Pištolník Jim Garry (Robert Mitchum) je najatý svojim priateľom Tate Rillingom (Robert Preston), aby mu pomohol v boji s rančerom Johnom Luftonom, ktorého chce pomocou farmárov a štátneho komisára pre Indiánov pripraviť o stádo dobytka, ktoré pasie v indiánskej rezervácii. Jim ale rýchlo prekukne podlé praktiky Rillinga a pridá sa na stranu Luftona, ktorý je zo začiatku voči nemu nedôverčivý, rovnako ako jeho dcéra Amy (Barbara Bel Geddes). Postupne si ale Jim získava ich dôveru a stane sa ich najsilnejšou zbraňou proti Rillingovi. (Dale)

RHK

Charismatický Robert Mitchum je plusem filmu. Jinak ale tenhle psychologický western na mne působil hodně zastarale a hlavně zpočátku velmi zamotaně. Taky jsem nějak neuvěřil Mitchumovu pistolníkovi jeho prudký obrat v konfliktu mezi rančerem a spiklenci. ()

rikitiki

Ze začátku dost nepřehledné přestřelky, kdy jsem měla problém rozeznat, kdo je dobrý a kdo špatný hoch. Ale pak se to poddalo a snímek nabídl přesvědčivé miniportréty ovdovělého otce, který přišel o jediného syna a násilnicky rajcovní polibek u ohniště: "Jestli neodjedeš, tak toho mám pro tebe mnohem víc!" ()

Martin741

Krasny western s nadhernymi exteriermi. pribeh je hodne jednoduchy, ale o to lepsi, film ma jednoduchy nasilny dej, Robert Mitchum /Lovcova Noc, Big Steal/ bol nielen drsnak, ale aj herec- chameleon, ktory dokazal zahrat toho hodne. Nic, dalsou silnou devizou bola Barbara bel Geddes. Tempo vyborne, daialogy na urovni. Ako uz dlhodobo tvrdim - najlepsie westerny sa tocili v neprekonatelnych 40. a 50. rokoch minuleho storocia . 86 % ()

Cervenak

Obzvlášť srandovný je ten žiarivý pestrofarebný plagát - film je v skutočnosti čiernobiely s parádne ponurou noir atmosférou... a vlastne i celkovo dejom. Skvelý Robert Mitchum. ()

Dale

Robert Wise bol skvelý režisér a svoj rukopis zanechal aj v tomto westerne, ktorý má výbornú atmosféru. Mitchum tradične drsný správňak a mamča z Dallasu bývala celkom kosť. ()

• Mnohí svetoznámi kritici považujú tento film za prvý western v štýle film-noir. (westerns)