Reklama

Reklama

Billie Eilish: The World's a Little Blurry

  • Kanada Billie Eilish: The World's a Little Blurry
Trailer 1

Obsahy(1)

Billie Eilish: The World’s A Little Blurry rozpráva skutočný príbeh speváčky a skladateľky a jej nástup ku globálnej popularite. Dokumentárny film ponúka intímny pohľad na cestu 17-ročného mimoriadneho tínedžera, jej život na cestách, na pódiách a doma pri písaní, nahrávaní a vydávaní jej debutového albumu. (Weezy22)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (30)

Matty 

všechny recenze uživatele

Jestliže byl vedlejším tématem Grety Aspergerův syndrom, u její vrstevnice Billie Eilish je to deprese, úzkost a suicidální myšlenky. Film upřímně, zblízka a s větší intimitou než jiné dokumentární portréty popových hvězd ukazuje, jak Eilish s pomocí hudby nepříjemné stavy konstruktivně zpracovává, ale jak jí psaní písniček a poskakování po pódiu zároveň psychicky i fyzicky ničí. Paralelně s jejím vzestupem sledujeme, jak přejímá kontrolu nad svou hvězdnou image a stále nesmlouvavěji vzdoruje tlaku, aby se podřídila požadavkům zábavního průmyslu. Její důraz na autenticitu obsažený v hudbě i veřejném vystupování odráží i dokument, z něhož jsem neměl pocit, že by se snažil konstruovat určitý obraz a napasovávat její příběh na prefabrikovaný „rags to riches“ narativ. Připomíná spíš volné pásmo domácích videí a observačních, často nadstandardně dlouhých záběrů ze soukromí, prokládaných koncerty (v jejich případě je ovšem také víc prostoru věnováno dění v zákulisí, ne samotnému vystoupení). Tahle neučesanost na jednu stranu posiluje pocit, že jsme zpěvaččce nablízku a že ji vidíme takovou, jaká opravdu je, na druhou se vzhledem k enormní stopáži situace dost opakují a chybí zřetelnější vývoj a rytmus. U dalšího portrétu, který nepochybně časem vznikne, bych ocenil, kdyby šel k věci stejně zpříma jako Eilish, a kdyby věnoval víc prostoru rodičům, kterým film vděčí za některé ze svých nejpůvabnějších momentů (např. otcův částečně starostlivý, částečně povzbudivý, ale ne mentorský monolog o bezpečném řízení, když Eilish ve svém Dodge Challengerovi vyráží na první sólo jízdu). 65% ()

lamps 

všechny recenze uživatele

Jako člověk, jehož hudební vášeň se zasekla na úrovni Tarantina v 60. letech, Billie neposlouchám a poslouchat zřejmě ani nezačnu, byť mi její styl překvapivě nevadí a rozhodně ho považuji za originální a osobní. To ostatně potvrzuje i dokument, který chce být osobní až na dřeň a nabízí spoustu záběrů přímo z 'kuchyně', kde se peklo i jedno z nejoceňovanějších hudebních alb posledních let. Moc kvalitní dokumentaristická práce to vpravdě není - motivy se spíše plácají na sebe bez zjevné chronologické nebo tematické provázanosti a svou délku si jen hutnost materiálu vždy neobhájí. Ale určitě to má něco do sebe, protože něco do sebe má i ta holka. Trpí možná standardními neduhy poslední dívčí generace, neboť vyrůstala zamilovaná do Justina Biebera a jako prvního kluka si našla debila, jenž byl na pěst už z jedné fotomontáže, ale její osobnost je dozajista fenoménem, který ještě neřekl poslední slovo. A dokument ji vysvléká dostatečně na to, aby byli její největší fandové nadšení a neutrální čumilové jako já prohlédli ten závistivý opar 'mimozemské celebrity' a vnímali Billie jako (ne)obyčejnou holku ze sousedství, která o sobě nemá kdovíjak vysoké mínění. Ona sama se nevyhýbá vyprávění o své temné stránce dospívání a o problémech se sebevědomím, které mají především na texty jejích písní zásadní vliv - a jak vidno, její sdělení zaníceně následují vrstevníci po celém světě, kteří si sami podobnými úzkostmi ve většině případů procházejí (a kdo tvrdí, že jimi v pubertě nikdy neprošel, tak s velkou pravděpodobností kecá). Chtělo by to aspoň nějaký autorský vklad, který by Billie více konfrontoval v těch klíčových otázkách vztahu jejích pocitů s tvorbou či osobní image, ale v tom jednoduchém pozorovacím formátu je tentokráte dost přirozených a silných postřehů. 60% ()

Reklama

dO_od 

všechny recenze uživatele

// Nemůžete točit dvouhodinový dokument o depresivním teenagerovi a čekat, že z toho vyleze kdovíjak zábavná záležitost. Billie má talent, je autentická, je taky pořád strašně mladá a ty zajímavý roky teprve přijdou. Všechen úspěch, co sklízí, je zasloužený, tenhle dokument ale nemá na takovou přestřelenou stopáž ani omylem dost materiálu, takže jestli máte hudbu naposlouchanou - což byste fakt měli - klidně ho vynechte a počkejte si až na ten další. 5/10 ()

Slasher 

všechny recenze uživatele

Nejsem "skalní fanda", ale před nějakou dobou jsem i jako dědek zbystřil a řekl si tyvole, ta holka má něco do sebe a muzika zdaleka není žádný strojený pop shit. Tady to je ultimátní pohled na sourozenecký power duo, od skládání desky roku v děcáku až po velkou horskou dráhu superstar. Přičemž zvolený intimní styl (nulový distanc) jen zvýrazňuje autenticitu, lidskost a špičkový rodinný zázemí - takový domácí support by mohl kdekdo závidět... A já mám slabost pro dobře odvedený hudební dokumenty, takže sice poněkud delší, ale s řadou silných chvil, graduje a ve finále za 5☆ (x) ()

castor 

všechny recenze uživatele

Divák by si řekl, že už by měl přijít střih a další scéna, ale tým okolo režiséra R. J. Cutlera nikam nespěchá a nechává doběhnout emoce často pochybovačné supertalentované umělkyně a ikony mladé generace. Děvčetem na rozsypání je prakticky permanentně, na druhou stranu zřejmě proto má takovou masivní základnu fanoušků. Uzlíček nervů, který výšky dokáže odzpívat zatraceně jemně, je zároveň maximálně cílevědomý a perfekcionistický, má jasnou představu, co má její videoklip vyjadřovat, co chce skladbou sdělit, co si hodlá obléct na koncert. A je jen na ní, jak uchopí kontrolu nad svou hvězdnou image a jak se postaví enormnímu tlaku tohohle zábavního kolosu. Pokud se bude dál držet u svého pragmaticky uvažujícího bratra Finnease, může to klapnout. Snad to ustojí a nesemele ji to jako Amy Winehouse, Chestera Benningtona nebo Justina Biebera. Místy je přesto cítit nenaplněný potenciál, skalním fanouškům dokument nic moc nového (nějaké informace) nepřinese. PS: Orlando to (ne)pěkně schytal. ()

Reklama

Reklama