Samsara

• Česko Sansára (více)
Itálie / Francie / Indie / Německo, 2001, 138 min

Mladý budhistický mnich Tashi se po letech strávených v klášteře a meditacích rozhodne oženit s mladou dívkou Pemou a žít s ní na vesnici. Život mimo klášter je ale mnohem složitější než si myslel. Poznává sexuální vášeň, žárlivost, nevěru, zradu, mstu a bídu. Sám musí hledat odpověď na věčnou otázku, zda je důležitější zasvětit svůj život duchovnu (meditacím), nebo žít obyčejným životem plným emocí a citů, ve kterém je těžké najít hranici mezi dobrem a zlem. Natáčení tohoto filmu trvalo 7 let. (oficiální text distributora)

ZeldaZ

Mám moc rád filmy s duchovní tematikou (např. výtečný Running on Karma), takže se mi líbí i tento. Pomalejší tempo vyprávění mi nevadí, naopak, mám čas si film vychutnat, sledovat magickou krajinu Ttibetu, tváře lidí, nechat se unášet... Není to film pro lidi, kteří kamkoliv spěchají, kteří se nudí když na plátně během deseti minut někoho nezmlátí nebo něco nevybouchne. Jen víc takových filmů a věřím že lidé začnou o životě více přemýšlet než jej konzumovat. ()

Utah

Z tohoto filmu přímo září nádherná myšlenka: Všechno s čím se setkáš ti může být cestou…Uvědomil jsem si, že lidé už po staletí ve svých životech opakují pořád stejné chyby. Záměr režiséra se výborně povedl. ()

joseee

Film som videl trikrat, ale mam z nej stale zmiesane pocity. Po kazdom pozreti uberam jednu hviezdicku. Velmi sa mi pacila z obrazoveho hladiska, nadherne tibetske hory - najma ak pozerate film v kine. Velka chyba rezisera obsadit do hlavnych uloh americkeho Cinana a kanadsku Cino-Vietnamku, nehovoriac o ich synovi, co uz vobec nevyzera ako Tibetan, ale ako cinsky blbecek. Ak mam celkovo zhodnotit snimok, je asi tak tibetsky ako je japonska Memoirs of geisha. Obdobne rozpoluplny je dalsi Pan Nalinov film Udolie kvetov, co ma utvrdzuje v domneni, ze reziser ma velmi pochybne vnimanie tibetskej kultury. ()

kolly13

Nejsem si jistý, 3 nebo 4? Je to ještě uchopitelné jako mnišská cesta a rozhodnutí nebo to už je východní příběh pro západ? Je první půle trošku nudná nebo se jen člověk nesoustředil? Alespoň jsem si jist, že je to film zajímavý a některé pasáže byly mistrovsky provedené (probuzení s dlouhé meditace, první milování). Hlavní dvojice mi k sobě seděla a dává filmu o hvězdu navíc, takže vlastně 4 :). ()

fafejt001

Netušil jsem , že tomuhle krásnému filmu jsem jěště nedal hodnocení . Dost zajímavý film o lásce, duchovnu , moudrosti životě . Takže plný počet * * * * * . Jo a Christy nááádherná . ()

shrekleonard

Obsahuje spoilery: Jakožto praktikující buddhista jsem si tento snímek samozřejmě nemohl nechat ujít. Buddha učí, že touha je utrpení. Jenomže co je to touha, když jste mnich a žijete celý život v celibátu? Takovou otázku si položí i hlavní hrdina tohoto příběhu Tashi. Rozhodne se tedy zakusit ,,normální" život. Poznává sexuální vášeň, ožení se, narodí se mu dítě atd. Chvílí je ,,šťastný", ale pak se začíná setkávat s negativními aspekty tohoto stylu života- žárlivost, hněv, nevěra etc. Pochopí tedy, co ona ušlechtilá pravda, že touha je utrpení znamená, opustí stejně jako Buddha svou manželku a dítě a vrací se zpět do kláštera, znovu hledat cestu k opravdovému vysvobození ze Samsáry. Dalo by se říct, že je to i tak trochu kritika celibátu, jelikož celibátní styl života často vede k touze, která je utrpení. :) Scientia est potentia. Objevení střední cesty. PS, Christy je krásná. ;) Ale bacha na touhu. :) ()

jiziczek

Co mě určitě zaujalo, bylo výtvarné pojetí - překrásná příroda, barevnost a všudypřítomné ticho. Utkvělo mi nekolik scén, například zajímavě sestříhaný milostný akt, prokřupání prstů po třech a čtvrt letech, pověšení dítěte na háček, zajímavá sexuální praktika:) a poslední scéna. Takže co je důležitější? Ukojit tisícerou touhu, nebo zdolat jedinou? ()

avantgardx

Moc pěkný snímek pro všechny, kterým něco říká duchovno, buddhismus, sebepoznání atd. Onen duchovní prvek je zde podán tak nějak až hollywoodsky nenáročně ale aniž by mi to v tomto případě nějak vadilo a s roztahaností rozhodně souhlasit nemůžu. Potěší taktéž nádherné přírodní scenérie. ()

surprise

Moc se mi to líbilo. Ano, sice celkem prostý příběh o těžkostech věrné lásky, ať už k ženě nebo ke klášteru, ale meditativní způsob jaký byl zvolen plný drobných symbolů a významů všechny trpělivé uvede do blahodárné meditace o vlastním životě a vlastní věrnosti. ()

Pythonator

Vynikající kamera hrající si s úžasnými barvami tibetských hor. Špetka buddhismu a téměř dokumentaristické nahlédnutí do života tamějších mnichů i prostých vesničanů. Film je místy zdánlivě nudný, ale tak může působit jen na ignoranta, protože každým záběrem a dialogem přináší něco málo z Tibetu a má tak skutečně i jistou dokumentaristickou hodnotu. A nečekaně i vzrušující erotické scény, což ocení snad i každý ignorant. Přemrštěná stopáž mi nijak nevadila. Klidně bych vydržel ty úchvatné scenérie sledovat o mnoho déle. V té kultuře je daleko více zvyků a zajímavostí, s kterými nás filmaři neseznámili a klidně mohli. Přesto si troufám tvrdit, že je film poznamenaný západním smýšlením a nepřináší tibetský buddhismus v celé své kráse. Především realizovaný láma, který dosáhne meditačního stavu Samadhi a přes tři toky je mimo své tělo už jaksi nemá zapotřebí toužit po materiálních statcích a sexu - to je docela velký logický detail, který ten film poněkud shazuje. ()

omega_SK

Ou-ou ... tak ja som asi z inej planéty, lebo so mnou to ani nehlo. Nuda neeeeeeskutočne dlhočizná. Jednu * za semo-tamo peknú krajinku. Aj raz bolo veľa. Nemám dôvod sa k tomu kedykoľvek vrátiť. Zajtra už nebudem vedieť o čom to bolo. Proste na mňa neurobila dojem anilen jedna scénka z tejto dlhočiznej záležitosti. ()

DapaCz

Tento snímek nabízí to, co by snímek tohoto žánru nabízet měl. Jedinečná kompozice záběrů podtrhává mystický svět buddhismu. Snímek byl vytvořen tak, aby si ho oblíbil i divák neobeznámen touto tématikou. Dlouhé pasáže, které by mohl někdo kritizovat jsou zde na svém místě pro hlubší zamyšlení nad danou scénou. ()

Gwater

Vynikající film; možná těžko pochopitelný současnému "civilizovanému" evropanovi. Obraz hledání svého místa na zemi. Rozpor mezi životem mnicha, který část života "prožil" v meditaci a "obyčejným" životem muže-manžela-otce-hospodáře, který sice miluje svou ženu a syna, ale není schopen čelit lidské nenávisti, závisti, zlobě a nespravedlivosti. Proto se rozhodne vrátit zpět do kláštera. Umocňující účinek doplňuje výborná hudba a překrásné tibetské scenérie. Bohužel nezapadá film do současné masové zábavy a je vhodný spíše pro sledování v kruhu stejně naladěných diváků nebo privátně mezi hodinou psa a vlka. ()