Dva nezadaní už mají po krk toho, že jsou na svátky vždycky sami, a tak uzavřou dohodu a na všech oslavách v roce si navzájem dělají doprovod. Pak ale přeskočí jiskra. (Netflix)

Yoyona

Z pohledu hodnoceni romanticke komedie za poslednich par let je to topka. Herci uzasni, chemie mezi nimi dokonala, a hodne jsem se zasmala. ()

tein

Zoufale nevtipná romantická, a z velké části vánoční, komedie. Romanťárna ok, ale humor téměř na nule. Jednou se to vidět dá, ale existuje přehršel lepších a nápaditějších romantických komedií, a i takových které jsou možná obdobně hloupé ale navíc aspoň i vtipné. Pak jsou tu ale české/slovenské rádoby romantické komedie z posledních let, oproti nimž je toto úplný skvost... Prostě takovej koukatelnej a lehce zapomenutelnej průměr. 45% ()

Jirkacek

Americkou romantickou komedii Sváteční rande z roku 2020 jsme si vybrali z nabídky společnosti NETFLIX pro jeden prosincový večer. Jako každý rok se již blížily vánoční svátky a v tomto období jsme vždy začali sledovat ve větším množství pohádky nebo právě filmy s vánoční tématikou. A snímek Sváteční rande už svým názvem nabízel nějakou zápletku spojenou s krásnými svátky na konci roku, takže jsme mu dali šanci a jednoho večera se rozběhl na obrazovce naší TV. Později se však ukázalo, že se o Vánocích odehrával jen částečně, ale nepředbíhejme. Na začátku jsme se seznámili s mladou dívkou Sloane Bensonovou (Emma Roberts), která nenáviděla svátky kvůli tomu, že se její rodina vždy vyptávala, proč nepřivedla svého přítele a proč se ještě nevdávala. Vyčítala jí to hlavně její matka Elsině (Frances Fischer), která se nedávno rozešla se svým přítelem a vše se ještě zhoršilo poté, co se na rodinné vánoční večeři její mladší bratr York (Jake Manley) zasnoubil se svou přítelkyní Liz (Cynthy Wu) a Sloane se tak stala jedinou svobodnou osobou v rodině. Dále jsme se seznámili s australským hráčem golfu Jacksonem (Luke Bracey), který se o vánocích po třech měsících rozešel se svou přítelkyní, protože mu vyčetla, že jí nekoupil žádný dárek pod stromeček. Po Vánocích se Sloane a Jackson náhodně setkali v obchodě při vracení nevhodných dárků a když si vzájemně sdělili svůj postoj ke svátkům, rychle se domluvili, že si dají schůzku na Silvestra a dalších svátcích. Po oslavách na konci roku, během nichž se výborně bavili, se setkali znovu až na Valentýna, aby v dívčině rodině Jackson předstíral, že je její nový přítel. Následně pak spolu trávili dovolenou a jiné oslavy, dokud Jackson nepřišel o část prstu. Po hádce na svatbě jejího bratra se dokonce jakoby rozešli, i když ve skutečnosti spolu nikdy vlastně nechodili. Nicméně se pak sešli na halloweenském večírku, kde se Sloan po náhodném spolknutí projímadel udělalo nevolno a tak ji Jackson odvezl, a strávil s ní celou noc. Ráno pak společně měli poprvé sex, čehož se Sloan zalekla a nechala svého přítele odejít pryč. Ten byl z jejího náhlého ochladnutí vyděšený a nic nechápal. Na Den díkůvzdání se oba pohádali a přerušili společné kontakty. Do konce zbývalo pár minut a já byl zvědavý, jak to celé dopadne. Ovšem jako vždy si výsledky závěru filmu už nechám pro sebe, abych vás nepřipravil o potencionální zážitek. Mohu už jen prozradit, že se jednalo o romantickou komedii, takže se dal očekávat dobrý konec, ale podrobnosti již nesdělím. Mně se film líbil hlavně ze začátku, nicméně jeho úroveň pak postupně začala klesat, naštěstí se ke konci zase začala zvedat. Důležité ovšem bylo, že jsem se příjemně bavil, párkrát jsem se dokonce hodně zasmál a tak film splnil svůj účel. A to bylo hodně důležité, protože tak tahle slušná komedie získala pěknou porci cípatých pod vánočním stromečkem. Suma sumárum, snímek Sváteční rande ode mne dostal čtyři sváteční hvězdy ****. ()

sunlion

Mladá Sloan a mladý Jackson se po opakovaných vztahových neúspěších domluvily, že budou všeobecně preferované svátky trávit spolu, aniž by měly partnerský vztah. Účelem dohody bylo, aby si ti dva společensky užili a nepřipadali si tolik osamělí, čemuž mělo napomáhat právě ono zdání vztahu (dvě osoby mohou mít vztah, jedna ne). Většinou šlo o akce hojně zavlažované alkoholem, ovšem udály se i méně opojné, avšak o to šílenější chvíle, například amputace prstu. Díky absenci úporné snahy budovat partnerský vztah se jim - navzdory povrchnosti jejich konání - partnerský vztah skutečně vybudovat podařilo. Jakmile si to Sloan uvědomila, začala rodící se pouto torpédovat, a málem by se jí to podařilo. Naštěstí prozřela a navzdory filmově romantické tradici to byla ona, kdo v hale obchoďáku veřejně přemlouval Jacksona, aby jí ještě dal šanci. Copak o to, humorných situací ve filmu bylo dost a dost, takže se na konci nabídla otázka, zda tvůrci tím vším skotačením také chtěli něco sdělit. Napadá mě jediné – nejlépe lze vybudovat vztah tím, že se nic takového nebuduje, lidé místo toho spolu (nejen o svátcích) tráví čas, poznávají se a učí se žít jinak než jen zahleděni do pomyslného zrcadla. Toto ale z filmu odvodí pouze málokdo, většina lidí skončí u běžného pobavení, což není málo, nicméně ani dost. 65% ()