Vzkaz na zdi záchodků

• USA Words on Bathroom Walls (více)

Adamovi (Charlie Plummer), studentovi střední školy, je diagnostikována schizofrenie, což zapříčiní odchod z jeho dosavadní školy jen pár měsíců před maturitou. Po přijetí na novou křesťanskou školu se seznámí s dívkou jménem Maya (Taylor Russell), s níž se po dlouhé době cítí lépe. Vydrží nově získaný pocit radosti dlouho nebo se na scéně znovu objeví zákeřná nemoc, která pohltí všechny šťastné myšlenky? (Tereza_T)

Trailer 1

Aljak

Mám z toho zmiešané pocity. Téma o dospievajúcom Adamovi, ktorého život ničí schizofrénia, bola vynikajúca a plná potenciálu. Ten bol do veľkej miery aj využitý, akurát to pôsobilo v mnohých ohľadoch veľmi rozpačito a niektoré Adamove rozhodnutia mi prišli veľmi arogantné, až sebecké. Ťažko sa vcítiť do jeho emocionálnej roviny, ale nemal som pocit, že by všetko riadili len tie schizofrenické impulzy. Miestami mi ho bolo ľúto, no zároveň mi išlo jeho správanie na nervy. A tie vizuálne vsuvky čiernych démonov, to mi tiež skôr prišlo na škodu ako na úžitok. Každopádne, tento film so sebou nesie skutočne kvalitné posolstvo - akurát ten štýl nebol zrovna to, čo by som od takejto témy očakával. ()

Arsenal83

Počúvať hlasy v hlave asi nebude nič príjemné, jeden nemenovaný premiér stredoeurópskej krajiny by o tom vedel povedať svoje. Určite to nie je nič ľahké, len film nešiel tým smerom, kam by som si želal. Bolo to skôr o chlapcových problémoch, ako o nejakej romanci, a asi to bolo aj hlavným účelom, ukázať, aké utrpenie takýto človek zažíva. Film teda na jednej strane vzbudzuje solidaritu, na strane druhej dáva potvrdenie, že ľudia s podobnými problémami nemôžu viesť štát. ()

buchannon

Opravdu kouzelný film, který si mě okamžitě získal. Pacienti se schizofrenií to mají neskutečně těžké a často je okolí nechápe anebo se jich bojí. Jsem na tom tak trochu podobně jako Adam, i když obrazové halucinace zde zpodobněné byly zřejmě dost přehnané. Tenhle film mi připomněl některé skvělé nezávislé filmy z přelomu tisíciletí a taky je v něčem podobný snímku "Můj bratr Tom" z roku 2001. Na rogerebert.com bylo mj. napsáno: "Příběhy o teenagerech jsou obzvláště přesvědčivé, protože boje dospívání jsou univerzální; jsou neodmyslitelně zvýšené a proto neodmyslitelně dramatické." To je určitě pravda, proto mám tyto příběhy tolik v oblibě. ()

silentname

Tu máme ďalší film, ktorý som už nejaký čas odkladal a sľuboval si, že sa k nemu reálne dostanem. Takých mám odložených už celkom dosť. A v niektorých prípadoch už ani neverím, že si niekedy nájdem vôbec čas ich pozrieť. Najmä s tým koľko noviniek pravidelne vychádza. Ale to je na úplne inú debatu. "Words On Bathroom Walls" v jadre funguje ako celkom slušná dráma o chalanovi trpiacim schizofréniou. No myslím si, že ak chcete reálne silný film o človeku trpiacom schizofréniou, ktorý vidí postavy, ktoré reálne neexistujú, tak si radšej pozrite film "A Beautiful Mind". To je film, ktorý túto tému zachytil oveľa silnejšie, lepšie a zaujímavejšie. "Words On A Bathroom Wall" v jadre je len klasická teen americká dráma, ktorá rieši typické veci, ktoré poznáme už z iných filmov. Aby som však Thora Freudenthala a Nicka Navedu nezatracoval, tak poviem, že svoju prácu odvádza dobre. Má celkom okey hlavného hrdinu, dobré vedľajšie postavy a niekoľko skvelých momentiek, ktoré stojí za to vidieť. V jadre tu máme dobrú story s dobrými postavami, no filmu trošku chýba niečo, čo by z neho urobilo niečo viac než klasickú teen drámu. Pretože viete mnoho veci predpokladať a tak sa zaujímavý film stáva predvídateľným. A to nie je správna cesta. Zaujímavé by bolo vidieť postavy v jeho hlave nejako lepšie komunikovať. Dať im niečo, čo by z nich urobilo ľudí, pri ktorých by nám nebolo od začiatku jasné, že sú len v jeho hlave. Pravdou síce je, že sa mi páči AnnaSophia Robb, ktorá jednu z týchto postáv hrá, a jeho temná časť, ktorá miestami pôsobí ako keby sme sa ocitli v horore, no v jadre som od nich čakal viac. Mnohé skutočné postavy sú zaujímavejšie. Ako napríklad farár na jeho katolíckej škole, jeho mama, jeho nevlastný otec, alebo Mayina rodina. Tieto postavy reálne pridávajú niečo do celkového príbehu a stojí vďaka nim na dobrých základoch. A niektoré halucinácie sú veľmi dobre spracovaná. Ako scénka v riaditeľni, kde všetko okolo horí. Alebo keď Adam na spomínaných záchodoch bude vidieť všetky svoje negatívne myšlienky. Tie časti sú skvelé. Zaslúži si film pozornosť? Určite. Ale len v prípade, že ste už mali možnosť vidieť "A Beautiful Mind". Pretože ak nie, tak ten film odporúčam vidieť oveľa viac. Hodnotenie: B ()

Happens

Můj kamarád má paranoidní schizofrenii. Sdělil mi dost z jeho světa. Musím říct, že film pracuje s poměrně dost velkou přesností. Nicméně i tak byl film hodně utahaný, hlavní hrdina těžce nesympatický puberťák s věčně protáhlou hubou, co sbalí nejkrásnější a nejchytřejší bábovku na škole..(?) Aha. Proč ne. Film je taková těžká Amerika, ale navzdory všemu jsem měl na konci troooochu slzičky, za což tleskám režisérovi. ()