foto

George Roy Hill

  • nar. 20.12.1922
    Minneapolis, Minnesota, USA
  • zem. 27.12.2002 (80 let)
    New York City, New York, USA

Biografie

George Roy Hill se narodil 20. prosince roku 1921 v největším městě Minnesoty, Minneapolis. Jeho rodiči byli George Roy Hill a Helen Frances Owens Hill ze zámožné římsko-katolické rodiny, vlastnící největší Minnesotské noviny Minneapolis Tribune. Navštěvoval soukromou školu Blake School v Minneapolis. Jeho velkou láskou bylo létání; často navštěvoval letiště a jeho idolem byl pilot Speed Holman. Sám získal pilotní průkaz již ve svých 16 letech. Láska k letadlům se promítla i v několika jeho filmech. Jeho druhou vášní byla hudba, obdivoval zejména Johanna Sebastiana Bacha a hudbu dokonce studoval na Yalské univerzitě. Nemá nic společného s jiným filmovým režisérem, George W. Hillem.

V průběhu druhé světové války sloužil v barvách námořní pěchoty jako pilot nákladního letadla v Pacifiku. V následujících letech si vyzkoušel novinářskou práci v Texasu a poté odešel do Irska, kde jeho život není příliš jednoznačně zdokumentován. Tak či onak, věnoval se zde Irskému divadlu. Herecky debutoval roku 1948 v Dublinském Gaiety Theatre. Divadlu zůstal věrný i po návratu do USA, aby se roku 1952 objevil ve filmu Walk East on Beacon, což byl jeho debut na filmovém poli. Krátce poté ho vojenské povinnosti odvolaly na rok a půl do Korejské války. Po návratu do civilního života si koupil vlastní letadlo, dvojplošník Waco.

V kariéře filmového režiséra na sebe upozornil roku 1964 snímkem THE WORLD OF HENRY ORIENT s Peterem Sellersem, aby si o dva roky později reputaci pokazil problémy kolem natáčení filmu HAWAII. Tvář si zachránil oceňovaným THROUGLY MODERN MILLIE a pak už přišla na scénu jeho bezpochyby nejslavnější díla - BUTCH CASSIDY AND THE SUNDANCE KID a THE STING. V prvním případě byl na Oscara za režii jen nominován, za The Sting ho už získal. Zajímavostí je, že postavy v jeho filmech obvykle umíraly mimo záběr, nebo byl obraz "zmražen" okamžik před činem.

George Roy Hill zemřel 27. prosince roku 2002 ve svém domě v New Yorku po komplikacích s Parkinsonovou chorobou.

-bad-mad-wolf-

Režijní filmografie

Producentská filmografie

Filmy

1982 Svět podle Garpa
1975 Velký Waldo Pepper

TV seriály

1956 The Kaiser Aluminum Hour (TV seriál)

Herecká filmografie

Host

TV pořady

2003 75. Annual Academy Awards (TV pořad)
1974 The 46th Annual Academy Awards (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(68)