foto

Orlando Bloom

  • nar. 13.1.1977 (43 let)
    Canterbury, Kent, Anglie, Velká Británie

Biografie

Mladý Brit je miláčkem milionů ještě mladších divaček a vyžaduje neustálý přísun adrenalinu a vzrušení.
 
Hnědovlasý anglický herec s tmavýma pichlavýma očima natočil sotva pár filmů a rovnou mezi nimi byly dva, jež z něj udělaly hvězdu. Každý dnes zná ušlechtilého nadlidského elfa Legolase z trilogie Pán prstenů a Willa Turnera z Pirátů z Karibiku. Mladé dívky po celém světě se zamilovaly do dlouhovlasého blond elfa s lukem a šípy, do odvážného kováře Willa s kordem v ruce zachraňujícího milovanou Elizabeth (Piráti z Karibiku), do Parise, který ukradne krásnou Helenu (Trója) nebo do rytíře Baliana vedoucího boj proti saracénům (Království nebeské) a dá se předpokládat, že jejich miláčkem se stane i Drew Baylor nečekaně nalézající štěstí v neštěstí v nové romantické komedii Elizabethtown. Jedinou novinkou tak zřejmě bude, že Orlando Bloom zase jednou svleče historický kostým. Jeho obdivovatelky na něm přitahuje i fakt, že má rád adrenalinovou zábavu a přitom rozhodně nevypadá jako chlapík z posilovny. Možná také proto si už během snowboardingu, skoku padákem, bungee jumpingu, motorek nebo paraglidingu pořídil pěknou řádku úrazů, ale nedá si pokoj. Dodává jen „jsem trochu nešika.“
 
Narodil se v anglickém Canterbury do rodiny politického aktivisty za občanská práva v Jižní Africe, Harryho Booma. Po otcově smrti, vyrůstal čtyřletý Orlando se svojí o dva roky straší sestrou Samanthou ve společnosti jejich matky Sonii a rodinného přítele Colina Stonea. Se sestrou se v prý neustále hádal a ona jej za to oblékala do svých šatů. Když bylo Orlandovi 13, matka mu prozradila, že Colin Stone je ve skutečnosti jeho biologický otec. Chodil do St. Edmunds School v Canterbury a od počátku narážel na své těžkosti dyslektika. Přes neúspěchy s počátečním čtením a psaním na studium nezanevřel, a když ne v základních předmětech, tak alespoň v hrnčířství, fotografování a sochařství dosahoval svých malých dětských úspěchů. Začal hrát ve školních představeních a v místním divadle. Aby se Orli nenudil, matka ho i jeho sestru povzbuzovala ve studiu poezie a prózy. Přes jeho dyslektické obtíže také na tomto poli uspěl a se sestrou vyhráli několik soutěží. Přirozeně navazovaly účasti na hereckých festivalech a směřovaly Orlanda k jeho snu o budoucím povolání. Ke všemu se desetiletému Orlimu líbila jedna dívka natolik, že si přál být Supermanem, umět létat a zachránit ji. Když zjistil, že i Superman – Christopher Reeve je jen herec, věděl, že se musí stát také hercem. Ve stejné době zatoužil být takovou postavou, jakou hrál Daniel Day-Lewis v Posledním Mohykánovi.
 
V šestnácti začal brát herectví vážně a přestěhoval se do Londýna, aby hrál dvě sezóny v National Youth Theatre. Jako většina mladých herců se objevoval v televizních show až se dostal ke své první filmové roli mladého homosexuála v životopisném dramatu Oscar Wilde (1997) po boku Judea Lawa. Dál navštěvoval Guildhall School of Music and Drama a dostal stipendium na British American Drama Academy, když v roce 1998 utrpěl kuriózní, zato však vážný úraz. Tak neopatrně otevíral zablokované dveře střešní terasy, že spadnul z výšky tří pater. Poškození páteře hrozilo trvalým paralyzováním, ale mladý Brit přečkal náročnou operaci, velmi rychle se uzdravil a zanedlouho stál opět na jevišti. Je paradox, že nešika a smolař, jako Orlando Bloom vede právě na poli historických filmů. Při osmnáctiměsíčním natáčení Pána prstenů na Novém Zélandě spadnul z koně a zlámal si pro změnu žebro. Předtím si už postupně zlámal obě nohy, ruku, nos, zápěstí a třikrát měl rozbitou hlavu. Rád povykládá s přáteli, zajde do kina, ale takové noční plavání a potápění si neodpustí, i když doznává, že se od doby zhlédnutých Čelistí vyděsí každé ploutve.
 
„Když se ve filmu můžu s někým líbat, nemusí mi vůbec platit.“
 
Rok po vážném úrazu páteře přišla nabídka na jeho zatím životní šanci – hrát v Pánu prstenů. Po mnoha zkouškách si měl ve Dvou věžích zahrát Faramira, ale režisér se nakonec rozhodl svěřit mu jednu z hlavních rolí, nesmrtelného Legolase Greenleafa. Školu už přerušovat nemusel, Peter Jackson se ozval dva dny před jejím dokončením. Musel se teď pěkně rychle naučit jezdit na koni, šermovat, zacházet s lukem a chodit elegantně elfsky. Na rozdíl od Viggo Mortensena si tak užil rok a půl v čistém a upraveném kostýmu. Větší nepříjemností mohla být jedině paruka, pod níž mu maskéři vyholovali vlasy, aby měl jeho Legolas dostatečně vysoké čelo a modré oční čočky. Před natáčením chodil sedm měsíců s dívkou, kterou dokonce pozval na Nový Zéland, dobu práce na filmu však jejich vztah nepřežil a Orlando nabral image volné hvězdy, která se neváže. Z Nového Zélandu mu zbylo jen další tetování do sbírky. Kromě slunce na břiše, jenž neuváženě nosí už od patnácti, má tak i znamení devíti v elfštině nad pravým zápěstím. Pětadvacetiletý mladík měl najednou fanoušky po celém světě. Říkal tenkrát „samozřejmě mi to lichotí, ale snažím se držet při zemi. Pořád bydlím ve stejném bytě, pořád jezdím po Londýně na kole. Máma mi říkala, že o mě existují desítky webových stránek, ale já o tom raději nechci nic vědět. Hercem jsem se vlastně stal hlavně kvůli dívkám. Peníze mě nezajímají, a když se ve filmu mohu s nějakou krásnou dívkou líbat, ani by mi nemuseli platit.“ Faktem je, že tohle se Bloomovi daří. Získal si zařazení do skupiny křehkých hrdinů historických romancí a objevuje se po boku stejně křehkých hvězdiček Keiry Knightley, Diane Kruger nebo nově méně křehké Kirsten Dunst.
 
Mezi jednotlivými Pány Prstenů na sebe upozornil ve válečném dramatu Ridleyho Scotta s Joshem Harnettem a Ewanem McGregorem Černý jestřáb sestřelen a v dramatu Kellyho gang, kde s Heathem Ledgerem udělají několik bank. Pána Prstenů však považuje za zcela jedinečný projekt a sotva může uvěřit, že se jej také zúčastnil, dodává „ten kus života, který jsem strávil při natáčení na Novém Zélandu, ze mě nic nevymaže.“ Do roku 2007 se Piráti z Karibiku stanou Boomovou už druhou trilogií, ale jeho nejoblíbenější rolí zůstává Legolas. Po těchto svých dvou nejslavnějších projektech rozhodně nezmizel a vedle Brada Pitta si v roce 2004 zahrál v historickém velkofilmu Trója roli Parise, který unese krásnou Helenu a tím odstartuje lavinu událostí. Jeho postava tentokrát již měla i nějaký vývoj a pod tíhou dramatických událostí se posouvá od nezodpovědného, sobeckého mladíka k zodpovědnému, dospělému muži. Nikdy před tím nepoznal Homerovu Illiadu, takže si ji pořídil na CD a před natáčením alespoň poslechl. O něco menší úspěch už měl jeho loňský Calcium Kid, komedie o mlékaři Jimmym, který se přes noc stane sex symbolem a britskou boxerskou nadějí. Podobně skočilo jeho letošní Království nebeské z období křižáckých výprav, natáčené ve Španělsku a Maroku. Uvidíme, zda udělá lepší dojem ve svých ojedinělých rolích ze současného světa (Elizabethtown, Love and Other Disasters) nebo opět v historickém kostýmu příštích dvou Pirátů z Karibiku. Přiznává totiž, že historické filmy se mu točí moc dobře, protože kostým mu pomáhá sžít se s postavou a její dobou.
 
„Když nepracuji, nejraději jen tak sedím a nic nedělám.“
 
180 centimetrů vysoký Brit má fobii z techniky, internetu, prý nemá počítač ani e-mail a odrazuje svoji pokrokovou matku od tvorby jeho oficiálního webu. Má raději klasické dopisy, blondýnky a teplé, dlouhé sluneční dny. K jeho výstřednostem patřilo i zaryté veganství, tedy život nejen bez masa, ale také bez mléka a mléčných výrobků. Během natáčení Pána prstenů se ale k masu vrátil a dnes už ho nekupuje pouze pro svou milovanou fenku Maude. Na premiéře Pirátů z Karibiku ho oslovil člen skupiny Blue a Bloom s radostí vzal roli v klipu k jeho oblíbenému songu Guilty. Ačkoli za Pána prstenů vyinkasoval dva miliony dolarů, v klipu hrál zdarma. 
 
Líbí se mu filmy, které mají příběh a chtěl si zahrát v komedii, protože si myslí, že ho diváci mají za zábavného. S přítelkyní, herečkou Kate Bosworth plánoval natočit film, kde on bude učitelem v autoškole a ona jeho žákyní. Nakonec si zahrál v Elizabethtown s Kirsten Dunst a příští rok se objeví v romantické komedii Love and Other Disasters, kde si zahraje po boku své sestry Samanthy Bloom a Gwyneth Paltrow. Staví si obraz kluka, co vyžaduje hodně vášně a hraje jen kvůli holkám, ale zatím jako nebezpečný svůdce ze světa filmových hvězd rozhodně nevypadá. Výroky typu „s kouřením jsem skoncoval, teď si koušu nehty“ mu na dojmu světaznalého hrdiny moc nedodávají. To však neznamená, že svého zamýšleného obrazu jednou nedosáhne.

Jana "Jeanne" Krátká

Herecká filmografie

Filmy

2020 Icarus Factor
The Outpost
2017 Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta
Romans
Tour de doping (TV film)
V utajení
Ťi č' čuej ťi
2015 Hledači ohně
2014 Hobit: Bitva pěti armád
2013 Bling Ring: Jako VIPky - a.z.
Hobit: Šmakova dračí poušť
Zulu
2011 Dobrý doktor
Fight For Your Right Revisited
Tři mušketýři
2010 Hlavní třída
Mocná síla soucitu
2008 New Yorku, miluji Tě!
2007 Bloopers of the Caribbean
Piráti z Karibiku: Na konci světa
2006 Láska a jiné pohromy
Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže
2005 Elizabethtown
Království nebeské
2004 Calcium Kid
Troja
Ztracený ráj
2003 Ned Kelly
Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly
Pán prstenů: Návrat krále
2002 Pán prstenů: Dvě věže
2001 Pán prstenů: Společenstvo Prstenu
Černý jestřáb sestřelen
1997 Oscar Wilde

TV seriály

2019 Carnival Row (TV seriál)
The Gloaming (S01E08)
The World to Come (S01E07)
Unaccompanied Fae (S01E06)
další epizody (8)
2016 Easy (TV seriál)
Utopie (S01E06)
2006 Komparz (TV seriál)
Orlando Bloom (S02E01)
2000 Vraždy v Midsomeru (TV seriál)
Soudný den (S03E03)
1986 Casualty (TV seriál)

Dokumentární

2018 The Hobbit Duology - a.z.
2014 Middle-earth: There and Back Again (TV film)
2011 Film o filmu: Tři mušketýři ve 3D
2007 Journey Behind the Scenes of 'Pirates of the Caribbean: At World's End', A (TV film)
2006 Colors of the Crusade
Path to Redemption, The
2005 'Kingdom of Heaven': Interactive Production Grid
Pán fanoušků: Společníci Prstenu
2004 Cameras in Middle-Earth
Designing Middle-Earth
From Book to Script: Forging the Final Chapter - a.z.
Home of the Horse Lords
Making of 'Troy', The (TV film)
Passing of an Age, The
Weta Digital
2003 Editorial: Refining the Story - a.z.
Epic at Sea: The Making of 'Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl', An
Music for Middle-Earth - a.z.
Weta Digital
Weta Workshop
2002 Cameras in Middle-Earth
Day in the Life of a Hobbit, A
Fellowship of the Cast, The
From Book to Script
J.R.R. Tolkien: Creator of Middle-Earth
Making of 'The Lord of the Rings', The
Making the Movie (TV film)
Scale
The Essence of Combat: Making 'Black Hawk Down'
2001 Film o filmu: Pán prstenů - Návrat krále (TV film)
Film o filmu: Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (TV film)
Historie vs. Hollywood (TV seriál)
Quest for the Ring (TV film)

Hudební videoklipy

2011 Make Some Noise (hudební videoklip)

Divadelní záznam

2014 Romeo a Julie (divadelní záznam)

Host

TV pořady

2016 Zlatý Glóbus 2016 (TV pořad)
2015 The BRIT Awards 2015 (TV pořad)
2014 2014 MTV Movie Awards (TV pořad)
The 68th Annual Tony Awards (TV pořad)
Zlatý Glóbus 2014 (TV pořad)
2010 Daybreak (TV pořad)
2007 Rencontres de cinéma (TV pořad)
The Graham Norton Show (TV pořad)
2005 The 77th Annual Academy Awards (TV pořad)
2003 Show Ellen DeGeneresové (TV pořad)
2002 Eigo de shabera-night (TV pořad)
2000 GPTV (TV pořad)
1992 Gomorron (TV pořad)
1985 Larry King Live (TV pořad)
1981 Entertainment Tonight (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(1 803)