Dvojí sukno

A Sunday Romance

Drama / Romantický / Psychologický

Maďarsko, 1957, 91 min

• ripo

Autor literární předlohy tohoto filmu Sándor Hunyadi (1893- 1942) patřil k oblíbeným maďarským novelistům a povídkářům v letech dvacátých a třicátých. A protože byl v módě, odpouštěli mu buržoasní čtenáři jeho kritický a realistický pohled na maďarskou společnost; ostatně pohled velmi subjektivní, nepodepřený pevnějším názorem politickým, kterým Hunyadi jako novinář tápavě hledal a nenalézal. Nicméně byl vynikajícím realistickým novelistou své doby a "Dvojí sukno" to jen potvrzuje. A nejen to, film potvrzuje i trvalý vzestup maďarské kinematografie která v průsečíků příběhu po výtce komorního umí odhalit celou tvář doby. Filmově odhalit, neboť literární původ tohoto filmu připomínají jen titulky. - V historkách téměř banálních (kolikrát jsme již viděli na plátně obdobný motiv pána a služky) tkví zřejmě základ mnoha filmů značně nebanálních Tak na příklad Italové vytěžili z banálního příběhu o ukradeném kole velkolepý obraz člověka v kapitalismu, Maďaři v "Malém světlém", historky ne právě nevšední, strhujíci film o bloudění mládeže. Ve „Dvojím suknu" pak v poloze značně skromnější, nicméně umělecky stejně přesvědčivé, film o maďarské společnosti na začátku války - s fangličkářským a falešně altruistickým panstvem a poníženým lidem, který se dívá na všechno to válečné běsnění se skeptickým pohledem obětovaného. Maďaři dovedou skvěle využít psychologické drobnokresby nikoli mosaikovité, ale pevně načrtnutých kontur, aby zobrazili dobu a její problémy. To je ostatně nejsilnější moment nejen tohoto filmu ale celé současné maďarské kinematografie. Filmový přehled 40/1957(21.10.2007)