foto

George Roy Hill

  • nar. 20.12.1922
    Minneapolis, Minnesota, USA
  • zem. 27.12.2002 (80 let)
    New York City, New York, USA
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

George Roy Hill se narodil 20. prosince roku 1921 v největším městě Minnesoty, Minneapolis. Jeho rodiči byli George Roy Hill a Helen Frances Owens Hill ze zámožné římsko-katolické rodiny, vlastnící největší Minnesotské noviny Minneapolis Tribune. Navštěvoval soukromou školu Blake School v Minneapolis. Jeho velkou láskou bylo létání; často navštěvoval letiště a jeho idolem byl pilot Speed Holman. Sám získal pilotní průkaz již ve svých 16 letech. Láska k letadlům se promítla i v několika jeho filmech. Jeho druhou vášní byla hudba, obdivoval zejména Johanna Sebastiana Bacha a hudbu dokonce studoval na Yalské univerzitě. Nemá nic společného s jiným filmovým režisérem, George W. Hillem.

V průběhu druhé světové války sloužil v barvách námořní pěchoty jako pilot nákladního letadla v Pacifiku. V následujících letech si vyzkoušel novinářskou práci v Texasu a poté odešel do Irska, kde jeho život není příliš jednoznačně zdokumentován. Tak či onak, věnoval se zde Irskému divadlu. Herecky debutoval roku 1948 v Dublinském Gaiety Theatre. Divadlu zůstal věrný i po návratu do USA, aby se roku 1952 objevil ve filmu Walk East on Beacon, což byl jeho debut na filmovém poli. Krátce poté ho vojenské povinnosti odvolaly na rok a půl do Korejské války. Po návratu do civilního života si koupil vlastní letadlo, dvojplošník Waco.

V kariéře filmového režiséra na sebe upozornil roku 1964 snímkem THE WORLD OF HENRY ORIENT s Peterem Sellersem, aby si o dva roky později reputaci pokazil problémy kolem natáčení filmu HAWAII. Tvář si zachránil oceňovaným THROUGLY MODERN MILLIE a pak už přišla na scénu jeho bezpochyby nejslavnější díla - BUTCH CASSIDY AND THE SUNDANCE KID a THE STING. V prvním případě byl na Oscara za režii jen nominován, za The Sting ho už získal. Zajímavostí je, že postavy v jeho filmech obvykle umíraly mimo záběr, nebo byl obraz "zmražen" okamžik před činem.

George Roy Hill zemřel 27. prosince roku 2002 ve svém domě v New Yorku po komplikacích s Parkinsonovou chorobou.

-bad-mad-wolf-

Režijní filmografie

Producentská filmografie

Filmy

1982 Svět podle Garpa
1975 Velký Waldo Pepper

TV seriály

1956 The Kaiser Aluminum Hour (TV seriál)

Herecká filmografie

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(69)
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace