V 80. letech vznikla řada filmů o dospívající mládeži. Nejdříve pojednávaly o zmatečném hledání životní orientace, o obtížném vstupu do dospělého života - a pozvolna se zájem přesouval k mládeži delikventní. Tento snímek mapuje poměry na odlidštěném sídlišti, kde se mládež z nudy shlukuje do part, které se bezcílně toulají, ponižují kolemjdoucí, napadají bezbranné. Zjišťuje, že na bezprizorné děti mají rodiče příliš málo času, že jejich činy bagatelizují tak dlouho, dokud nedojde k tragédii. Avšak zbytečné siláctví slov i gest, melodramatický důraz na první lásku a pozdní prohlédnutí v jádru slušného chlapce, jenž podlehl lákání atraktivních vzorů, umenšuje varovnost tohoto jinak cenného snímku. (oficiální text distributora)

MikO_NR_1909

Rebélia je zvláštny fenomén. Pokiaľ je využitá umne, dokáže pomôcť, ale pokiaľ nerešpektujete jej mantinely, padnete na zem. Lenže mňa heavy metal vôbec neťahá (počet koncertných šotov výrazne prevyšuje tématickú plochosť) a všeobecné posolstvá snímky tu prakticky neexistujú. Dalo by sa to akceptovať za záštitou rozprávačskej vyspelosti opisujúcej spoločenskú náladu miesta a doby. Bohužiaľ, ani tento aspekt tu nie je bohvieako prítomný. Tých pár (prekvapivých) výčitiek k režimu nestačí. Tvorca na nich nedokázal staviať. ()

Jara.Cimrman.jr

"Když jdou strejdové na dechovku a poperou se teda až půllitry lítaj, tak se normálně zahraje Padla facka na sále, všechno je v pořádku."  Nikdy jsem nepatřil mezi skalní metalový hroziče, ale ve druhý polovině osmdesátých let jsem k metalu na chvilku konvertoval, takže by pro mne Horká kaše měla být srdeční záležitostí. Jenže není. Je to totiž hovadina plná nepříjemný mládeže a na tu já nerad vzpomínám. Tyto spolky znuděnejch kreténů bývaly totiž ozdobou každýho pořádnýho sídliště a nebyli to metalisti, pankáči ani depešáci. Byli to prostě jenom kreténi. Jinak ty hvězdy jsou výhradně za Vitacit s Luckou i bez ní a za připomínku několika legendárních vypalovaček typu Paralet či Haťapaťa. ()

Heavyman

Pohřběte disco zruště na hlavu fén na bundu připněte si písmeno M. Já se narodil v roce natočení filmu, takže takový časy nepamatuju, ale o to mám metal raději. Že je film zaujatý proti metalu se mi ani nezdálo, protože i muzikanti dostali prostor k vyjádření a ukázali, že metalisti jsou chytří a mají vysoké školy. Hlavní parta sígrů navíc ani jako ostatní metalisti kolem nevypadala. Dějově mne to vůbec nechytlo a zkrátka mne zaujalo jenom to prostředí. Rozhodně je to o dvě třídy horší než podobně zaměřený film PROČ?. ()

Myslivir

Filmy silně čerpající ze své tehdejší aktuálnosti časem nevyhnutelně (leč přirozeně) narazí na svoji zastaralost. O to horší je případ Horké kaše - nejenže černobíle útočí na dobovou omladinu (a jelikož se některé věci příliš nezměnily, tak paradoxně i na tu dnešní), on se to film snaží neúspěšně zjemnit vzbuzováním sympatií např. skrze tehdejší zálibu v heavy metal. Bohužel, jakožto o 15 let mladší divák nemám k atmosféře té doby takřka žádný vztah. Jediná výhoda filmu je ta, že i s takovýmto časovým odstupem zůstává relativně srozumitelným - což se nedá říct třeba o zoomerském humoru, který se pro mnohé stává nepochopitelným už teď. ()

Master19

Pro mě mají tyto filmy mnohem větší vypovídající hodnotu, než lecjaký soubodý retro film či seriál, který se do osmdesátek vrací s navoněnými superrealistickými kostýmy. Dal bych i víc hvězdiček, ale bohužel se to nedá. Jednotlivé epizodky nedrží při sobě a spousta jich končí ve slepé uličce (Jandák a jeho syn). Každopádně některé pasáže jsou výborné a spoustu času jsem si sledování hodně užíval. Myslím, že v kontextu Kouře nebo Proč? má i tento film smysl vidět. Zaujala Daniela Kolářová, Lucie Benešová i Lucka Bílá. S chlapama je to horší, ale ne úplně tragedie. V seznamu herců se zapomnělo na epizodní roličku Jiřího Líra. ()

• Film sa natáčal v meste Praha a pri vodnej nádrži Hostivař. (Raccoon.city)
  • Převážná část filmu se odehrává na sídlišti Chodov v Praze. (sator)
  • Na záberoch z koncertu Vitacitu robili komparz členovia oficiálneho fan klubu kapely. (Smok)