Reklama

Reklama

Anny

Trailer

Obsahy(1)

Poctivě tu šlapu dobrejch dvacet let a čím dál míň to hodí.
Nový časosběrný dokument Heleny Třeštíkové sleduje příběh stárnoucí prostitutky Anny. Film ji sleduje od konce syrových devadesátých let v kulisách nočních pražských ulic a veřejných záchodků. Přestože žije na společenském dně, ona sama nikdy neztrácí svou lidskou důstojnost, humor nebo víru ve štěstí. Anny není nikdy na dně. Má tři odrostlé děti, je dvakrát rozvedená a pracuje jako toaletářka. Ve 46 letech chce na Vánoce přilepšit vnoučatům, a proto se dobrovolně vydává na dráhu příležitostné pouliční prostitutky. Film Anny zachycuje 16 let životního příběhu svérázné ženy, která vždycky vidí raději nebe nežli dno. Hledá lásku, vzdoruje smůle i nemocem, ale všechny své životní obtíže bere s jadrným humorem a praktickým nadhledem. Nikdy nehodlá fňukat. Navíc se seznámí se společností Rozkoš bez rizika, která prostitutkám na ulici pomáhá a hraje s nimi originální divadelní hry, v nichž Anny nachází svůj další talent. (Bontonfilm)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (75)

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Anny je trošku slabším časosběrným dokumentem z portfolia Heleny Třeštíkové. Ale to jen svojí běžností, která neuráží, jen ničím zásadním nešokuje. A to i přesto, že hlavní protagonistka na růžích ustláno rozhodně neměla. Jen se s tím životním svinstvem dokázala poprat se ctí, kterou by jí kdekdo mohl závidět. ()

B!shop 

všechny recenze uživatele

Oproti Katce docela slabota. Anny je takova hodna baba z verejnejch zachodu, ktera vam to v pripade zajmu udela v aute, titulni hrdinka je vlastne docela sympaticka, nijak zvlast se netrapi a bere zivot tak, jak je. Takze to proste nepusobi nejak sokujicim dojmem, maximalne to, ze by dobrovolne s touhle zenskou nekdo vlez do auta a pak jeste to, jak behem par let naprosto zchatra, z relativne na svuj vek normalne vypadajici zensky po babu, ktera vypada tak o dvacet let starsi. A na zaver jsem jen premejslel, co tim jako Trestikova vlastne chtela rict. ()

Reklama

tron 

všechny recenze uživatele

Hnevám sa na Helenu Třeštíkovú. Hnevám sa, že z tak silnej osoby vydestilovala taký slabý časozberný dokument. Určite je to to najhoršie, čo som od nej kedy videl. A to som videl v podstate všetko. Anny je nezabudnuteľná osobnosť. Dokument o nej by mohol mať tri hodiny a stále by bol prikrátky. Tento má 70 minút (aj s titulkami!) a aj to je strašne veľa. Neviem, čo sa počas natáčania (v strižni?) dialo, ale najsilnejšie momenty sú odbavené behom pár desiatok sekúnd, čo ma až pohoršilo. Namiesto toho sledujeme nezaujímavé a čudné momenty, pričom z niektorých som mal vyložene dojem, že sú tu len preto, lebo režisérka disponovala malým množstvom materiálu na celovečerák a tak sem napchala vyložené blbosti (čo mala preboha znamenať pasáž s užívateľkou drog na WC?). Vôbec, viacerým momentom som nerozumel. Napr. pasážam, v ktorých Anny vyšla do ulíc hľadať klientov. To si ako vážne niekto, ktokoľvek, od Anny po štáb myslel, že pri nej zastaví auto a potenciálny klient sa nechá natočiť? To ako vážne? Anny ako človeku dávam 4*. Dokumentu 2*. ()

Rimsy 

všechny recenze uživatele

Helena Třeštíková natáčela 16 let se svéráznou ženou, kterou životní cesty dohnaly až k nejstaršímu řemeslu. Svižně ubíhající dokument stojí na vyprávění osobité hrdinky, jejíž příběh sice nešokuje, ale emoce vyvolat dokáže a k zamyšlení nad určitými hodnotami diváka taky přiměje. Více zde. ()

Vančura 

všechny recenze uživatele

Ne že bych to nesledoval celkem se zájmem, ale nemá to už tu sílu, jaké některé starší dokumenty Třeštíkové. Ačkoli protagonistce nejde upřít jistou specifickou charismatičnost (hlavně na začátku, dokud byla ještě relativně mladá - když začala později nečekaně rychle chřadnout a vyloženě scházet před očima, pravděpodobně vlivem silného kouření, byl pohled na ni už jenom dost neútěšný), nemohl jsem se ubránit dojmu, že podobných chudých lidí s těžkým životem je tady spousta, a nejsem si úplně jistý, jestli jejich smutné osudy vlastně stojí za zdokumentování - a to jak ve smyslu toho, zda je správné jim narušovat soukromí, tak kvůli tomu, zda to vlastně dá něco divákovi (v diskusi na iDnesu jsem jako nejčastější reakce zaznamenal buď přezíravost těch, kteří jsou na tom líp než Anny, nebo fascinaci nad tím, že někdo byl ochotný mít placený sex se starou neatraktivní ženou) - nejenže jsem si v některých scénách připadal téměř až nepatřičně, když například kamera sleduje Anny šlapat chodník nebo dohadovat se na veřejných záchodech s mužem o výši poplatku, ale mrzelo mě také, jak je film relativně informačně skoupý, a vlastně toho příliš o Anny neprozrazuje, ať už co se týká její minulosti, tak třeba toho, nakolik "úspěšná" byla její "kariéra" v prostituci. Takže možná než sledovat tu její smutnou story, jsem asi víc stál o to, vidět třeba, jak by jí někdo podal pomocnou ruku, a bylo mi jí prostě jen líto a určitě ji nechci soudit, zvlášť když už není mezi námi (což mě vlastně i poněkud překvapilo, že natáčení skončilo už v r. 2012, kdy protagonistka zemřela, ale dokument šel do kin až o 9 let později). ()

Galerie (7)

Zajímavosti (2)

  • Snímek měl světovou premiéru na Mezinárodním dokumentárním filmovém festivalu IDFA v nizozemském Amsterdamu na podzim roku 2020. (SimpanzJi)

Související novinky

Začíná festival Jeden svět

Začíná festival Jeden svět

10.05.2021

Dnešním dnem začíná po celém Česku festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Poprvé ve své historii proběhne celý online. Festival potrvá až do 6. června a diváci a divačky se… (více)

Reklama

Reklama