foto

Franchot Tone

  • nar. 27.2.1905
    Niagara Falls, New York, USA
  • zem. 18.9.1968 (63 let)
    New York City, New York, USA
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Herec Franchot Tone, narozený jako Stanislas Pascal Franchot Tone, se narodil 25.2.1905 v Niagara Falls, New York do dobře situované, zámožné rodiny. Franchot cestoval se svými rodiči po světě a studoval na různých prestižních školách. Jako poměrně rozmazlený jediný syn (měl ještě sestru), i on míval problémy s kázní a tak i jemu se stalo, že byl „propuštěn" z Hill School v Pottstownu, Pennsylvania, protože jeho chování neodpovídalo ani zdaleka řádům školy. Na Cornell studoval románské jazyky a poté, co se stal členem Cornellského dramatického klubu, se stal i jeho předsedou. Od tohoto okamžiku se vlastně probudil jeho zájem o divadlo. Franchot Tone neprojevoval velký zájem o to, že by spravoval v budoucnu rodinné energetické a chemické podniky, naopak, rozhodl se naprosto seriozně, že se stane hercem. Bylo to velmi vážné rozhodnutí tím spíš, že pracoval od té doby za 15 dolarů týdně. Rodiče, se kterými se nepohodl ho tehdy v podstatě vyhodili z domu.

Vedle divadelního podnikání se věnoval i divadlu jako herec. Na Broadwayi debutoval v roce 1929 ve hře  Věk neviny, a poté se vydal na trochu neznámou půdu muzikálového herectví, a zahrál si v muzikálu Oklahoma. Zajímají jej také nové herecké metody, které na hereckých kursech prosazují Leo Strasberg a podílel se na ní i Herold Clurman. Po úspěchu v představení Big Night, kdy ho prohlásil Strasberg nejlepším hercem společnosti, přichází nabídka z MGM, a od roku 1932 se stává novou Hollywoodskou filmovou hvězdou.

První film však natočil F. Tone u Paramountu s herečkou Claudette Colbert v roce 1932 s názvem The Wiser Sex. U MGM natáčí o rok později s již zavedenou star Joan Crawford Today We Live. Během filmování se s Joan sblížili a začali se spolu objevovat i ve společnosti jako pár. Nicméně Franchot Tone si nemohl na krásné partnerky stěžovat. Hrál s Lorettou Young, Miriam Hopkins, nebo Jean Harlow. S J. Crawford měl hrát v Tančící lady - Dancing Lady, ale roli nakonec dostal jeho konkurent Clark Gable. Tonyho si vypůjčil Warner Bros do snímku s Bette Davis - Dangerous. Bette o něj projevila velký zájem, a to začalo vadit Crawfordové, kterou to navíc velice popuzovalo, protože byla s Franchotem zasnoubená. Od té doby se staly nesmiřitelnými nepřítelkyněmi, a toto nepřátelství trvalo do jejich smrti.

Franchot Tone vešel do širokého povědomí především v dramatu Vzpoura na Bounty, po boku Charlese Laughton a Clarka Gabla. Nominaci na Oscara ale získal za tento film jen Charles Laughton. Tony se s Crawford oženil na podzim roku 1935, ale dá se říci, že předešlé okouzlení z jeho strany vyprchalo, a on zřejmě litoval, že si jí vůbec bral, když navíc zjistil, že se Joan celou dobu přetvařovala a nevyhovovala mu ani chováním, protože byl přece jen zhýčkaný jako člen východní, modré krve. Jako herečka však byla o mnoho úspěšnější, a poté asi přetekla Franchotovi trpělivost, když mu začali i na veřejnosti říkat pan Crawford. Manželství bylo rozvedeno v březnu 1939.

Nejvíce úspěšný, nebo jak se často psalo hereckým idolem byl jak se zdá Tony na přelomu 30-40 let. Franchot hraje ve válečných filmech z II.světové války jako v Five Graves to Cairo s kolegou Cary Grantem, přitom nezapomíná na divadelní scénu, i mezi filmováním hraje. Dále je to např. psycho-krimi-thriller Phantom Lady 1944, kde hrál vraha. Pustil se do výroby filmů, a byl úspěšný i jako producent  ve snímku z roku 1949 - The Man on the Eiffel Tower. V té době se rozvedl po druhé s herečkou Jean Wallace, se kterou měl dva syny Pascala Franchot Tone a Thomase Jeffersona Tone. Dospělí, poučení muži dělají také hlouposti, hlavně když se jedná o mladou a krásnou, byť skandálně žijící ženu a Franchot Tone pořádně naletěl, když se zapletl s herečkou Barbarou Payton, před kterou ho každý, kdo jí znal varoval, jeho bývalou ženu Joan Crawford nevyjímaje. Manželství trvalo týden, a Tone skončil na klinice s přeraženým nosem a zhmožděninami, které mu udělal milenec tehdy ještě jeho ženy Barbary.

Nový velký přínos viděl v TV a angažoval se natolik vážně, že se po dobu 10 let podílel na 30 TV představeních a pořadech. Jeho poslední manželkou a spolupracovnicí se Dolores Dorn v roce 1956, ale i toto manželství bylo o tři roky později rozvedeno. Posledních deset let svého života se věnoval televizi a divadlu. Franchot Tone zemřel 18.9.1968 v New Yorku na rakovinu plic ve věku 63 let.

Marta "clara.bow" Holubová

Herecká filmografie

Filmy

1968 Nobody Runs Forever
Shadow Over Elveron (TV film)
1965 Mickey One
Po zlém
1964 La bonne soupe
See How They Run (TV film)
1962 Rada a souhlas
1961 Witchcraft (TV film)
1958 Bitter Heritage (TV film)
Time of Your Life, The (TV film)
1957 Strýček Váňa
1956 Little Foxes, The (TV film)
1951 Přichází ženich
1949 Hádanka
Man on the Eiffel Tower, The
Without Honor
1948 Every Girl Should Be Married
I Love Trouble
1947 Her Husband's Affairs
Honeymoon
Lost Honeymoon
1946 Because of Him
1945 That Night with You
1944 Dark Waters
Phantom Lady
The Hour Before the Dawn
1943 Pilot #5
Pět hrobů u Káhiry
Sestra jeho komorníka
True to Life
1942 Star Spangled Rhythm
The Wife Takes a Flyer
1941 Nice Girl?
She Knew All the Answers
This Woman Is Mine
1940 Trail of the Vigilantes
1939 Fast and Furious
1938 Love Is a Headache
Man-Proof
The Girl Downstairs
Three Comrades
Three Loves Has Nancy
1937 Between Two Women
Quality Street
The Bride Wore Red
The Romance of Celluloid - a.z.
Zbraň v ruce
1936 Exclusive Story
Láska s 1000 HP
The Gorgeous Hussy
The King Steps Out
The Unguarded Hour
Čest pilotů
1935 Nebezpečná
One New York Night
Reckless
Tři bengálští jezdci
Vzpoura na lodi Bounty
Ženy a milenky
1934 Gentlemen Are Born
Moulin Rouge
Sadie McKee
Straight Is the Way
The Girl from Missouri
The World Moves On
1933 Bombshell
Gabriel Over the White House
Midnight Mary
Stage Mother
Tančící Venuše
The Stranger's Return
Today We Live
1932 The Wiser Sex

TV seriály

1961 Ben Casey (TV seriál)
The Twilight Zone (TV seriál)
The Silence (S02E25)
1948 Studio One (TV seriál)

Dokumentární

1964 The Big Parade of Comedy - a.z.
1943 The Voice That Thrilled the World - a.z.
1938 Screen Snapshots Series 17, No. 6

TV pořady

1962 Hollywood: The Fabulous Era (TV pořad) - a.z.

Producentská filmografie

Režijní filmografie

Filmy

1957 Strýček Váňa
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace