Film sleduje životní cestu hlavního hrdiny Oldřicha z Roupova, syna vladyky, který se po návratu z Deváté křížové výpravy ocitne ve zpustošené zemi. Král Přemysl Otakar II. padl na Moravském poli a do Českého království přišly zlá léta. Oldřich se svým přítelem Jetřichem najdou útočiště v Sukořínském lese lapků. Události v kraji brzy doženou Oldřicha z Roupova k tomu, aby vyhlásil nepřátelství šlechtici Děpoltovi z Rýzmberka a stal se vůdcem zbojnické bandy. (ČSFD)

FilmysMartym

Film Zbojník je novinkou Leoše Kastnera, která i přes překvapivě nízký rozpočet dělá divy. Historicky přesný a docela příběhově funkční snímek odehrávající se na Plzeňsku samozřejmě mnohdy dává najevo svůj budget, ale mnoho dalších prvků jako je grafika, kamera, color grade nebo naprosto pohlcující hudební podklad, některé nedostatky v rámci možností dorovná, mezi ně může patřit někdy zvláštní návaznost záběrů nebo framerate určitých scén. V porovnání s 450 milionovým Žižkou je Zbojník zázrak z čistého nebe a nedokážu si ani představit, jak by s podobným rozpočtem dopadl. Takovéto filmy by u nás měly vznikat, historii bohatou máme dostatečně a příběhů na odvyprávění taktéž. V kontextu amatérských filmů jednoznačných 9/10. ()

KarlN

Vůbec nechápu zdejší chvalozpěvy a jasné nadhodnocení podprůměrného snímku. Těžký provar, stejně jako Žižka. Myslím, že máme historii o dost bohatší, například životy mnoha mocných a slavných panovníků, než natáčet podobné historky o nezajímavé postavě v podání ještě nezajímavějšího, a mně osobně, silně protivného herce. ()

Kaputenko

Až překvapivě výpravný nezávislý film. Při v zásadě komickém rozpočtu ukazuje co všechno je možné získat z kvalitní spolupráce filmařů a spolků oživené historie. Silnou kartou jsou i záběry na iluminace nebo architekturu. Mladý režisér na to má zjevně oko. Škoda slabého závěru, boj o skálu by si zasloužil delší stopáž a řada postav by si zasloužila nějaký konec. Namátkou třeba ten působivý maskovaný řezník od Rýzmberka. ()

Hazding

Nuž, tak som zrovna odišiel z filmu. Tešil som sa naň a bol som dosť nahypovaný, aj preto som ako brnácky študent šiel do Jihlavy. Chcem povedať že sa mi film páčil, hrozne moc... Ale nebol by som úprimný. V živote som nič netočil, a neviem si predstaviť problémy s tým spojené, zvlášť keď je tvorený a financovaný nadšencami a nie profesionálmi. Zbojníka uznávam už len kvôli jeho samotnému vytvorení. Napriek tomu nemôžem povedať že sa mi páčil. Môžem povedať že sa mi páčili kostými a hlavne hudba. Niekomu môže prísť monotónna keď počujeme furt dookola, ale ja som z nej mal husinu už v traileri, toto je muzika ktorá naozaj vystihuje éru nazvanú "zlé letá", a bol by som ochotný zaplatiť za možnosť soundtrack stiahnuť. Je to celé natočené docela pekne.  O deji a iných veciach sa už tak pochválne vyjadriť nemôžem. Ja chápem že chceli dobré hlasy, ale Oldrichov dabér mu nesadol, druhak to pôsobilo strašne nekonzistentne s trailermi kde hádam bol počuť naozajstný hlas herca. Ale ako som naznačil, hlavným problémom je za mňa dej, a občas aj formy rozprávania. Tu sa priznám že ma to asi sklamalo o to viac, keď som si spätne vybavil popisy charakterov na Postavách.cz. Vieme o hlavnom hajzlíkovi ktorý proti vôli svojho pána necháva plundrovať miestne kraje, ale ani raz nebolo ukázaná polovica jeho charakteristík. Nebolo ani raz ukázané ako dáva príkaz plundrovať, ako si napríklad necháva z hojného lupu niečo pre seba bokom, namiesto toho máme zábery krajiny, alebo zábery šťastných dedinčanov pracujúcich v pevnosti. Alebo hádky s akýmsi richtárom. Ani raz nebolo spomenuté Beranovo meno(tá veľká gorila s veľkým mečom a prilbou), ani jeho posmešná prezývka, raz sme ho videli v boji poraziť jedného zbojníka. Prečo miesto toho nebola ukázaná cvičiaca scéna kde by proste bojoval s ďalšími zbrojnošmi? A ak bol taký dôležitý, a on bol keď ho mal Depolt tak po ruke, prečo len tak strážil bránu ako radový zbrojnoš?  Depolt hraný Mariškom pôsobil slušne, ale bolo ho málo. Taktiež sa mohol zmieniť o jeho spore s Oldrichovým otcom.  Ale hlavne ma sklamalo zobrazenie Otakara. Respektíve, čo sľuboval popis na Postavách a čo sme dostali. Respektíve, čo sme nedostali. Stačili by 3 repliky, to by bolo všetko.  Oldrich sa sťažuje aké to bolo v Svätej zemi, a prítom je ukázaný záber na neho ako sedí v stane. To naozaj nevystihuje traumu a ľútosť križiaka.  A keď sme u križiakoch, nechápem Betricha. Nechápem prečo zradil, jeho spor s Oldrichom bol vybalený len tak z ničoho nič, pôsobilo to na silu. A naozaj na silu pôsobila smrť Anny. Mne naozaj došlo že bola omylom podrezaná až potom čo Betrich vybalil "byla to nehoda", kde bola krv?  A neviem naozaj čo sa riešilo v kláštore. A odkiaľ sa Anna naučila po arabsky aby poznala perzské spisy? A prečo bol Depolt nasratý kvôli dedinám ale nie kvôli tomu že jeho muži napadli a vyvraždili kláštor? Jeden zbojník je lokálny problém, ale za ten kláštor by si na neho posvietila cirkev, a to by bol určite prúser väčší. Prečo dedinčania najprv z ničoho nič obviňujú zbojníkov zo Sukorinu zo svojho nešťastia. Out of nowhere na nich narazia, reee, je to vaša vina.  A sorry, Oldrich bol strašne nevýrazná postava. A dej až moc jednoduchý a nezáživný. Naozaj vo filme nebola jediná scéna, ktorá by mi uviazla v pamäti, ktorá urobila dojem, až na Depolta hrešiaceho Nechvala. Ináč nič moc. Je slovom zmienené že Oldrich nakoniec asi pokračoval v severných Čechách, dobre, prečo ho neukázali opäť s novou družinou, alebo ako vedie dedinčanov do bezpečia? Ja viem že budget bol obmedzený, ale naozaj sa mal uplatňovať skôr princíp show don't tell. Alebo kebyže sa to povie v rámci filmu, nie výlučne knihy. Chce sa mi na ten film pozerať v lepšom svetle, ale nejde to. 50% () (méně) (více)

zukatoka02

Co se musí nechat je, že ten film vypadá sakra dobře, hudba je nádherná a výprava je naprosto fenomenální! Takhle má vypadat středověk! Je z toho cítit velké srdíčko a zapálení. Všichni, co se na tomto filmu podíleli, mají můj obdiv.  Mám ale trochu problém se scénářem. Především v poslední části filmu. Jinak se jedná na amatérské poměry a malý rozpočet o skvělý film, který jsem velmi ráda podpořila a přemýšlím, že ještě jednou podpořím.          SPOILERY!!! Ta zrada mi tam neseděla. Přišlo mi, že to bylo zničehonic. KONEC SPOILERŮ!!! ()

• Film se odehrává v roce 1278 na jižním Plzeňsku. (j00ckie)
  • Film se natáčel ve středověkém dvorci Curia Vítkov a na tvrzi Malešov, která se nachází ve stejnojmenné obci nedaleko Kutné Hory. (Dymnik)