foto

Olga Blechová-Matušková

  • nar. 2.10.1948 (69 let)
    Praha, Československo
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Zpěvačka Olga Blechová pochází z Prahy a od dětství se cílevědomě připravovala na hudební dráhu, soukromě se učila hrát na kytaru, rejstřík nástrojů pak na Lidové škole umění rozšířila o housle. Po základní škole nastoupila na Lidovou konzervatoř, kde vystudovala zpěv a hru na kytaru. V rámci studií amatérsky účinkovala ve skupině Atlantis, po dokončení konzervatoře pak spolu s Jiřinou Menšlovou a Irenou Rezkovou založila dívčí skupinu, která nesla zprvu název Krystalky, později Potatoes. Po odchodu Jiřiny Menšlové se skupina změnila na dívčí pěvecké duo Irena a Olga, které v roce 1966 začalo hostovat v divadle Rokoko.

V Rokoku v té době působila řada začínajících hvězd a duo Irena a Olga se doprovodnými vokály podílelo na řadě dodnes známých písní Václava Neckáře, Heleny Vondráčkové nebo Waldemara Matušky, jen výjimečně dostaly příležitost interpretovat samostatně vlastní píseň (Tenhle kluk z roku 1966). Olga Blechová v té době také debutovala na filmovém plátně, sice jen malou roličkou, ale v jednom ze stěžejních titulů šedesátých let – jako jedna z kandidátek na volbu královny krásy se mihla ve Formanově filmu HOŘÍ, MÁ PANENKO! (1967). Následovaly další nevelké úlohy ve filmech s výraznou hudební složkou (KULHAVÝ ĎÁBEL, 1968; ŠEST ČERNÝCH DÍVEK ANEB KAM ZMIZEL ZAJÍC, 1969).

Od roku 1969 byla Olga Blechová životní partnerkou Waldemara Matušky (1932-2009), následně spolu začali i pracovat, například v duetu Láska je lék z roku 1970. V roce 1973 se pak stala stálou vokalistkou Matuškovy kapely KTO. Pracovní i soukromý vztah byl korunován svatbou v roce 1976. Olga Blechová-Matušková nadále také příležitostně hrála ve filmech, výhradně ovšem menší role atraktivních dívek a žen, spíše v komediích (ZÍTRA TO ROZTOČÍME, DRAHOUŠKU, 1976; JÁ TO TEDY BERU, ŠÉFE, 1978), výjimečně se objevila například v kriminálním žánru (role Helenky ve filmu ZATYKAČ NA KRÁLOVNU, 1973). Pracovní a soukromé spojení s Waldemarem Matuškou přineslo Olze Blechové jistou dávku popularity spojenou s častým vystupováním v hudebně zábavných pořadech v televizi, nazpívali spolu řadu duetů. Jako samostatná zpěvačka ovšem Olga Blechová v dobové konkurenci neobstála a její sólové písně nikdy neměly hitové ambice. Setkali se spolu i na filmovém plátně, vzhledem k relativně velkému věkovému rozdílu hráli otce a dceru v hudební komedii TRHÁK (1980).

V roce 1986 emigrovali manželé Matuškovi do USA; jejich začátky zde byly těžké, pomohly jim ale známosti ještě z 60. let (například Miloš Forman), prosadili se díky koncertům pro české krajany, později začali poměrně úspěšně podnikat v realitách. Po změně politické situace v Československu v roce 1989 se začali v poměrně krátkých intervalech vracet domů (poprvé přiletěli hned v únoru 1990), znovu koncertovali a vystupovali v televizi. Poslední společná vystoupení v České republice podnikli v roce 2007. Více než kdy jindy se Olga Blechová stala objektem zájmu médií paradoxně až po smrti Waldemara Matušky (2009). Z jejich manželství pochází syn Waldemar Matuška ml. (*1977), který trvale žije v USA.

Pavel "argenson" Vlach

Herecká filmografie

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace