Poctivě tu šlapu dobrejch dvacet let a čím dál míň to hodí.
Nový časosběrný dokument Heleny Třeštíkové sleduje příběh stárnoucí prostitutky Anny. Film ji sleduje od konce syrových devadesátých let v kulisách nočních pražských ulic a veřejných záchodků. Přestože žije na společenském dně, ona sama nikdy neztrácí svou lidskou důstojnost, humor nebo víru ve štěstí. Anny není nikdy na dně. Má tři odrostlé děti, je dvakrát rozvedená a pracuje jako toaletářka. Ve 46 letech chce na Vánoce přilepšit vnoučatům, a proto se dobrovolně vydává na dráhu příležitostné pouliční prostitutky. Film Anny zachycuje 16 let životního příběhu svérázné ženy, která vždycky vidí raději nebe nežli dno. Hledá lásku, vzdoruje smůle i nemocem, ale všechny své životní obtíže bere s jadrným humorem a praktickým nadhledem. Nikdy nehodlá fňukat. Navíc se seznámí se společností Rozkoš bez rizika, která prostitutkám na ulici pomáhá a hraje s nimi originální divadelní hry, v nichž Anny nachází svůj další talent. (Bontonfilm)

Trailer

Rimsy

Helena Třeštíková natáčela 16 let se svéráznou ženou, kterou životní cesty dohnaly až k nejstaršímu řemeslu. Svižně ubíhající dokument stojí na vyprávění osobité hrdinky, jejíž příběh sice nešokuje, ale emoce vyvolat dokáže a k zamyšlení nad určitými hodnotami diváka taky přiměje. Více zde. ()

Accuphose

Vlastně pořádně nevím, jak to hodnotit. Anny má docela prostej život a přivydělává(la) si na něj šlapáním. Dokumentaristicky to bylo zpracováno velmi dobře, ale obávám se, že se mi to rychle vykouří z hlavy. Nejvíc mě zaujal sňatek s Uzim, který dal asi přednost Německu před Českem. Tomuhle tam bylo možno věnovat více času. 2 hvězdičky. Den po projekci v Lucerně musím doplnit, že mě opravdu mrzí, že se tam paní Třeštíková vůbec neptala podrobně Anny na předešlý život, aby si k ní divák vytvořil nějaké pouto.... ()

Detektiv-2

Příběh toaletářky a prostitutky Anny se může zdát velice obyčejný a ničím nevýrazný. Avšak pro mě velice dobře zachycuje hlavní protagonistku v proudu času a zobrazuje její často emotivní, upřímné a nekonečně autentické reakce na její životní překážky, dobové milníky (režimy, charakteristické devadesátky, milénium). Celkový dojem je hořce emotivní, ale dokument je to vydařený a hrdinka zajímavá. ()

Animocne

Stejně jako i ostatní autorčiny časosběrné dokumenty má i tento nespornou sílu a schopnost ve vás jako v divákovi něco zanechat. Hlavní roli hraje životní osud člověka se kterým se možná jen tak někdo neztotožní, ale zaručeně se ho dotkne v těch nejcitlivějších místech. Sledujeme šestnáct let života nejdřív úplně cizího člověka abychom se na konci filmu cítili jako jeho známý a prožívali s ním každou situaci jako by se odehrávala v našem životě a nám. Anny rozhodně stojí za to shlédnout stejně jako ostatní časosběrné dokumenty od Heleny Třeštíkové. ()

cubiczech

Já mám vlastně dost rád tyhle časosběrný dokumenty od paní Třeštíkové. Byť to v tomhle případě nebylo tak vydatné a občas možná i očekávané tak to stejně nakonec zanechalo nějakou to slzičku. Za člověka jehož 16 let života zrychleně a (v tomto případě možná až příliš) zjednodušeně sledujete. Ale co já vím žejo... ()

• Snímek měl světovou premiéru na Mezinárodním dokumentárním filmovém festivalu IDFA v nizozemském Amsterdamu na podzim roku 2020. (SimpanzJi)