foto

David R. Ellis

  • nar. 8.9.1952
    Santa Monica, California, USA
  • zem. 7.1.2013 (60 let)
    Johannesburg, Jihoafrická republika

Biografie

David R. Ellis je uznávaným režisérem celovečerních filmů. Režíroval úspěšné projekty Neuvěřitelná cesta 2: Ztraceni v San Francisku, Nezvratný osud 2 a Hadi v letadle. Jeho 3-D horor Nezvratný osud 4 vydělal celosvětově 200 miliónů dolarů. Dcera Tawny Ellis Lehman působí na jeho filmech jako producentka, v minulosti již pracovala na otcově šesti filmech.

Ellis vyrostl v kalifornském Malibu, kde se jako dítě věnoval plavání, surfování, vodnímu lyžování a volejbalu. V 19 získal první filmovou nabídku, pracoval jako dublér ve snímku Superdad. Během dalších dvaceti let Ellis dubloval všechny možné triky od ohňových gagů přes boje a jízdu na koni. Dokonce na motorce přeskočil 15 aut. Jako dublér působil ve filmech Polda a bandita, Zjizvená tvář, Osudová přitažlivost, Smrtonosná zbraň, Road House a Někdo se dívá.

Od svých čtyřiceti let se vypracoval mezi nejlepší druhé režiséry, na svém kontě má velkorozpočtové filmy Hra patriotů, Vodní svět, Koule, The ¬egotiator, Dokonalá bouře, Jasné nebezpečí, Harry Potter a kámen mudrců, Master and Commander: Odvrácená strana světa, Rocker, Matrix Reloaded a mnoho dalších. Za film Matrix Reloaded byl Ellis nominovaný na cenu Taurus pro nejlepší koordinaci triků.

Když nefilmuje, tráví Ellis čas střídavě v Malibu a na Havaji. Žije se ženou Cindy a synem Tagertem. Jeho dcera je profesionální fotografkou a dvojnicí herečky Katherine Heigl.

Bontonfilm

Režijní filmografie

Herecká filmografie

Fanoušci tvůrce