Malú Evičku Cecey a Gergo Bornemisszu unesie turecký jednooký janičiar Jumurdžák. Deťom sa neskôr podarí ujsť zo zajatia a keď dospejú, zosobášia sa. Bornemissza sa zúčastní slávneho boja proti Turkom pod vedením Istvána Dobó pri obrane hradu Eger, ktorý jediný v Uhorsku nepadne do rúk tureckým vojskám. Jumurdžák tentokrát unesie syna Bornemisszu, aby získal spať svoj talizman, ktorý mu deti pred rokmi pri úteku zobrali. Po tvrdých bojoch sa Turci vzdajú nádeje o získanie hradu Eger a rodina Bornemissza sa opať zíde spolu. (Cicis)

Flego

Historický žáner nebol v maďarskej kinematografii taký silný ako v našej či polskej. Hoci sa v tomto prípade tvorcovia snažili zaujať veľkolepými scénami a štedrou výpravou, čo sa im aj vcelku podarilo, k tomuto žánru patria aj súboje a tie boli natočené otrasným sposobom, za ktoré by sa hanbila aj amatérska televízna inscenácia. Film som videl vcelku na DVD, v databáze sú obe časti rozdelené, takto to bežalo v našej distribúcii a neskor aj v Slovenskej televízii. Druhá časť bola oveľa zaujímavejšia, celá sa v podstate odohrávala pri obliehaní egerskej pevnosti. ()

Dragonlanc

Film Egerské hviezdy, v anglosaských krajinách distribuovaný aj pod názvom "Stratený talizman" som videl prvý krát v Slovenskej televízii ako malý chlapec pred viac ako 30 rokmi a až do dnešných dní mi v pamäti utkveli jednotlivé scény z filmu. Podarilo sa mi nedávno film zohnať a opäť som si teda užíval dobrodružstvá z mladých čias. Na jednom DVD sú spolu obe časti v celkovej dĺžke približne 150 minút. Film v ničom nezaostáva na inými historickými veľkofilmami - desaťtisíce štatistov, tisíce koní obrovské bojové scény. Posledná hodina filmu je prakticky celá venovaná boju o pevnosť Eger. Film je síce poznačený silne patosom, ale je to pochopiteľné, po neblahých udalostiach po zmarenom protikomunistickom povstaní v Maďarsku mal opäť oživiť národné cítenie. O čom vlastne film je: Film sa odohráva v 16. storočí v Uhorsku, keď prakticky celé územie dnešného Maďarska bolo obsadené Turkami. Eva Cecey a Gergely Bornemissza sú ako malé deti unesení jednookým tureckým janičiarom. Vďaka odvahe malého Gergelya sa im v noci podarí ujsť, pričom ukradnú koňa. V konskom sedle bol ukrytý vzácny talizman, ktorý jednookému Turkovi Jumurdžákovi mal prinášať štastie a nezraniteľnosť v boji. Deti sa dostanú domov a uhorskí vojaci potom rozprášia Turkov a oslobodia ostatných zajatcov. Mladý Gergely je poslaný na výcvik k Bálintovi Törökovi, aby sa stal z neho bojovník. Uplynie 10 rokov. Gergely sa stáva jedným z najlepších bojovníkov a poručíkom cisárskeho vojska a z Evy je dvorná dáma uhorskej kráľovnej. Bálint Török je veliteľom uhorského vojska. Uhorský kráľ zomiera a zostáva po ňom len malý syn a kráľovná vdova. Na radu jedného maďarského biskupa sa rozhodne stretnúť s tureckým sultánom. Jeden maďarský biskup spolu s jedným kňazom však zradia a vydajú bez boja do tureckých rúk najväčšiu maďaskú pevnosť - Buda (v dnešnej Budapešti). Veliteľ uhorských vojsk Bálint Török je zadržaný sultánovými vojakmi a poslaný do Istanbulu ako zajatec. Kráľovná vdova je nútená odísť s malým synom pod tureckým sprievodom do Sedmohradska. Spolu s ňom odchádza ako dvorná dáma aj Eva Cecey. Pri rozlúčke s Gergelyom si sľúbia navzájom vernosť. O rok neskôr prichádza Gergely do Sedmohradska na dvor ovdovenej kráľovnej kde sa dozvie, že Eva sa má zasnúbiť a vydať za iného, poručíka kráľovského vojska, ktorého jej vybrala samotná kráľovná. Gergely je tajne pošle svoj prsteň, aby jej pripomenul dávny sľub a tak Eva utečie pred sobášom a odchádza s Gergelym. Jeden potulný mních ich tajne zosobáši. Gergely spolu s mladým Bálintom odchádzajú do Istanbulu, kde sa pokúšajú oslobodiť z väzenia Bálinta Töröka, bývalého hlavného veliteľa uhorských vojsk. Prekazí im to však jednooký turek, ktorému kedysi Gergely vzal zázračný talizman. Ten sa dozvie, kto má talizman a pokúsi sa zavraždiť Gergelya, ale ten si vymení šaty s jedným tureckým žobrákom a tak miesto neho Jumurdžák zabije žobráka. Keďže sú prezradení, musia ujsť z Istanbulu. Po niekoľkých rokoch sa v Uhorsku schyľuje k novej vojne s Turkami. Eva a Gergely majú malého syna. Gergely odchádza do Egerskej pevnosti, kde jej veliteľ István Dobó sústreďuje sily na boj s Turkami. K Eve prichádza zamaskovaný jednooký Turek a pokúša sa od nej získať talizman. Tá ho oklame tým, že mu povie, že ho má jej manžel so sebou v pevnosti Eger. Turek unesie jej syna aby výmenou za neho získal svoj stratený talizman. V pevnosti Eger sa sústredí asi 1500 uhorských vojakov pod velením Istvána Dobó. Pošlú žiadosť o pomoc k cisárovi Ferdinandovi Habsburskému aby im poslal na pomoc cisárske vojsko, ale ten považuje Eger aj tak za stratený a pošle len symbolickú pomoc 150 vojakov. Obrancov pevnosti obkľúči obrovská turecká armáda, boj začína. Do obkľúčenej pevnosti sa tajnou chodbou pokúša dostať aj Eva, aby sa stretla s Gergelym. K pevnosti príde aj Jumurdžák a ponúka Gergelymu za talizman slobodu jeho syna. Eva sa dostane do pevnosti ale na žiadosť veliteľa Dobó sa ukrýva a neprezradí Gergelymu, že ich syna uniesli. Pevnosť denne ostreľujú Turci a na jej hradby útočia tisíce tureckých vojakov. Medzi obrancami sa nájdu aj zradcovia - maďarský poručík Hegedüs prejde k Turkom a tajnou chodbou privádza do hradu tureckých vojakov. Obrancom hradu sa podarí na poslednú chvíľu vyhodiť chodbu do vzduchu. Pri rozhodujúcom tureckom útoku obrancovia pustia na Turkov diabolský vynález - veľké mlynské koleso, ku ktorému sú pripevnené desiatky súdkov so strelným prachom a kusami železa, ktoré vybuchujú uprostred tureckých radom a spôsobia masaker. Pevnosť je zachránená, turci porazení, Uhorsko zachránené, Eva sa stretáva s Gergelym, ich syna oslobodia z tureckého tábora a všetci sa šťastní vracajú domov - klasický happy end. () (méně) (více)

Tormentor665

Ta výprava a komparz při bitevních scénách je skutečně ohromující. Záběry z výšky na nekonečnou masu Turků řítících se na pevnost potěší každého bondarčukofila. Boje muže proti muži jsou už horší a celá druhá půlka, ve které jde pouze o obléhání Egeru, docela nudí. Takovéhle věci však už dneska neuvidíme, všechno je digitalizované, navíc xenofobní. Tady to nepřekračuje únosnou mez, i když víme, že Kádárovské Maďarsko a ještě více Cauceskovské Rumunsko i v socialismu silně hrály na nacionalistickou kartu. Ovšem ten tag "svoboda" mě skutečně dostal:-) ()

el.zapikano

Druhá časť tohto maďarského veľkofilmu je vlastne celá o obliehaní hradu Jáger Turkami v roku 1552. Film je naozaj spravený veľkolepo a hlavne bojové scény sú fakt obrovské. Nič to však nemení na skutočnosti, že sa mi to ako celok až tak nepáčilo. Jendoznačne zaujímavejšie ako prvá časť, ale viac ako 3 hviezdy tomu nemôžem dať. ()

kaylin

Po první části jsem si myslel, že to Maďaři nikam moc nedotáhli a že natočili jenom takový naivní historický film, kde chtějí ukázat něco ze své minulosti. Když ale nakonec došlo na bitevní scény, musel jsem uznat, že do toho dali skutečně hodně a že se jim podařilo zvládnout historický film nadprůměrně. ()