Romantické drama vypráví fiktivní příběh architekta Gustava Eiffela (Romain Duris), kterého ke stavbě kovové věže, jež ponese jeho jméno, inspiruje setkání s tajemnou ženou Adrienne (Emma Mackey). (HBO Max)

Ephemeris

Psychológovia v rámci určitých cvičení dávajú subjektom otázku: "predstavte si nejakú stavbu". A je dokázané, že väčšina ľudí si pri tejto otázke automaticky vybaví Eiffelovu vežu. A toto je jej príbeh, príbeh jednej z najslávnejších stavieb v dejinách. Milovanej aj zatracovanej, nenávidenej (Guy de Maupassant s priateľmi zvykli piknikovať priamo pod ňou s argumentom, že to je jediné miesto, odkiaľ tú ohyzdnú vec nie je vidno). Ako tu už zaznelo mnohokrát, ak by sa film zaoberal len výstavbou a komplikáciami s ňou spojenými, bolo by hodnotenie lepšie. Tá romantická linka ma teda vôbec nezaujala a väčšinu času sa podvedomie zaoberalo výpočtami, koľko rokov mala Adrienne v roku 1860 a koľko v roku 1886. ()

Ingtar2

Na úvod by som rád poznamenal, že ide celkom určite o jeden z najlepších životopisných filmov aké som kedy videl - merať sa mu môže len Ip Man. Mnohí so mnou budú pravdepodobne nesúhlasiť, ale skoro všetko tu funguje tak, ako má - počínajú hereckými výkonmi, cez atmosféru Paríža dopĺňanú nádhernou Desplatovou hudbou (fakt!) až po niektoré zábery kamery - najmä na konci, kde som mal zimomriavky, čo sa mi pri Francúzskych filmoch väčšinou nestáva. Chválim takisto niektoré detaily vo filme - napríklad spôsob, akým Eiffel kreslil, držal ceruzku, to že pri kreslení ťahal po papieri celú dlaň a nepohyboval len zápästím a podobne. Emma Mackey si u mňa deinitívne potvrdzuje, že je dobrou herečkou a myslím, že si ju môžem spravodlivo zaradiť do rebríčka top 10. Paradoxne ma však pasáže s ňou zaujímali menej ako stavba samotnej veže, jej technické parametre a podobne aj napriek tomu, že tu ukázala viac ako v Sex Education. Tl;dr: Ide o kvalitný historický, životopisný film so skvelými hercami, kostýmami, hudbou a krásnymi zábermi na Paríž. 78%, 4*. ()

Vyhy

Kdyby se film více soustředil na samotnou stavbu věže a strasti, které se během tak složité výstavby určitě vyskytovaly na denním pořádku, tak by to mohla být vážně povedená jízda. Jelikož se Francouzi plácli přes kapsu, tak scény s věží a její stavbou jsou naprosto dokonalé, ale bohužel jich je málo a film dostál spíše svého zařazení mezi romantické drama. To samo o sobě nevadí, ale je zde typický klišé milostný trojúhleník, který v dnešní době už nemůže šokovat. Přesto jsem si film užil a díky momentům, co jsme se zaměřovali na věž, hodnotím velmi kladně. ()

movemat

Až príliš chladne a bez citu natočený ľúbostný príbeh na pozadí jednej z najikonickejších stavieb sveta. Skoro všetko tu funguje tak na pol plynu - od staviteľskej príbehovej linky, cez tú romantickú až po skromne pôsobiaci vizuál. Nadštandardná je tu ale určite hudba - tá viackrát polahodí ušiam. Celkovo slabšie 3 hviezdičky. ()

Rathalos

Eiffelovu vezu netreba nikomu opisovat,nie je cloveka na svete,ktory by ju nepoznal a prave preto som si chcel pozriet aj tento zivotopisny film o jej stvoritelovi,ktory sa nesmrtelne zapisal do svetovych dejin,celkovo sa mi to pacilo,kvalitny snimok,fajn herecke obsadenie i vykony,Emma Mackey je krasavica a Romain Duris je sympatak,cize moja spokojnost...:-) ()

Časové pásmo bylo změněno