foto

Jaroslav Spěváček

  • nar. 25.4.1976 (43 let)
    Sokolov, Československo

Biografie

Jaroslav Spěváček začal po absolvování gymnázia v Karlových Varech moderovat v karlovarském rádiu Diana v době, kdy procházelo přerodem a stávalo se součástí sítě rádia Evropa 2. Už v průběhu studia na Pedagogické fakultě v Plzni se v roce 1996 stal krajským reportérem TV Nova pro západní Čechy. Nejsledovanější komerční stanici zůstal věrný 11 let a zastával tu různé pozice od živé moderace zpravodajských relací až po funkci vedoucího redakce Snídaně s Novou.

V roce 2006 vzniká jeho první samostatný dokumentární film Hříšný člověk Jiří Sequens, který měl premiéru na festivalu Finále v Plzni a byl oficiálně uveden v jeho mezinárodním katalogu. Tento dokument se stal jediným, pro který kontroverzní režisér po roce 1989 poskytl svou ucelenou profesní zpověď. Na něj Jaroslav Spěváček navazuje sérií filmů o filmu od kriminálního Pěnička a paraplíčko (1970) až po kultovní Atentát (1964).

V prosinci 2007 začíná Jaroslav Spěváček spolupracovat s rodící se stanicí TV Barrandov. Nejprve pro ni natáčí dokument Slunce, seno, vesnice (2008), ve kterém se Zdeněk Troška vydává po stopách vzniku své slavné trilogie. Připravuje také sérii malých pohledů na jednotlivé české filmařské profese pod názvem Továrna na sny. Těsně před startem vysílání TV Barrandov v lednu 2009 připojuje svůj třetí krátkometrážní dokument o filmové historii Kopec plný kouzel (2008), kterým provází Radoslav Brzobohatý. Krátce poté se stává šéfredaktorem zpravodajství a publicistiky TV Barrandov, kterým je až do května 2017.

Redakce se nejprve zaměřuje na publicistické formáty, ze kterých nejvýraznějším je cyklus Tajemství mapující jednotlivé osobnosti českého filmu a hudby. Namátkou Tajemství Miloše Kopeckého, Mariána Labudy, Boleslava Polívky, Rudolfa Hrušínského, Vladimíra Menšíka, Ladislava Smoljaka, Lubomíra Lipského, Václava Vorlíčka a dalších. Mimo jiné je Tajemství posledním televizním vystoupením Radoslava Brzobohatého nebo Jiřiny Švorcové. U diváků je nejoblíbenější díl o skladateli filmové a muzikálové hudby Karlu Svobodovi, který si v premiéře v lednu 2012 k pátému výročí skladatelova tragického skonu nenechalo ujít 720 tisíc lidí. Jako scénárista a dramaturg spolupracuje Jaroslav Spěváček na cyklu mimo jiné s filmovými režiséry Zdeňkem Zelenkou a Jiřím Svobodou nebo televizním režisérem Františkem Polákem.

V roce 2013 redakce začíná vyrábět hlavní večerní zpravodajskou relaci Naše zprávy, která postupem let přesahuje stabilně čtvrtmilionovou sledovanost.

Na zpravodajství navazuje i dokumentární tvorba, tentokrát už zaměřená na závažná sociální témata. V tandemu s režisérem Karlem Snopem a scénáristou Martinem Hlaváčkem tak vznikají dokumenty Návrat do Osvětimi (2016) nebo Poslední cesta (2017), na kterých se Jaroslav Spěváček podílí jako dramaturg. Dokument Tajemný Černobyl: Město smrti je v roce 2015 nominován na Českého lva.

Kromě televizní tvorby svou zálibu ve filmovém zákulisí Spěváček uplatňuje také jako publicista. Píše sérii blogů „Kopec plný kouzel“, na orální historii se podílí vyhledáváním staré generace filmových pracovníků a zvukovým zachycováním jejich vzpomínek. Sbírá také pracovní fotografie z barrandovského zákulisí z let 1945 – 1993. Je autorem a aktérem dobročinného projektu Disharmony makers, kostýmní show s filmovými melodiemi z českých filmů, se kterou v letech 2002 – 2003 objíždí domovy pro seniory.

V hrané tvorbě se Jaroslav Spěváček objevuje v roce 2009 v epizodní roli v pohádce Nejkrásnější hádanka. Jako účinkující vystupuje v roce 2011 také v televizní sérii Heydrich – konečné řešení, kde objasňuje okolnosti vzniku slavného filmu Atentát.

Svou pedagogickou minulost a dlouholeté profesní zkušenosti uplatňuje jako lektor komunikačních dovedností. Několik let je také členem České společnosti Sherlocka Holmese.

V červnu 2017 se stává se šéfredaktorem západočeské televize ZAK. Souběžně je editorem a režisérem celostátních živě vysílaných zpravodajských relací.

(ČSFD.cz)

Herecká filmografie

Filmy

2008 Nejkrásnější hádanka

Dokumentární

2011 Heydrich - konečné řešení (TV seriál)

Scenáristická filmografie

Dokumentární

2016 Tajemství Popelky (TV film)
Tajemství Václava Vorlíčka (TV film)
2015 Tajemství Josefa Kemra (TV film)
Tajemství Luďka Soboty (TV film)
Tajemství Mariána Labudy (TV film)
Tajemství Rudolfa Hrušínského (TV film)
Tajemství dětských hvězd (TV film)
2014 Tajemství Jiřiny Jiráskové (TV film)
Tajemství Jiřího Hrzána (TV film)
Tajemství Jiřího Kodeta (TV film)
Tajemství Lubomíra Lipského (TV film)
Tajemství Petra Čepka (TV film)
Tajemství Stelly Zázvorkové (TV film)
Tajemství Vladimíra Dlouhého (TV film)
Tajemství Vladimíra Menšíka (TV film)
2013 Tajemství lásek slavných (TV film)
2012 Pravdivý příběh Ivety B. (TV film)
Tajemství Františka Ringo Čecha (TV film)
Tajemství Heleny Růžičkové (TV film)
Tajemství Michala Davida (TV film)
Tajemství Miloše Kopeckého (TV film)
Tajemství Waldemara Matušky (TV film)
Tajemství olympijských vítězů (TV film)
2011 Legendy: Tajemství Ladislava Smoljaka (TV film)
Tajemství filmových kaskadérů (TV film)
Tajemství svateb slavných (TV film)
2010 Tajemství Jiřiny Švorcové (TV film)
Tajemství dětí slavných rodičů (TV film)
2009 Tajemství celebrit (TV film)
2008 Kopec plný kouzel (TV film)
Slunce, seno, vesnice (TV film)
2006 Film o filmu: Atentát (TV film)
Hříšný člověk Jiří Sequens (TV film)

TV pořady

2016 Všechny lásky Karla Gotta (TV pořad)
2015 Svět v barvách (TV pořad)
2014 Barrandovská Sedmička (TV pořad)
2013 Bez cenzury (TV pořad)
Hlavní zprávy (TV pořad)
2012 Dobrý večer, Česko! (TV pořad)
Tajemství Jiřího Sováka (TV pořad)
Tajemství Karla Svobody (TV pořad)
2011 Tajemství filmových hvězd (TV pořad)
2010 Prominenti (TV pořad)
Tajemství bulváru (TV pořad)
2009 90 minut (TV pořad)
1994 Snídaně s Novou (TV pořad)

Režijní filmografie

Dokumentární

2008 Kopec plný kouzel (TV film)
Slunce, seno, vesnice (TV film)
2006 Film o filmu: Atentát (TV film)
Hříšný člověk Jiří Sequens (TV film)

TV pořady

2013 Týden na Barrandově (TV pořad)
Týden ve světě (TV pořad)
2010 Mailem, poštou, mobilem (TV pořad)

Host

TV pořady

2014 Volejte Cibulkovi (TV pořad)
1994 Snídaně s Novou (TV pořad)
Televizní noviny (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky