Tesla - pán blesků

(TV film)
  • USA Tesla: Master of Lightning
všechny plakáty

Životní příběh Nikoly Tesly /1856-1943/, vynálezce srbského původu, je příběhem moderního Prométhea, který dal lidstvu střídavý proud. Po studidích v Rakousku a praxi v Evropě odešel do Ameriky. Působil zde v Edisonových laboratořích, ale jako silná osobnost se po čase vydal zákonitě vlastní cestou. Jemu vděčí lidstvo za střídavý proud, patentoval si také různé technologie pro bezdrátové spojení, které bohatě vuyžíval Marconi. Teslův odkaz nalezneme v mnohém - dálkové ovládání spotřební elektroniky, neonové osvětlení, rentgenové snímky. A jeho teorie o využívání sluneční energie a globálním komunikačním systému inspirují vědce dodnes. (oficiální text distributora)

Rudyamon

Zajímavé komentáře k filmu: gogos, Z0oMb3E, Darckol ... O Teslovi jsem pře tímto dokumentem věděl jen to, že byl fyzik, génius a vizionář. Po shlédnutí tohoto dokumentu toho nevím o moc víc, nicméně dokument mě hodně zaujal. Život Tesly by si nepochybně zasloužil (jak to ve svém komentáři píše i Z0oMb3E) obsáhlejší pořad, ve kterém by se mluvilo i o soukromém životě, který nepochybně měl určitý vliv na jeho veděcké úspěchy (což nepochybně platí i zpětně). V každém případě jeho cesta za objevy byla opravdu spletitá a hodně zajímavá. Co mě překvapilo, ač jsem o tom co to věděl, bylo to, jak velké osobnosti dokáží podlehnout malichernosti a závisti. V tomto případě to byl pan Edison. Ale koneckonců i velké osobnosti jsou pořád jen lidé. Na dokumentech zvlášť oceňuji dobové záběry, a ani tento ohledem pohyblivých obrázků nezahálel. Bylo fascinující vidět Teslu sedět a v klidu si číst pod jiskřícím monstrem, které vytvořil. A bylo otřesné vidět "popravu" slona, kterou chtěl Edison dokázat nebezpečnost střídavého proudu. Hodně se mi to líbilo (ten dokument, ne ta poprava), budu se snažit o Teslovi dozvědět daleko víc. Hodnotím na 5 hvězdiček - 100% a samozřejmě přidám perličku: Kdysi se říkalo, že TESLA je zkratkou pro TE-chnicky SLA-bé. Samozřejmě že v tomto případě se jednalo o výrobky známé značky, pan Tesla je v tom naprosto nevinně ... :-) A tady je odkaz, který se hodí. ()

Murysek

Poutavé vyprávění o nedoceněném géniovi, vynálezci, vizionáři a smolaři. kdyby se mu některé z jeho pokusů podařili o pár let dříve, určitě by ho rovnou upálili, muselo to být pro tehdejší lidi neskutečně magické představení. ()

Pete

Průměrný TV dokument, který nejde příliš do hloubky. Pokud má kdokoliv zájem vědět o tomto géniálním vynálezci a jeho životě víc informací, než je zde shrnuto v obsahu, musí se poohlédnout jinde. ()

80s Martin

Ta hudba, kterou použili, mi šla na nervy. Často byla úplně mimo. Ke scénám o experimentování s Teslovou cívkou se dojemná hudba rozhodně nehodí! Jinak to šlo.. o Teslovi jsou i lepší dokumenty. ()

Jayk19

Moc pěkný a hlavně informativní dokument o osudu geniálního vynálezce bez kterého bych ani nemohl psát tuto recenzi.Je až neuvěřitelné jak Pán blesku skončil.Z dokumentu se vnucuje myšlenka že toho vymyslel daleko více a možná i po sto letech na to nejsme připraveni.Pro každého milovníka elektra nutnost 5/5 ()