Vše začíná dnes

• francouzský

Ça commence aujourd'hui

It All Starts Today

Francie, 1999, 117 min

Angažovaný, ale výjimečný sociální film, který není zrovna objektivní, ale v žádném případě si ho Tavernier nevycucal z prstu - v tomto Bohem i vládou zapomenutém kousku Francie skutečně nezaměstnanost překračuje 30%. Daniel Lefebvre také není žádná postava z marxistických čítanek - vychází ze skutečného učitele Dominique Sampiera, který s Tavernierem spolupracoval na scénáři. Stejně tak škola i třída jsou naprosto autentické.(12.7.2005)

Sociální realismus po francouzsku - bez humoru, až thrillerový ve své naléhavosti (hrdina lítá sem a tam jako španělská inkvizice), šilhající doleva a prakticky pořád balacující na hraně mezi zajímavým art-filmem (viz některé z vyhraněných, ruční kamerou snímaných dialogů) a nechtěnou směšností (mj. kvazipolitické debaty).(18.8.2003)

• Houdini

Zlatý Medvěd - výběr(9.5.2006)

"Vše začíná dnes" je vpravdě velmi důležitý film a vzhledem k tématu je natočený podivuhodně přirozeně a civilně. Jakoby se vůbec nejednalo o hraný film, ale o dokument. Ideou filmu je upozornit na nejpalčivější problémy v systému předškolního vzdělávání, zprávy sociálního zabezpečení a komunální politiky v oblastech s vyšší mírou nezaměstnanosti, kdy stranou samozřejmě nezůstávají ani sami rodiče dětí. Nahuštěnost problémů se v dvouhodinové stopáži snímku může zdát přehnaná, stejně jako některé levicové pobídky řešení, které ve filmu zazní. Přesto se podařilo Tavernierovi natočit velmi autentickou a naléhavou výpověď stavu, který je v těchto oblastech prakticky stabilní záležitostí.(2.8.2014)

• Allegro.g.

Otřesný film, ze kterého mi vyskočila husí kůže. Živý důkaz toho, že názorová demagogie a nelidské zobecňování lidí na figurky není mrtvá ani na začátku nového milénia. Stalin by zajásal. Vzhůru do ulic! PS: Autor se například snaží ukázat sociální bezvýchodnost lidí tím, že nezaměstnaní lidé, kteří se neustále divají na televizi, dávají svým dětem jména podle postav z těchto seriálů. Co je ale zrůdné je to, že v tomto filmu mají taková jména úplně všechny děti. Ať mi pan Tavarnier řekne, kde ve Francii, jedné z nejbohatších zemí světa, je 100% nezaměstnanost! A všichni lidé jakési podivné bezpáteřní loutky, reprezentující sociální teorie jakéhosi filmařského samospasitele? Zrůdnost!!!(13.2.2004)