Pěsti smrti

Akční

Hong Kong, 1976, 95 min

John Woo

Joseph Koo

Prvý filmík Johna Woo sa drží toho čo v tých dobách vedeli číňania najlepšie a to filmy o bojových umeniach a o bojovníkoch šaolinu. V celku obyčajný príbeh o zrade a priateľstve, pomste a odvahe. Lenže Johnny to skrátka vie. Charaktery síce sú priveľmi priamočiare a vzhľadom na dobu svojho vzniku sme ukrátený o prekvapivé zvraty, ktoré by sme ale o dvatsať rokov skôr vnímali ako niečo nové. Veľmi ma potešila úloha jackieho chana. Pompézna hudba, pompézne súboje a správna dávka pompéznosti je daná aj rôznorodými charaktermi , ktoré sa stretnú aby zabili zradcu šaolinu, ktorý terorizuje obyčajný ľud. Woo sa vyžíva v týchto súbojoch a sú natočené naozaj geniálne doslova balet lietajúcich tiel a končatín. Strieda s úmernosťou tie rýchle so spomalenými zábermi a už tu sa dá bádať jeho štýl. Kamera je veľmi zvláštna, dokonca som dakedy nemal ani tušenia čo zaberá kým sa nepohla. O to bola myslím zaujímavejšia. Aj napriek súbojom sa nezabúda na scenár a nie je poznačený neskorším pátosom. Každá prenesená veta má svoj význam a je podaná vierohodne. Rozhodne veľmi slušný bojový film, vzdávajúci hold klasickým filmom Brucea leeho a filmom z prostredia šaolinu. Pre fanúšikov povinosť.(11.2.2009)

Nikoliv plnohodnotný film jako spíše baletní přetstavení jménem kung-fu. A rozhodně se mi líbí o dost více než princ v namodralém trikotu obklopený labutími tanečnicemi v bělostných sukýnkách. Kung fu je tanec a stejně jako u muzikálu nehodnotíte děj, ale zda zpívají či bojují mistři svého oboru. A to tento film splňuje.(18.6.2010)

Prvy dodnes celkom pozeratelny film s Jackiem vo väcsej ulohe. Ale plagat je klasicky podfuk. Jackie tu hra tretieho hlavneho kladneho hrdinu. Sammo Hung pre zmenu zase druheho hlavneho zaporaka s komickym predkusom. Väcsinu filmu ale sledujeme sympataka Doriana Tana, ktoremu ide samozrejme o pomstu za vyvrazdenie klastora Shaolin. Lenez John Woo sa snazil tento obohraty priamociary namet podat trochu komplikovaniejsie a tak polovicu filmu trva kym do seba zapadnu jednotlive linie a ich flashbacky troch hlavnych postav z ktorych sa kazda chce pomstit dvom ustrednym zaporakom zo svojich vlastnych dôvodov. Takze prva polovica filmu je dost nezazivna. A to vratane subojov, ktore su strasne pomale a choreograficky nudne. Sem tam Dorian Tan predvedie nejake dynamickejsie kopy alebo Sammo Hung rychlejsie udery, ale väcsinou to dnes uz fakt neobstoji. Jackie tu ma najmenej priestoru jak v deji tak v bitkach. James Tien ako hlavny zaporak je podla mna v bitkach najslabsi. Vlastne si nespominam na ziadny film v ktorom by v bitkach nieco poriadne predviedol. Kladom je na dobu vzniku normalna kamera bez sialenych zoomov, film sa väcsinou odohrava v exterieroch a nie v namalovanych kulisach. A pochvalu si zasluzi aj pekny ustredny skoro az westernovy hudobny motiv. Pozornejsi divak si v pozadi vsimne este par dalsich buducich hviezd. Vyledkom je dnes uz prilis zastaraly kung-fu film, ktory sa Woo snazil modernizovat po dejovej stranke, ale v tom najdôlezitejsom, cize bitkach je nevybocuje z dobovej slabej konkurencie. 5/10.(9.8.2018)

• ssfan

Rád se podívám na tyto staré kung fu filmy, i když vím, že to není nic skvělého. Během několika dnů jsem viděl společně s tímto filmem ještě Hra smrti 1 a 2. Na tento film jsem se chtěl podívat hlavně kvůli Jackiemu Chanovi a Johnovi Woo. A v porovnání s Hrou smrti Bruce Lee se mi tento film líbil více a tak dávám 2 hvězdy.(1.1.2009)

Yun Fei, žák Šaolinu, se vydává na cestu, aby splnil nelehký úkol. Musí zabít nelítostného tyrana Shih Shao-Fenga, který chce zničit všechny muže Šaolinu. Zpočátku se může spolehnout jen sám na sebe, ale pak potká dva muže, kováře a bojovníka přezdívaného Tulák. Společně vymyslí plán a vydají se do boje, ve kterém jsou odhodláni zemřít. Scénář : John Woo. Kamera : Yung-Chi Liang. Hudba : Joseph Koo.(15.5.2011)