Pěsti smrti

Akční

Hong Kong, 1976, 95 min

John Woo

Joseph Koo

Tento druh filmů moc neznám-ani je nějak nemusím. Podíval jsem se na něj jen z čisté zvědavosti (ranný film Johna Woo). A musím teda řici, že udělal dobře, kdy se vyjašlal na příběhy z dávných let o mistrech kung fu. Příběhy o přátelství až za hrob, drsňácích s bouchačkou kteým nedojde nikdy munice a stovkách mrtvých, postřílených nepřátel mu jdou líp. Mnohem líp.(3.12.2008)

• Malarkey

Buch, prásk, buch, buch, buch, prásk, prásk ala Kung-fu hadr v taktovce Johna Woo s tehdá mladičkým Jackie Chanem. Tenhle styl zrovna v lásce nemám, ale film jsem vidět chtěl, i když jsem čekal, že se u toho zas tak nepobavím. Oni to všecko berou děsně moc vážně, ale na svojí dobu to má docela zásadní boje, a to se šlechtí. Jackie Chan je frajer, divím se, že to po tom všem takhle rozdejchal, když si uvědomim, kolik kaskaderskejch kousků zvládnul, kolikrát se zranil a kolikrát to dotáčel se zlomeným žebrem, kotníkem a tak dále. Toho si musí člověk šlechtit jak to jenom jde, včetně tohoto filmu. Pro kungfufily to bude určitě parádní film, ale mě jaksi ničím nedokázal zaujmout, jen a pouze tím, že na tom spolupracoval Woo s Chanem.(23.12.2008)

Dlalsi suboj shaolin vs manchu. John Woo sa pri tomto diele nechal ocividne inspirovat dva roky starsim filmom Changa Cheh - Five Shaolin Masters. Cela zapletka, vyvoj, postavy a kopec drobnosti (zbrane, dorozumievacie sa rebelske gesto) su az prilis podobne. To ze Johna Woo praca s Changom velmi obvplyvnila je jasne, no toto skor ako pocta majstrovi vyzera ako vykradacka. Zato vsak vyborne natocena a zabavna. Talent sa Johnovi Woo uz i v jeho rannych pocinoch upriet neda a preukazal cit pre reziu a pracu s charaktermi (sermiar, ktory po strate svojej milovanej odlozil mec a zo smutku zacal hrat na flaute - mnam). A aj preto som sa napriek pocitu deja-vu, ze toto som uz raz a lepsie spracovane videl, dobre bavil. Potesil aj Jackie Chan, ktory ztvarnil jednu zo svojich nehumornych uloh a slo mu to velmi dobre aj tak. (7.5/10)(20.6.2008)

John Woo se často vrací k tvorbě svého mistra Changa Cheh a navazuje na jeho kultovní snímky. V tomto filmu se opřel o Five Shaolin Masters, které nepřekonal, ale naznačil hodně aspektů své budoucí tvorby. Nejde o jeho debut, jak tu bylo řečeno, ale o jeho pátý režijní počin, stejně je to ale raný Woo se všemi nedostatky, které časem odbrousil.(jeho debut byl film The Young Dragons). Dorian Tan Tao Liang v hlavní roli je typický výběr Sammo Hunga, který v té době obohatil své skvělé choreografie o prvek vysokých efektních kopů vypadajících dobře na plátně. Pro efektní kopy ale potřeboval kickboxery a mistry teakwonda, kteří splňovali jeho představy (Hwang Jang Lee, Casanova Wong nebo právě Dorian Tan). Ale i když je choreografie Sammova, souboje jsou docela ve Woo stylu, s dlouhými záběry na oči soupeřů, krůpějemi potu a nevyřčenými dialogy. Woo, který si tu zahrál poměrně legrační, takřka mlčenlivou postavičku tu herce studia Golden Harvest postavil do dost netypických rolí. Dramaticky vyznívající Jackie Chan a záporný mandžu v podání Sammo Hunga, to se jen tak nevidí. Jackie Chan položí doslova život za svého režiséra a to mně dost pobavilo, swordsman s flétnou byl doopravdy hodně Wooovský.Jako srdcař pro Johna nemůžu dát míň, než čtyři, ale co se jeho ranné tvorby týče, Last Hurrrah for Chivalry tohle prostě není.(17.9.2008)

Yun Fei, žák Šaolinu, se vydává na cestu, aby splnil nelehký úkol. Musí zabít nelítostného tyrana Shih Shao-Fenga, který chce zničit všechny muže Šaolinu. Zpočátku se může spolehnout jen sám na sebe, ale pak potká dva muže, kováře a bojovníka přezdívaného Tulák. Společně vymyslí plán a vydají se do boje, ve kterém jsou odhodláni zemřít. Scénář : John Woo. Kamera : Yung-Chi Liang. Hudba : Joseph Koo.(15.5.2011)