Mocný vládce Nekron putuje na svém ledovci světem a ničí vše, co mu přijde do cesty. Svému osudu neunikne ani malá vesnička, ale jeden z jejích obyvatel přežije. Mladík Larn přísahá pánovi ledu pomstu a vydá se po jeho stopách. Ty vedou do ohnivé pevnosti dobrotivého krále Jarola. Jeho půvabná dcera, princezna Teegra je zajata a obtěžována Nekronovými poskoky, kteří mají blíž k opicím, než k klidem. Larn už se ale blíží a hodlá učinit přítrž všem nepravostem. V jeho srdci plane oheň, před kterým taje i ten největší led. (oficiální text distributora)

DaViD´82

Kdo by to byl řekl, že osmdesátky daly krom prvního Conana vzniknout ještě jednomu zdařilému zástupci fantasy podžánru sword and sorcery. A kdyby to byl někdo přeci jen řekl, tak by ho asi těžko hledal mezi animáky. Oheň a led rozhodně dělá čest svému názvu. Zatímco detailní animace (taková se v dnešní přerenderované době už nevidí), a to nejen (ne)oděné uvzdychané princezny, ale i hudba a takové to kouzlo kvalitního braku ve vás zaženou oheň nadšení, tak scénář vás zchladí rychle jako led svou, jak to jen... nepřítomností. Ne že by byl zlý, on tu jednoduše žádný není. A přiznejme si, že i fantasy céčko z nejzaprášenějších zapomenutých regálů knihoven aspoň náznak, klidně i špatného, děje má. To zase ne, že ne. Ovšem stejně mě to bavilo a to tak, že vlastně hodně. A vidět to jako malý či odrostlejší špunt, tak bych si to užil jěště více. ()

Davies182

Poctivá fantasy ve stylu oldschool žánru sword & sorcery, za kterou by se jistě nestyděl ani Robert E. Howard - tvůrce Conana a zakladatel tohoto světoznámého fantasy směru. Tvůrci snímku sice neřeší podobné věci, jako pobíhání polonahých lidí na zledovatělém světě, ale to je zdaleka jediná výraznější výtka. Jinak je totiž Oheň a led klenotem starších animovaných amerických dobrodružných příběhů, a skrývá v sobě pravé kouzlo. Už jen kvůli tomu softpornu je radost se na to dívat - polovinu stopáže si pro sebe krade sličná bruneta v průhledném spodním prádýlku. Magie snímku nejlépe zapůsobí na diváky, kteří mají načteno... pro mne jako fanouška to byla skoro extáze. Je to taková roztomilá rubačka ze světa, kam by chtěl utéci každý kluk v nás (ale zdaleka ne pro děcka!). ()

Shit

Docela překvapivě dobrý fantasy mírně připomínající conana, nicméně ze začátku sem z toho nebyl nějak odvázanej a abych pravdu řek, tak sem to měl chuť vypnout, ale nakonec se z toho vyklubalo hodně dobrý animovaný fantasy s na tehdejší dobu fakt výbornou animací pohybů, škoda jen toho hodně uškrcenýho příběhu, kterej vůbec nemá možnost k nějakýmu většímu rozvinutí a taky škoda, že hlavní postava nebyla ten řezník se sekerou a v masce ()

Lima

Snažil jsem se tomuto heroickému animáku podlehnout, ale málo platný, ty nadšenecké pocity, které jsem prožíval při pročítání marvelovských komiksů (Conan, Rahan) dovezených z bývalé Jugoslávie za minulého režimu, se nedostavily. Asi za to může chaotický příběh a nulová identifikace s hrdiny, nicméně postava neustále spoře oděné princezny a jistá živočišnost akce dokazují, že Bakshi, coby velmi osobitý tvůrce, měl něco do sebe :o) ()

Mr.Apache

Zajímavost: Frazettův tajemný sekerník s maskou se poprvé objevil už o šest let dříve na obalu debutového alba southern rockových Molly Hatchet. Tahle jižanská parta je známá svými cover arty s bojovými fantasy motivy, stejně jako například metaloví Iron Maiden comicsovými obaly s kostlivcem Eddiem. ()

• Na kresbě postav a světa se podílel slavný Frank Frazetta. (ČSFD)