něco k snědku. A to završení mě doslova ZABILO. ovšem k penisu na večeři už jsem raději řekl "ne, děkuji". 8/10(19.9.2008)

Švankmajer si pro nás připravil opravdu gurmánsko-lahůdkový snímeček, při kterém se nejednomu fandovi jeho tvorby budou možná i sbíhat sliny nad takovými delikatesami, jaké si pro nás připravil. Snídaně celkem ušla, ale spíš jsem se bavil u Krause a jeho parťáka, kterak se nemohli dočkat obědu, až začali žrát všechno, co měli na sobě i u sebe. No a speciální večeře? Kanibalové museli znalecky přitakávat a taková variace na „španělský ptáček“…(17.3.2020)

• - Jako dítě byl Jan Švankmajer poněkud neduživý a dospělí jej do jídla nutili. Tato zkušenost se v něm hluboce usadila a v dospělosti se trasformovala v jakousi zvrácenou obsesi jídlem - projevuje se téměř ve všech jeho filmech a vrcholí právě ve snímku s příznačným názvem Jídlo. (Zuzanyje)

• - Ve filmu je v jednom ze záběrů zachycena dnes již těžko představitelná cena 9 Kčs za párek s hořčicí, půl krajíce chleba a pivo. (ledofredo)

• - Keď si muž počas raňajok utrie tvár servítkou, zmiznú mu okuliare. (Cybershot)